Roundup: Upper Scioto Valley edges Delphos St. John’s to stay unbeaten in boys hoops


By Staff Reports - [email protected]



DELPHOS ST. JOHN’S — Upper Scioto Valley outscored Delphos St. John’s 12-5 in the fourth quarter for a 46-45 boys high school basketball victory Saturday night to stay unbeaten on the season.

Connor Sanders had 16 points and Jackson Rohrs scored 11 for USV (11-0). Landen Grothaus had 12 points and Nolan Schwinnen scored nine for DSJ (5-8).

Hardin Northern 53,

Ada 47

ADA — Nevin Robson had 23 points and Preston Wykes scored 11 for Hardin Northern (8-5). Cayden Murphy had 16 points and Spencer Wall scored 11 for Ada (4-10).

Girls basketball

Kalida 34, Holgate 23

HOLGATE — Brooke Vennekotter had 12 points and Andrea Burgei and Whitney Unverferth each scored five for the visiting Wildcats (6-8).

Bluffton 67,

Pandora-Gilboa 30

PANDORA — Sami Scoles (14), Kylie Monday (13), Kylie Stackhouse (12), Kendal Giesige (11) and Ayla Grandey (11) each scored in double digits for the Pirates (12-4). Lacie Fenstermaker had 21 points and nine rebounds for P-G (7-7).

Leipsic 54,

Continental 22

LEIPSIC — Kyrsten Martinez (16), Whitney Langhals (11) and Abby Haselman (10) each scored in double digits for the Vikings (10-4, 2-1 Putnam County League). Bryn Tegenkamp had 11 points for the Pirates (2-10, 3-2 PCL).

St. Henry 51, Ottoville 49

ST. HENRY — Sam Koesters had 20 points and Jaden Lange scored 13 for the host Redskins. Will Miller and Alex Suever each had 15 points for the Big Green.

Antwerp 69, Lincolnview 37

ANTWERP — Landon Price had eight points and Ethan Crow scored six for Lincolnview.

Leipsic 57, Patrick Henry 44

LEIPSIC — Mason Brandt had 25 points and Paul Maag scored 17 for Leipsic.

Russia 64, New Bremen 56

RUSSIA — Aaron Thieman (25), Trevor Bergman (14) and Nick Alig (10) each scored in double digits for New Bremen.

Wrestling

Bob Sielski

Memorial Invitational

COLDWATER — St. Marys went 5-0 to to win the team championship followed by Brookville, Liberty Center, Coldwater, Indian Lake, Columbus Grove, Madeira and Dayton Christian.

Unbeaten wrestlers included St. Marys’ Tate Hisey, Michael Crites, Tyler Hisey, Trevor Hisey

and Stashu Patterson, Coldwater’s Sam Obringer and Columbus Grove’s Landen Schroeder.

Crestview Duals

CONVOY — Archbold defeated Spencerville 66-12 in the first-place match, Crestview topped Lincolnview 45-14 for third place, Parkway downed Defiance 39-18 for fifth place, Maumee triumphed 42-24 against Elida for seventh place and Hicksville was a 54-9 winner against Antwerp for ninth place.

Undefeated competitors included Crestview’s 150 Ayden Martin (150) and Trevon Barton (220), Parkway’s Parker Mimh (144) and Isaac Grogg (157), Spencerville’s HWT Logan Johnson (heavyweight) and Carder Miller (126), Lincolnview’s

Tyler Ulrey (heavyweight) and Elida’s 132 – Shandon Smith (132) and Parker Guth (138).

Catholic Invitational

Mason Vonderwell from Delphos St. John’s fell in the semifinals at 175 pounds.

Boys Bowling

Celina 2,651, St. Marys 2,588

ST. MARYS — Kaleb Fishbaugh had the high game (217) and two-game series (397) for Celina. Cyrus Kerr had the high game (213) and series (409) for St. Marys.

Coldwater 3,157,

New Bremen 2,918

Hayden Beougher had the high game (266) and two-game series (469) for Coldwater.

