Ohio high school football scores for Friday, Oct. 23


Prep Football

Akr. East 24, Akr. North 0

Alliance 21, Louisville 19

Anna 27, Lewistown Indian Lake 0

Antwerp 42, W. Unity Hilltop 0

Arlington def. Leipsic, forfeit

Ashland Mapleton 28, Doylestown Chippewa 7

Atwater Waterloo 34, Vienna Mathews 0

Brookfield 28, Warren Champion 0

Cadiz Harrison Cent. 62, Apple Creek Waynedale 40

Caldwell 22, Waterford 19

Cardington-Lincoln 54, Johnstown Northridge 13

Chillicothe Huntington 13, S. Point 0

Chillicothe Zane Trace 41, Beaver Eastern 22

Circleville Logan Elm 20, Amanda-Clearcreek 13

Clay-Battelle, W.Va. 34, Bowerston Conotton Valley 6

Columbia Station Columbia 14, Genoa Area 7

Columbiana 16, Cortland Lakeview 10

Copley 28, Peninsula Woodridge 0

Dola Hardin Northern 48, Cory-Rawson 14

Eaton 28, Greenville 6

Edon 56, Hicksville 36

Elmore Woodmore 46, Castalia Margaretta 34

Fremont St. Joseph 43, N. Baltimore 20

Gibsonburg 41, Tol. Ottawa Hills 0

Hanoverton United 62, E. Palestine 7

Harrod Allen E. 43, Bellefontaine Benjamin Logan 6

Haviland Wayne Trace 22, Paulding 14

Holland Springfield 42, Maumee 21

Kansas Lakota 31, McComb 26

Kent Roosevelt 35, Cuyahoga Falls 0

Lakeside Danbury 52, Tol. Christian 14

Lancaster 17, Ashville Teays Valley 0

Lewis Center Olentangy Orange 13, Westerville N. 10

Lima Shawnee 40, Sylvania Southview 0

Lisbon David Anderson 40, Sebring McKinley 26

Lodi Cloverleaf 20, Sullivan Black River 14

Logan 26, Zanesville Maysville 13

Lore City Buckeye Trail 36, Sarahsville Shenandoah 22

Macedonia Nordonia 42, Cle. Hts. 26

Mansfield Madison 21, Mansfield Sr. 14

Mantua Crestwood 28, Akr. Springfield 0

Marietta 35, Cambridge 21

Marion Harding 13, Thomas Worthington 0

McConnelsville Morgan 32, Hebron Lakewood 0

McGuffey Upper Scioto Valley 16, Mt. Victory Ridgemont 6

Metamora Evergreen 34, Swanton 14

Milan Edison 34, Wellington 7

Milton-Union 32, Defiance 28

Minerva 22, Rootstown 0

Mt. Vernon 14, Sunbury Big Walnut 13

N. Jackson Jackson-Milton 22, Newton Falls 20

New Lebanon Dixie 35, Union City Mississinawa Valley 0

Oil City, Pa. 56, Conneaut 0

Pandora-Gilboa 21, Delphos St. John’s 20

Perrysburg 55, Sylvania Northview 7

Piketon 20, McDermott Scioto NW 14

Pomeroy Meigs 48, Racine Southern 13

Portsmouth W. 37, Portsmouth 24

Ravenna 35, Alliance Marlington 7

Richmond Edison 33, Wellsville 28

Rocky River 46, Medina Buckeye 14

Rossford 49, Fostoria 0

Salem 14, E. Liverpool 7

Sandusky St. Mary 54, Stryker 12

Sidney 14, Vandalia Butler 8

Steubenville 43, Martins Ferry 14

Toronto 32, Belmont Union Local 20

Trinity, W.Va. 43, Beallsville 14

Twinsburg 28, Chagrin Falls Kenston 14

Uniontown Lake 34, Fremont Ross 26

Upper Sandusky 41, Willard 31

Van Buren 18, Hamler Patrick Henry 15

W. Liberty-Salem 36, Cin. Dohn High School 0

