An overtime win earlier this year at Sidney seems to have solidified the team chemistry for Bath’s girls basketball team.
The Wildkittens (5-0, 2-0 Western Buckeye League) operated well together in a 60-33 win Thursday against Shawnee.
Four players scored in double figures — Anne Oliver (21), Claire Foust (14), Kelsie Carlson (13) and Izzy McDermott (10) — against Shawnee. Bath coach Greg Mauk looked back to a 69-65 OT win against Sidney as the turning point, though.
“We meshed in the Sidney game,” Mauk said. “The Sidney game – it was like this group came together. … It was a battle. The group just seemed to pull tighter and tighter together. But that’s the kind of kids they are. They don’t care who gets the credit.”
Read more about the Bath-Shawnee game at bit.ly/48lpqPo.
Streaking Ottoville
Ottoville has won four in a row after beating Miller City, 53-42, on Thursday night.
The Big Green (6-1) saw balanced scoring led by Brooklyn Koester’s 12 points and Carly Thorbahn’s 11 points. Ottoville used runs of 11-0 in the first quarter and 8-0 in the second quarter to pull away.
Thorbahn twins Erica and Carly used some twinepathy in the second half as Erica drove the baseline and instead of taking the easy layup fired a no-look shot to her sister in the corner; Carly drained the three to put the Big Green up 27-13.
Maddie Erford had a game-high 22 points for Miller City (3-3).
Read more about the Ottoville-Miller City game at bit.ly/41wfL6b.
Big scorers
Several area girls basketball players topped the 15-point plateau in recent games:
• Grace Freiberger, of Shawnee, scored 30 points and had eight rebounds in Shawnee’s 50-38 win against New Knoxville on Tuesday.
• Lyv Lindeman scored 28 points, including 10 in the first quarter, as Delphos Jefferson blasted Bluffton, 74-43, on Thursday.
• Leipsic’s Ava Henry scored 26 points, including five 3-pointers, in the Vikings’ 45-34 win against Fort Jennings on Tuesday.
• Columbus Grove’s Lauryn Auchmuty tallied 26 points in the Bulldogs’ 63-22 win Thursday at Ada.
• Raegan Hutchison had 21 points, and Rarynn Vorhes added 16, as Waynesfield-Goshen beat Upper Scioto Valley, 59-24, on Thursday.
• Emma Wills scored 20 points in Delphos St. John’s 47-42 loss Thursday at New Knoxville.
• Kenton’s Sadie Larrabee led Kenton with 17 points in a 38-34 win Thursday at Elida.
• Keira Breese, of Lincolnview, hit 15 points in the Lancers’ 46-41 win Tuesday.
Western Buckeye League
Ottawa-Glandorf `2-0 `6-0
Bath `2-0 `5-0
St. Marys `2-0 `4-2
Kenton `1-1 `4-2
Shawnee `1-1 `3-3
Wapakoneta `1-1 `2-3
Van Wert `1-1 `2-4
Celina `0-2 `1-4
Elida `0-2 `0-7
Defiance `0-2 `0-8
Northwest Conference
Delphos Jefferson `2-0 `6-0
Crestview `2-0 `7-0
Columbus Grove `2-0 `5-0
Lincolnview `2-0 `4-2
Bluffton `0-1 `2-4
Allen East `0-1 `5-1
Leipsic `0-2 `4-2
Spencerville `0-2 `3-3
Ada `0-2 `3-5
Northwest Central Conference
Ridgedale `2-0 `4-3
Perry `1-0 `4-2
Cory-Rawson `2-0 `4-4
Waynesfield-Goshen `1-0 `2-2
Hardin Northern `1-1 `1-3
Elgin `1-1 `5-1
Upper Scioto Valley `0-2 `1-4
Ridgemont `0-2 `0-6
North Baltimore `0-2 `1-5
Putnam County League
Leipsic `2-0 `4-3
Columbus Grove `1-0 `5-0
Ottoville `1-0 `6-1
Miller City `1-1 `3-3
Kalida `0-0 `3-2
Fort Jennings `0-1 `1-4
Continental `0-1 `0-6
Pandora-Gilboa `0-2 `1-5
GIRLS BASKETBALL RESULTS AND SCHEDULE
Tuesday
Leipsic 45, Fort Jennings 34
Lincolnview 46, Elida 41
Ottawa-Glandorf 41, Liberty-Benton 37
Riverdale 60, Ada 45
Shawnee 50, New Knoxville 38
Spencerville 45, Van Wert 13
Thursday
Allen East 55, Van Buren 34
Bath 60, Shawnee 33
Columbus Grove 63, Ada 22
Crestview 52, Spencerville 21
Delphos Jefferson 74, Bluffton 43
Kenton 38, Elida 34
New Knoxville 47, Delphos st. John’s 42
Ottawa-Glandorf 52, Wapakoneta 36
Ottoville 53, Miller City 42
Pandora-Gilboa 47, Riverdale 43
Wayne Trace 42, Lima Senior 34
Waynesfield-Goshen 59, Upper Scioto Valley 24
Saturday
Fort Jennings at Kalida, 1:30 p.m.
Jackson Center at Perry, 1:30 p.m.
Marion Local at Wapakoneta, 1:30 p.m.
Miller City at Holgate, 1:30 p.m.
Toledo Christian at Ottawa-Glandorf, 12:30 p.m.
Upper Scioto Valley at Pandora-Gilboa, 1:30 p.m.
Waynesfield-Goshen at McComb, noon
Monday
Delphos Jefferson at Bath, 7:30 p.m.