Girls Bowling

Celina 2,466, St. Marys 2,407

ST. MARYS — Emma Whistler had the high game (207) and two-game series (405) for Celina at Varsity Lanes. Allyson Speckman had the high game (221) and series (386) for St. Marys.

Coldwater 2,452,

New Bremen 2,060

Jasmine Schulze had the high game (256) and two-game series (395) for Coldwater.

Colleges

Men’s basketball

UNOH 85,

Michigan-Dearborn 77

LIMA — Hunter Bode had 25 points and 14 rebounds, Lima Central Catholic graduate Biggz Johnson contributed 17 points and six assists, Derrick Bogay produced 15 points and eight rebounds and Ottawa-Glandorf grad Ben Westrick finished with 14 points and 18 rebounds for the University of Northwestern Ohio (7-11, 4-5 Wolverine-Hoosier Athletic Conference).

Bluffton 70,

Franklin 65,

FRANKLIN, Ind. — Michael Stammen had 27 points and seven rebounds and Coldwater grad Marcus Bruns scored 11 and finished with 11 rebounds for Bluffton (5-7, 1-4 Heartland Collegiate Athletic Conference).

Muskingum 83,

Ohio Northern 56

ADA — For the second consecutive game, the Ohio Northern men’s basketball team came took to the court missing four starters and eight players overall due to COVID-19 protocols.

Muskingum took advantage, racing to a quick 16-3 lead en route to a victory at the Steele Center.

The Polar Bears fall to 7-6 overall and are 1-5 in the Ohio Athletic Conference, while the Muskies improve to 4-11 (1-7 OAC).

Landen Long scored 16 points, Garrett Chapin added 13 points and Columbus Grove graduate Tayt Birnesser chipped in 12 points for Ohio Northern.

Women’s basketball

Bluffton 69,

Franklin 68

FRANKLIN, Ind. — Brianna Gillig had 27 points, 10 rebounds and three steals, Morgan Smith contributed 15 points, 11 rebounds and three steals and Leipsic grad Peyton Henry scored 10 for Bluffton (9-5, 4-3 HCAC).

Michigan-Dearborn 56,

UNOH 45

LIMA — Mar Marata Crespo had 12 points and seven rebounds, Maddie Downing scored 11 and Kalea Kruser finished with seven rebounds for UNOH (3-9, 1-7 WHAC).

ONU game canceled

ADA — The Ohio Northern game at Muskingum on Saturday was canceled due to COVID-19 protocol issues at Muskingum.

Per updated Ohio Athletic Conference guidelines, the game will be declared a no contest and will not count toward the league standings. The Polar Bears have a 9-4 record (3-3 OAC).

Men’s swimming

Ohio Northern 186,

Mount Union 110

ADA — The Polar Bears (3-1 overall, 3-0 OAC) clinched at last a share of their 13th regular season title in school history and their second in the last five seasons at the ONU Sports Center Natatorium.

Jeremy Adams and Calob Copeeach won three individual events to lead ONU.

Adams won the 200 free in 1:46.53. Ten minutes later, Adams won the 100 breast in 1:00.56. He also took the 100 free in :48.33.

Cope swept the distance events, winning the 1,000-yard free in 10:04.43 and the 500 in 4:52.89. He also won the 400 I.M. in 4:20.06 to complete an impressive day.

In all, ONU won 14 of the 16 events in the meet.

Women’s swimming

Ohio Northern 175,

Mount Union 119

ADA — The Polar Bears (3-2 overall, 3-0 OAC) clinched at least a share of their 10th regular season title in school history and their first since 2016 at the ONU Sports Center Natatorium.

Megan Lubinski and Mara Brown won three events each for Ohio Northern.

Lubinski won the 200 free in 2:00.41, the 50 free in :24.92 and the 100 free in :53.93.

Brown won both butterfly events and claimed the 400 I.M. She took the 200 fly in 2:18.83, the 100 fly in 1:01.61 and the 400 I.M. in 5:01.57.

https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2022/01/web1_sports-calendar-icon-1-1-6.jpg

By Staff Reports

[email protected]

Reach The Lima News sports department at 567-242-0451.

Reach The Lima News sports department at 567-242-0451.

Post navigation