Lima area MAC, NWCC girls varsity basketball schedules


(Start times are approximate and dates subject to change)

Area MAC teams

Coldwater

Dec. 1 at Kalida 7:30 p.m.

Dec. 3 Delphos St. John’s 7:30 p.m.

Dec. 10 New Knoxville 7:30 p.m.

Dec. 14 Ottoville 7:30 p.m.

Dec. 17 at Marion Local 7:30 p.m.

Dec. 22 at Bath 7:30 p.m.

Dec. 28 vs. St. Henry at Ovisco Holiday Invitational 1 p.m.

Dec. 29 at Ovisco Holiday Invitational TBD

Jan. 2 Lima Central Catholic 1:30 p.m.

Jan. 7 St. Henry 7:30 p.m.

Jan. 9 vs. Celina at Hoosier Gym, Knightstown, Indiana, 4 p.m.

Jan. 12 at Crestview 7:30 p.m.

Jan. 14 at New Bremen 7:30 p.m.

Jan. 21 at Versailles 7:30 p.m.

Jan. 23 Spencerville 2:30 p.m.

Jan. 28 Fort Recovery 7:30 p.m.

Jan. 30 Shawnee 1:30 p.m.

Feb. 2 at Wapakoneta 7:30 p.m.

Feb. 4 at Parkway 7:30 p.m.

Feb. 9 Elida 7:30 p.m.

Feb. 11 at Minster 7:30 p.m.

Delphos St. John’s

Nov. 28 Wayne Trace 2:30 p.m.

Dec. 3 at Coldwater 7:30 p.m.

Dec. 5 at Crestview 2:30 p.m.

Dec. 8 at St. Marys 7:30 p.m.

Dec. 10 at Fort Recovery 7:30 p.m.

Dec. 14 at Shawnee 7:30 p.m.

Dec. 17 Minster 7:30 p.m.

Dec. 21 Van Wert 7:30 p.m.

Dec. 30 Lima Central Catholic 7:30 p.m.

Jan. 2 at Fort Jennings 2:30 p.m.

Jan. 5 Paulding 7:30 p.m.

Jan. 7 at New Bremen 7:30 p.m.

Jan. 12 at Kalida 7:30 p.m.

Jan. 14 Parkway 7:30 p.m.

Jan. 19 at Bath 7:30 p.m.

Jan. 21 New Knoxville 7:30 p.m.

Jan. 26 Lincolnview 7:30 p.m.

Jan. 28 at Marion Local 7:30 p.m.

Feb. 4 at Versailles 7:30 p.m.

Feb. 11 St. Henry 7:30 p.m.

Fort Recovery

Nov. 24 Versailles 7:30 p.m.

Dec. 3 at New Bremen 7:30 p.m.

Dec. 5 Jay County 1:30 p.m.

Dec. 8 at Blackford 7:30 p.m.

Dec. 10 Delphos St. John’s 7:30 p.m.

Dec. 17 at Parkway 7:30 p.m.

Dec. 19 at Arcanum 1:30 p.m.

Dec. 22 at Wapakoneta 7:30 p.m.

Jan. 4 at Mississinawa Valley 7:30 p.m.

Jan. 7 New Knoxville 7:30 p.m.

Jan. 9 Mechanicsburg 1:30 p.m.

Jan. 14 at Marion Local 7:30 p.m.

Jan. 16 Crestview 1:30 p.m.

Jan. 19 South Adams 7:30 p.m.

Jan. 21 St. Henry 7:30 p.m.

Jan. 23 at Franklin Monroe 1:30 p.m.

Jan. 25 Trotwood-Madison 7:30 p.m.

Jan. 28 at Coldwater 7:30 p.m.

Jan. 30 at Lima Central Catholic 1:30 p.m.

Feb. 4 at Minster 7:30 p.m.

Feb. 6 Tri-Village 1:30 p.m.

Feb. 9 at Celina 7:30 p.m.

Marion Local

Nov. 28 Shawnee noon

Dec. 1 at Van Wert 7:30 p.m.

Dec. 3 at New Knoxville 7:30 p.m.

Dec. 10 St. Henry 7:30 p.m.

Dec. 12 Wapakoneta 1:30 p.m.

Dec. 17 Coldwater 7:30 p.m.

Dec. 28 Marion Local at Celina Ovisco Classic 1 p.m.

Dec. 29 at Ovisco Classic TBD

Jan. 5 at Celina 7:30 p.m.

Jan. 7 at Versailles 7:30 p.m.

Jan. 12 at Anna 7:30 p.m.

Jan. 14 Fort Recovery 7:30 p.m.

Jan. 16 at Russia 1:30 p.m.

Jan. 19 St. Marys 7:30 p.m.

