Area results


Lima area results

High Schools

Track & Field

State Championships

At Jesse Owens Memorial Stadium (Columbus)

Girls

Division II

Top 10 Team Scores: 1. Chagrin Falls 10, 1. Akron Manchester, 1. Carrollton, 1. Garfield 10, 5. Newton Falls 8, 5. Cambridge 8, 7. Indian Creek 6, 7. Eastwood 6, 7. East Liverpool 6, 10. Milton-Union 5, 10. Galion 5, 10. Woodridge 5 (no Lima area team scored points).

Event Winners/Area Finishers

3,200 Relay: 1. Chagrin Falls 9:12:10.

High Jump: 1. Alyssa Matheny (Akron Manchester) 5-08.

Discus: 1. Lauren Jones (Garfield) 157-09, 10. Lauren Johnson (Kenton) 126-02.

Division III

Team Scores: 1. McComb 20, 2. Rootstown 14, 3. Minster 12, 4. Loudonville 10, 4. Maumee Valley C.D. 10, 4. St. Thomas Aquinas 10, 4. Margaretta 10, 8. Huron 9, 9. Pettisville 8, 9. Worthington Christian 8, 9. Riverdale 8, 9. Waynedale 8, 9. Russia 8, 9. Lucas 8, 15. Leipsic 7, 27. Ottoville 3, 33. Spencerville 2, 37. Ridgemont 1, 37. Botkins 1

Events Winners/Area Finishers

3,200 Relay: 1. St. Thomas Aquinas 9:11.32, 3. Minster (Cassie Francis, Kaitlyn Albers, Emma Watcke, Madaline Magoto), 11. St. Henry (Breanna Schulze, Alexis Heath, Lauren Hemmelgarn, Makayla Hoying) 9:46.10, 15. Kalida (Kelly Doepker, Kyla Fortman, Madison Langhals, Taylor Lucke) 10:02.12.

Long Jump: 1. Emily Weber (Loudonville) 18-01.50, 11. Sydney Crouch (Parkway) 16-05.75.

High Jump: 1. Emma Daughtery (Maumee Valley) 5-09, 6. Brooke Mangas (Ottoville) 5-06, 8. Jordyn Heitbrink (Minster) 5-05.

Discus: 1. Molly Leppelmeier (McComb) 159-11, 12. Brynlee HAnneman (Ottoville) 117-08, 13. Jill Gemmer (Delphos St. John’s) 117-07, 15. Savanah Luthman (Minster) 108-00.

Shot Put: 1. Molly Leppelmeier (McComb) 49-06, 4. Grace Rigel (Leipsic) 45-01, 8. Grace Homan (Botkins) 40-02, 15. Maddy Moeller (New Bremen) 37-07.

Pole Vault: 1. Kassidie Stimmel (Margaretta) 11-10, 7. Gabrielle Goecke (Spencerville) 11-02.

Boys

Division II

Team Scores: 1. Reading 14, 2. Hillsboro 10, 2. Worthington Christian 10, 2. Napoleon 10, 5. Valley View 8, 5. St. Clairsville 8, 5. Triway 8, 5. Lexington 8, 9. CVCA 7, 10. Badin 6, 10 Kenton Ridge, 10. Meadowbrook 6, 10. Columbus Crestview 6 (no Lima area team scored points).

Event Winners/Area Finishers

3,200 Relay: 1. Worthington Christian 7:50.65.

Long Jump: 1. Justin Dreyling (Reading) 23-00.75, 14. Chris Deardorff (Kenton) 20-01.

Shot Put: 1. Sam Meece (Napoleon) 59-00.75.

Pole Vault: 1. Austin Goolsby (Hillsboro) 15-02.

Division III

Team Scores: 1. Paint Valley 26, 2. East Canton 14, 3. Newcomerstown 12, 4. Northmor 10, 4. Botkins 10, 4. Piketon 10, 7. Liberty Center 9, 8. Seneca East 8, 8. Dabury 8, 8. Granview Heights 8, 8. David Anderson 8, 8. Maplewood 8, 8. Sandusky SMCC 8, 8. Fort Loramie 8, 20. Columbus Grove 5, 24. St. Henry 4, 27. Bluffton 3, 32. Marion Local 2

Event Winners/Area Finishers

3,200 Relay: 1. East Canton 7:50.68, 6. Bluffton (Isaac Andreas, Baylor Garmatter, Antony Kingsley, Christopher Harnish) 8:08.92.

Long Jump: 1. Demetrius Johnson (Northmor) 22-10.25, 5. Collin Mescher (St. Henry) 21-09.00.

High Jump: 1. Timothy Trawick (Piketon) 6-09, 9. Kaleb Jefferson (Bluffton) 6-02.

Discus: 1. Jacob Ott (Paint Valley), 5. Josh Miller (Botkins) 162-07, 7. John Dirksen (Marion Local) 155-02, 12. Rece Roney (Columbus Grove) 146-08, 14. Tony Winner (Minster) 136-09.

Shot Put: 1. Jacob Ott (Paint Valley) 60-06.50, 3. Josh Miller (Botkins) 57-06, 4. Rece Roney (Columbus Grove) 57-06, 12. Max Prenger (Minster) 49-01.50, 15. Joe Shuga (Botkins) 45-08.

Pole Vault: 1. Ryan Stevens (Newcomerstown) 15-02, 11. Joshua Searson (Waynesfield-Goshen) 12-06.

Baseball

Division IV

State Semifinal

Minster 3, Toronto 0

At Huntington Park (Columbus)

Minster`300`000`0`—`3`8`0

Toronto `000`000`0`—`0`6`2

WP–Aaron Ernst. LP–Danny Zdinak.

2B– Jon Niemeyer (Minster).

Records: Minster 24-7; Toronto 27-4.

From Thursday

ACME Baseball

Bath 14, Elida 5

Bath`210`034`4`—`14`9`1

Elida`200`003`0`—`5`8`5

WP–Frey. LP–Whipple.

2B–Whipple (E) 2; Mohr (B), Goedde (B).

Record: Elida 1-1.

Lima area results

Post navigation