Shawnee at Delphos St. John’s, 7:30 p.m.
Fort Jennings at Crestview, 7:30 p.m.
Perry at Lima Central Catholic, 7:30 p.m.
Tuesday
Ada at Vanlue, 7:30 p.m.
Allen East at Hardin Northern, 7:30 p.m.
Kalida at Columbus Grove, 7:30 p.m.
Leipsic at Miller City, 7 p.m.
Upper Scioto Valley at Spencerville, 6:30 p.m.
Wapakoneta at Waynesfield-Goshen, 7:30 p.m.
Thursday
Allen East at Wapakoneta, 7:30 p.m.
Bluffton at Van Buren, 7:30 p.m.
Cardinal Stritch at Lima Central Catholic, 7:30 p.m.
Delphos Jefferson at Paulding, 7:30 p.m.
Delphos St. John’s at Van Wert, 7:30 p.m.
Fort Jennings at Wayne Trace, 7:30 p.m.
Lincolnview at Miller City, 7 p.m.
Ottawa-Glandorf at Napoleon, 7:30 p.m.
Pandora-Gilboa at Hardin Northern, 7:30 p.m.
Perry at Lima Senior, 7:30 p.m.
Spencerville at St. Henry, 7 p.m.
Friday
Bath Holiday Tournament: Notre Dame vs. Bryan, 6 p.m.; Marion Local vs. Bath, 7:30 p.m.
Saturday, Dec. 23
Bath Holiday Tournament: Consolation, noon; championship, 1:30 p.m.
Crestview at Kalida, 1:30 p.m.
Delphos St. John’s at Columbus Grove, 1:30 p.m.
Lima Senior at Findlay, 7:15 p.m.
McComb at Fort Jennings, 1:30 p.m.
Wayne Trace at Ottoville, 1 p.m.
BOYS BASKETBALL RESULTS AND SCHEDULE
Tuesday
Antwerp 46, Ottoville 42
Pandora-Gilboa 45, Kalida 18
Whitmer 78, Lima Senior 74, OT
Friday
Games ended after The Lima News deadline. Find scores, game stories, photos and more on LimaScores.com.
Bath at Shawnee, 7:30 p.m.
Bluffton at Delphos Jefferson, 7:30 p.m.
Columbus Grove at Ada, 7:30 p.m.
Elida at Kenton, 7:30 p.m.
Fort Jennings at Ottoville, 7:30 p.m.
Holgate at Kalida, 7:30 p.m.
Lima Senior at Woodward, 7:30 p.m.
New Knoxville at Delphos St. John’s, 7 p.m.
Ottawa-Glandorf at Wapakonea, 7:30 p.m.
Pandora-Gilboa at Riverdale, 7:30 p.m.
Patrick Henry at Miller City, 7 p.m.
Spencerville at Crestview, 7:30 p.m.
Temple Christian at Perry, 7:30 p.m.
Upper Scioto Valley at Waynesfield-Goshen, 7:30 p.m.
Saturday
Arlington at Columbus Grove, 5:30 p.m.
Bellbrook at Lima Senior, 7:30 p.m.
Bluffton at McComb, 6 p.m.
Miller City at Leipsic, 7:30 p.m.
Pandora-Gilboa at Cory-Rawson, 7:30 p.m.
Perry at Ada, 7:30 p.m.
Shawnee at Upper Scioto Valley, 7:30 p.m.
Spencerville at Ottoville, 7:30 p.m.
Van Wert at Kalida, 7:30 p.m.
Waynesfield-Goshen at Jackson Center, 6:30 p.m.
Sunday
Bellbrook at Lima Senior, 7:30 p.m.
Tuesday
Allen East at Wapakoneta, 7:30 p.m.
Arcadia at Temple Christian, 7:30 p.m.
Continental at Delphos St. John’s, 7:30 p.m.
Crestview at Fort Jennings, 7:30 p.m.
Lima Central Catholic at Bath, 7:30 p.m.
Miller City at Tinora, 7:30 p.m.
New Knoxville at Ada, 7:30 p.m.
Shawnee at Perry, 7:30 p.m.
Wednesday
Bluffton at Carey, 7:30 p.m.
Friday
Antwerp at Kalida, 7:30 p.m.
Ayersville at Fort Jennings, 7:30 p.m.
Bowsher at Ottawa-Glandorf, 7 p.m.
Cory-Rawson at Allen East, 7:30 p.m.
Delphos Jefferson at Parkway, 7:30 p.m.
Delphos St. John’s at Crestview, 7:30 p.m.
Leipsic at Pandora-Gilboa, 7:30 p.m.
Minster at Spencerville, 7 p.m.
Miller City at Van Buren, 7:30 p.m.
Ottoville at Lincolnview, 7:30 p.m.
Patrick Henry at Columbus Grove, 7:30 p.m.
Shawnee at Coldwater, 7:30 p.m.
Temple Christian at New Knoxville, 7:30 p.m.
Van Wert at Lima Central Catholic, 7:30 p.m.
Wapakoneta at Perry, 7:30 p.m.
Waynesfield-Goshen at Kenton, 7:30 p.m.
Saturday, Dec. 23
Ada at Cory-Rawson, 7:30 p.m.
Antwerp at Delphos Jefferson, 7:30 p.m.
Bath at Delphos St. John’s, 7:30 p.m.
Fort Jennings at Lincolnview, 6:30 p.m.
Miller City at McComb, 7 p.m.
Upper Scioto Valley at Elida, 7:30 p.m.