Jan. 21 at Minster 7:30 p.m.

Jan. 23 at Newton 1:30 p.m.

Jan. 28 at Delphos St. John’s 7:30 p.m.

Feb. 4 at New Bremen 7:30 p.m.

Feb. 9 Fort Loramie 7:30 p.m.

Feb. 11 at Parkway 7:30 p.m.

Minster

Nov. 24 Celina 7:30 p.m.

Dec. 3 at Versailles 7:30 p.m.

Dec. 10 New Bremen 7:30 p.m.

Dec. 12 at Fort Loramie 2:30 p.m.

Dec. 17 at Delphos St. John’s 7:30 p.m.

Dec. 21 at Springfield Central Catholic 7:30 p.m.

Dec. 22 at Jackson Center 7:30 p.m.

Dec. 28 at Bath 7:30 p.m.

Jan. 2 Russia 2:30 p.m.

Jan. 7 Parkway 7:30 p.m.

Jan. 9 at Ottoville 2:30 p.m.

Jan. 14 at New Knoxville 7:30 p.m.

Jan. 16 vs. Mason at Classic In The Country 2:20 p.m.

Jan. 21 Marion Local 7:30 p.m.

Jan. 23 Anna 2:30 p.m.

Jan. 26 at St. Marys 7:30 p.m.

Jan. 28 at St. Henry 7:30 p.m.

Feb. 4 Fort Recovery 7:30 p.m.

Feb. 9 Kalidar 7:30 p.m.

Feb. 11 Coldwater 7:30 p.m.

New Bremen

Nov. 28 at Russia 2:30 p.m.

Dec. 3 Fort Recovery 7:30 p.m.

Dec. 7 Lincolnview 7:30 p.m.

Dec. 10 at Minster 7:30 p.m.

Dec. 12 at Delphos Jefferson 2 p.m.

Dec. 17 at St. Henry 7:30 p.m.

Dec. 19 Troy Christian 2 p.m.

Dec. 21 at Houston 7:30 p.m.

Dec. 29 at Lehman Catholic 7:15 p.m.

Jan. 5 at Fort Loramie 7:30 p.m.

Jan. 7 Delphos St. John’s 7:30 p.m.

Jan. 12 St. Marys 7:30 p.m.

Jan. 14 Coldwater 7:30 p.m.

Jan. 16 at Jackson Center 2:30 p.m.

Jan. 19 at Anna 7:30 p.m.

Jan. 21 at Parkway 7:30 p.m.

Jan. 28 Versailles 7:30 p.m.

Jan. 30 Celina 2 p.m.

Feb. 2 Spencerville 7:30 p.m.

Feb. 4 at Marion Local 7:30 p.m.

Feb. 9 Botkins 7:30 p.m.

Feb. 11 New Knoxville 7:30 p.m.

New Knoxville

Nov. 24 at Spencerville 7:30 p.m.

Dec. 3 Marion Local 7:30 p.m.

Dec. 5 at St. Marys 1:30 p.m.

Dec. 10 at Coldwater 7:30 p.m.

Dec. 12 at Anna 1:30 p.m.

Dec. 17 Versailles 7:30 p.m.

Dec. 19 Jackson Center 1:30 p.m.

Dec. 29 at Elida Vicki Mauk Holiday Classic 6 p.m.

Dec. 30 at Elida Vicki Mauk Haliday Classic TBD

Jan. 5 Waynesfield-Goshen 7:30 6 p.m.

Jan. 7 at Fort Recovery 7:30 p.m.

Jan. 9 Wapakoneta 6 p.m.

Jan. 14 Minster 7:30 p.m.

Jan. 16 at Houston

Jan. 21 at Delphos St. John’s 7:30 p.m.

Jan. 23 Botkins 1:30 p.m.

Jan. 26 at Fort Loramie

Jan. 28 Parkway 7:30 p.m.

Feb. 2 Russia 7:30 p.m.

Feb. 4 St. Henry

Feb. 8 at Legacy Christian Academy 7:30 p.m.

Feb. 11 at New Bremen 7:30 p.m.

Parkway

Dec. 1 Crestview 7:30 p.m.

Dec. 3 at St. Henry 7:30 p.m.

Dec. 7 at Mississinawa Valley 7:30 p.m.

Dec. 10 at Versailles 7:30 p.m.

Dec. 12 at Antwerp 2:30 p.m.

Dec. 15 Waynesfield-Goshen 7:30 p.m.

Dec. 17 Fort Recovery 7:30 p.m.

Dec. 21 at Celina 7:30 p.m.

Dec. 23 South Adams 7:30 p.m.

Jan. 4 at Botkins 7:30 p.m.