Warren Howland 42, Niles McKinley 36

Warsaw River View 44, Newcomerstown 16

Wauseon 22, Bryan 18

Whitehouse Anthony Wayne 21, Napoleon 0

Wooster 39, Wadsworth 28

Zanesville 28, Newark 6

Zanesville W. Muskingum 54, Zanesville Rosecrans 14

Zoarville Tuscarawas Valley 41, Strasburg-Franklin 12

OHSAA Playoffs

Division I

Region 3

Semifinal

Pickerington Cent. 34, Hilliard Bradley 7

Westerville Cent. 50, New Albany 7

Division II

Region 5

Quarterfinal

Akr. Hoban 42, Mayfield 0

Hudson 35, Painesville Riverside 28

Warren Harding 24, Austintown Fitch 10

Region 6

Quarterfinal

Avon Lake 54, N. Royalton 7

Tol. Cent. Cath. 50, Tol. St. Francis 6

Region 7

Quarterfinal

Massillon 48, N. Can. Hoover 23

Massillon Perry 35, Dublin Scioto 10

Region 8

Quarterfinal

Cin. Anderson 29, Piqua 22

Cin. La Salle 49, Riverside Stebbins 0

Division III

Region 9

Quarterfinal

New Philadelphia 38, Aurora 17

Region 10

Quarterfinal

Parma Hts. Holy Name 24, Bowling Green 21

Tiffin Columbian 28, Richfield Revere 21

Region 11

Quarterfinal

Thornville Sheridan 28, Bishop Watterson 20

Region 12

Quarterfinal

Hamilton Ross 48, New Richmond 12

Kettering Alter 42, Trotwood-Madison 0

Division VII

Region 25

Quarterfinal

Dalton 44, Malvern 14

McDonald 41, Leetonia 24

Warren JFK 27, Norwalk St. Paul 21

Region 26

Quarterfinal

Bascom Hopewell-Loudon 36, Lima Perry 6

Convoy Crestview 41, Spencerville 28

Lima Cent. Cath. 53, Sycamore Mohawk 20

Region 27

Quarterfinal

Glouster Trimble 35, Sugar Grove Berne Union 14

Hannibal River 49, Reedsville Eastern 13

Newark Cath. 42, Danville 7

Shadyside 14, Howard E. Knox 0

Region 28

Quarterfinal

DeGraff Riverside 14, New Madison Tri-Village 12

Ft. Loramie 42, Ansonia 0

Maria Stein Marion Local 42, Hamilton New Miami 0

New Bremen 28, St. Henry 13

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Bellefontaine vs. Urbana, ccd.

Cadiz Harrison Cent. vs. Salineville Southern, ccd.

Canfield vs. STVM, ppd. to Oct 24th.

Cin. Walnut Hills vs. Cin. Aiken, ccd.

Clayton Northmont vs. Springfield, ccd.

Cols. Whetstone vs. Cols. Briggs, ppd. to Oct 26th.

Day. Oakwood vs. Celina, ccd.

Defiance Ayersville vs. Delta, ccd.

Hamilton Badin vs. Tipp City Tippecanoe, ppd. to Oct 24th.

Hillsboro vs. Batavia Clermont NE, ppd. to Oct 24th.

New Matamoras Frontier vs. Woodsfield Monroe Cent., ccd.

Reading vs. Cin. College Prep., ccd.

Sandusky Perkins vs. Millbury Lake, ppd.

Streetsboro vs. Dover, ppd. to Oct 24th.

Utica vs. Lancaster Fairfield Union, ppd. to Oct 24th.

W. Chester Lakota W. vs. Cin. Colerain, ppd. to Oct 24th.

Waynesfield-Goshen vs. Sidney Lehman, ccd.

Wintersville Indian Creek vs. Cadiz Harrison Cent., ccd.

https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2020/10/web1_Logo-Football-21.jpg

Post navigation