Jan. 7 at Minster 7:30 p.m.

Jan. 14 at Delphos St. John’s 7:30 p.m.

Jan. 16 at Lehman Catholic 2:30 p.m.

Jan. 19 Lincolnview 7:30 p.m.

Jan. 21 New Bremen 7:30 p.m.

Jan. 23 Perry 2:30 p.m.

Jan. 28 Parkway at New Knoxville 7:30 p.m.

Jan. 30 at Ansonia 2:30 p.m.

Feb. 2 Elida 7:30 p.m.

Feb. 4 Coldwater 7:30 p.m.

Feb. 9 Spencerville 7:30 p.m.

Feb. 11 Marion Local 7:30 p.m.

St. Henry

Nov. 24 Delphos Jefferson 7:30 p.m.

Dec. 3 Parkway 7:30 p.m.

Dec. 5 at Celina 1:30 p.m.

Dec. 10 at Marion Local 7:30 p.m.

Dec. 12 Lehman Catholic 1:30 p.m.

Dec. 17 New Bremen 7:30 p.m.

Dec. 21 at Lima Central Catholic 7:30 p.m.

Dec. 28 at Celina Ovisco Holiday Invitational 1 p.m.

Dec. 29 at Celina Ovisco Holiday Invitational TBD

Jan. 2 at Bath 1:30 p.m.

Jan. 7 at Coldwater 7:30 p.m.

Jan. 12 at Fort Recovery 7:30 p.m.

Jan. 14 Versailles 7:30 p.m.

Jan. 18 Bradford 7:30 p.m.

Jan. 21 at Franklin Monroe 7:30 p.m.

Jan. 26 Wayne Trace 7:30 p.m.

Jan. 28 Minster 7:30 p.m.

Feb. 2 St. Marys 7:30 p.m.

Feb. 4 at New Knoxville

Feb. 8 Anna 7:30 p.m.

Feb. 11 at Delphos St. John’s 7:30 p.m.

NWCC area teams

Hardin Northern

Nov. 23 Riverdale 7:30 p.m.

Nov. 24 Riverside 7:30 p.m.

Dec. 1 at Ada 7:30 p.m.

Dec. 3 at Upper Scioto Valley 6:30 p.m.

Dec. 8 at Van Buren 7:30 p.m.

Dec. 15 at Allen East 7:30 p.m.

Dec. 17 Ridgemont 7:30 p.m.

Dec. 28 at Pandora-Gilboa 6 p.m.

Dec. 30 at Vanlue 4:30 p.m.

Jan. 2 Arlington 1:30 p.m.

Jan. 5 Cory-Rawson 7:30 p.m.

Jan. 7 at Lehman Catholic 7:15 p.m.

Jan. 11 Fort Jennings 7:30 p.m.

Jan. 14 Perry 7:30 p.m.

Jan. 16 at Arcadia 2:30 p.m.

Jan. 23 Temple Christian (Mansfield) 11 a.m.

Jan. 26 at North Baltimore 7:30 p.m.

Jan. 28 Waynesfield-Goshen 7:30 p.m.

Feb. 2 Monroeville 7:30 p.m.

Feb. 4 at Elgin 7:30 p.m.

Feb. 9 Calvary Christian 7:30 p.m.

Perry

Nov. 24 Temple Christian 6 p.m.

Nov. 30 McComb 7:20 p.m.

Dec. 3 at Waynesfield-Goshen 7:30 p.m.

Dec. 5 Ada 1:30 p.m.

Dec. 7 at Pandora-Gilboa 6 p.m.

Dec. 10 Elgin 7:30 p.m.

Dec. 16 at Delphos Jefferson 7:30 p.m.

Dec. 17 at Riverside 7:30 p.m.

Dec. 21 Continental 7:30 p.m.

Dec. 28 Calvary Christian 7:30 p.m.

Jan. at Shawnee 7:30 p.m.

Jan. 7 Upper Scioto Valley 6 p.m.

Jan. 11 at Jackson Center 7:30 p.m.

Jan. 14 at Hardin Northern 7:30 p.m.

Jan. 21 Ridgemont 6 p.m.

Jan. 23 at Parkway 2:30 p.m.

Jan. 25 Cory-Rawson 7:30 p.m.

Jan. 28at Lehman Catholic 7:15 p.m.

Jan. 30 Allen East 1:30 p.m.

Feb. 1 at Botkins 7:30 p.m.

Feb. 4 Lima Central Catholic 7:30 p.m.

Feb. 8 at Vanlue 7:30 p.m.

Ridgemont

Nov. 24 Elgin 6 p.m.

Nov. 30 at Allen East 6 p.m.

Dec. 3 at Riverside 7:30 p.m.

Dec. 5 at Arlington 2:30 p.m.

Dec. 10 Upper Scioto Valley 6 p.m.

Dec. 15 at Cory-Rawson 7:30 p.m.

Dec. 17 at Hardin Northern 7:30 p.m.

Dec. 21 Indian Lake 6 p.m.

Dec. 30 North Union 6 p.m.

Jan. 7 at Mohawk 7:30 p.m.

Jan. 11 at Triad 6 p.m.

Jan. 14 Lehman Catholic 6 p.m.

Jan. 16 Vanlue 1 p.m.

Jan. 18 Ada 6 p.m.

Jan. 21 at Perry 6 p.m.

Jan. 27 at Cardington-Lincoln 7:30 p.m.

Jan. 30 Maumee Valley Country Day 2:30 p.m.

Feb. 2 at Kenton 7:30 p.m.

Feb. 4 at Waynesfield-Goshen 7:30 p.m.

Feb. 6 Riverdale 1 p.m.

Feb. 9 Lincolnview 6 p.m.

Feb. 11 Ridgedale 6 p.m.

Feb. 13 Arcadia 1 p.m.

Temple Christian

Nov. 24 at Perry 6 p.m.

Dec. 1 at Jones Leadership Academy 6 p.m.

Dec. 4 at Moncolva Christian 5:30 p.m.

Dec. 10 at Ohio Eagles 7 p.m.

Dec. 14 Marion Hawks 6:30 p.m.

Dec. 19 Monclova Christian 1 p.m.

Dec. 21 at Emmanuel Christian — Toledo 6 p.m.

Jan. 4 Mansfield Christian 6 p.m.

Jan. 9 at Calvary Christian 5 p.m.

Jan. 14 at Upper Scioto Valley 6:30 p.m.

Jan. 19 Ohio Lima Eagles 6:30 p.m.

Jan. 23 Emmanuel Christian — Toledo noon

Jan. 25 Jones Leadership Academy 6:30 p.m.

Jan. 26 at Calvary Christian 6:30 p.m.

Feb. 2 at Ada 6 p.m.

Feb. 2-6 at Ohio Eagles Tournament TBD

Feb. 9 Bowling Green Christian 6 p.m.

Upper Scioto Valley

Dec. 3 Hardin Northern 6:30 p.m.

Dec. 5 McComb noon

Dec. 10 at Ridgemont 6 p.m.

Dec. 12 Pandora-Gilboa 2 p.m.

Dec. 15 Kenton 6:30 p.m.

Dec. 17 Lehman Catholic 6:30 p.m.

Dec. 19 Spencerville 11 a.m.

Dec. 28 Border Battle at Allen East TBD

Dec. 30 Border Battle at Allen East TBD

Jan. 4 at Benjamin Logan 7:30 p.m.

Jan. 7 at Perry 6 p.m.

Jan. 11 at Botkins 6 p.m.

Jan. 14 Temple Christian 6:30 p.m.

Jan. 16 at Arlington 1:30 p.m.

Jan. 19 Cory-Rawson 6:30 p.m.

Jan. 21 at Waynesfield-Goshen 7:30 p.m.

Jan. 26 at Ada 7:30 p.m.

Jan. 28 Elgin 6:30 p.m.

Feb. 2 at Shawnee 7:30 p.m.

Feb. 4 at Riverside 7:30 p.m.

Feb. 8 at Allen East 6 p.m.

Waynesfield-Goshen

Nov. 24 at Lehman Catholic 7:15 p.m.

Dec. 1 Allen East 7:30 p.m.

Dec. 3 Perry 7:30 p.m.

Dec. 7 Indian Lake 7:30 p.m.

Dec. 12 at Botkins 1:30 p.m.

Dec. 15 at Parkway 7:30 p.m.

Dec. 17 Jackson Center 7:30 p.m.

Dec. 19 Cory-Rawson 11 a.m.

Dec. 22 Shawnee 7:30 p.m.

Dec. 28 Border Battle at Allen East TBD

Dec. 29 Border Battle at Allen East TBD

Jan. 2 at Vanlue 12:30 p.m.

Jan. 5 at New Knoxville 7:30 p.m.

Jan. 7 Elgin 7:30 p.m.

Jan. 14 at Riverside 7:30 p.m.

Jan. 16 at Fairlawn 6 p.m.

Jan. 21 Upper Scioto Valley 7:30 p.m.

Jan. 26 at Pandora-Gilboa 7:30 p.m.

Jan. 28 at Hardin Northern 7:30 p.m.

Feb. 2 Ridgedale 6 p.m.

Feb. 4 Ridgemont 7:30 p.m.

Feb. 9 at Ada 7:30 p.m.

Post navigation