Area Results


OHSAA Playoff Pairings

Division I – Games at 7 p.m., Friday, Nov. 22

Region 1

1 Mentor (12-0) vs. 2 Lakewood St. Edward (11-1) at Parma Byers Field at Robert M. Boulton Stadium

Region 2

1 Springfield (11-1) vs. 3 Dublin Coffman (10-2) at London Bowlus Field

Region 3

4 Groveport-Madison (10-2) vs. 2 Pickerington Central (11-1) at Columbus St. Francis DeSales Alumni Stadium

Region 4

4 Cincinnati Elder (10-2) vs. 3 Cincinnati Colerain (11-1) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium

Division II – Games at 7 p.m., Friday, Nov. 22

Region 5

1 Massillon Washington (12-0) vs. 3 Akron Archbishop Hoban (11-1) at the University of Akron InfoCision Stadium-Summa Field

Region 6

1 Avon (12-0) vs. 2 Avon Lake (11-1) at North Ridgeville Ranger Stadium

Region 7

1 Toledo Central Catholic (12-0) vs. 6 Lewis Center Olentangy (7-5) at Tiffin Columbian Frost-Kalnow Stadium

Region 8

1 Cincinnati La Salle (10-2) vs. 3 Harrison (11-1) at West Chester Lakota West Firebird Stadium

Division III – Games at 7 p.m., Friday, Nov. 22

Region 9

4 Aurora (12-0) vs. 6 Chardon (10-2) at Solon Stewart Field

Region 10

5 Sandusky (9-3) vs. 2 Mansfield Senior (11-1) at Clyde Stadium

Region 11

1 Columbus Bishop Hartley (11-1) vs. 2 Plain City Jonathan Alder (12-0) at Hilliard Darby Stadium

Region 12

4 Hamilton Badin (9-3) vs. 7 Trotwood-Madison (9-3) at Miamisburg Holland Field

Division IV – Games at 7 p.m., Saturday, Nov. 23

Region 13

1 Perry (12-0) vs. 2 Poland Seminary (10-2) at Austintown-Fitch Greenwood Chevrolet Falcon Stadium

Region 14

8 Clyde (8-4) vs. 6 Ottawa-Glandorf (9-3) at Findlay Donnell Stadium

Region 15

1 Newark Licking Valley (12-0) vs. 7 Carroll Bloom-Carroll (10-2) at Columbus St. Francis DeSales Alumni Stadium

Region 16

1 Cincinnati Wyoming (12-0) vs. 7 Germantown Valley View (10-2) at Cincinnati Princeton Mancuso Viking Stadium

Division V – Games at 7 p.m., Saturday, Nov. 23

Region 17

1 Kirtland (12-0) vs. 2 Akron Manchester (9-3) at Bedford Bearcat Stadium

Region 18

1 Oak Harbor (12-0) vs. 2 Orrville (11-1) at Elyria Mercy Field at Ely Stadium

Region 19

1 Ironton (11-1) vs. 2 West Lafayette Ridgewood (12-0) at Nelsonville-York Boston Field

Region 20

4 West Liberty-Salem (11-1) vs. 2 West Jefferson (11-1) at Sidney Memorial Stadium

Division VI – Games at 7 p.m., Friday, Nov. 22

Region 21

1 New Middletown Springfield (12-0) vs. 2 Mogadore (11-1) at Canfield South Range Ralph and Doris Witmer Field

Region 22

8 Carey (7-5) vs. 3 Howard East Knox (12-0) at Marion Harding Ohio Health Field at Harding Stadium

Region 23

5 Anna (11-1) vs. 3 Archbold (11-1) at Lima Senior Spartan Stadium

Region 24

4 Covington (10-2) vs. 6 Mechanicsburg (10-2) at Piqua Alexander Stadium

Division VII – Games at 7 p.m., Saturday, Nov. 23

Region 25

1 Cuyahoga Heights (10-1) vs. 2 Lucas (10-2) at Canal Fulton Northwest Don Schalmo Field at Dr. Martin Smilek Stadium

Region 26

1 Leipsic (11-1) vs. 3 Hamler Patrick Henry (9-3) at Defiance Fred Brown Athletic Complex

Region 27

1 Canal Winchester Harvest Prep (11-1) vs. 2 Newark Catholic (9-3) at Westerville Central Warhawk Field

Region 28

8 New Bremen (9-3) vs. 2 Maria Stein Marion Local (10-2) at Wapakoneta Harmon Field

From Saturday

High Schools

Football

Regional Semifinals

Division VII

Region 26

Leipsic 39, Edgerton 6

Score by quarters:

Leipsic`14`12`6`7 `–`39

Edgerton`0`0`6`0 `–`6

Scoring:

L—Juan Pena, 6 run (kick failed).

L—Fabian Pena 23 pass from Drew Liffick (Blake Liffick pass from Drew Liffick).

L—Lorenzo Walther 70 run (kick failed).

L—Walther 2 run (pass failed).

L—Walther 9 run (kick failed).

E—Colin Gary 47 pass from Jaron Cape (run failed).

L—J. Pena, 35 run (J. Pena kick)

Leipsic ` ` Edgerton

17`First downs`8

301`Total yards`203

269`Rushing yardage`79

32`Passing yardage`124

2-6-0`Passing`9-12-2

0-0`Fumbles-Lost`4-1

1-39`Punts`3-29

3-15`Penalties`10-110

Individual leaders:

Passing: Leipsic-Drew Liffick 2-6-32.; Edgerton-Jaron Cape 9-12-124.

Rushing: Leipsic-Lorenzo Walther 19-141; Juan Pena 15-109; Fabian Pena 8-37; Edgerton-Hunter Prince 14-46; Gannon Ripke 6-40.

Receiving: Leipsic-Fabian Pena 1-23; Edgerton-Logan Showalter 2-40; Colin Gary 2-55.​

Records: Leipsic 11-1; Edgerton 9-3.

Division IV

Region 14

Ottawa-Glandorf 21, Wauseon 14

Score by quarters:

Wauseon`0`7`0`7 `–`14

Ottawa-Glandorf`7`7`7`0 `–`21

Scoring:

O-G Jarrod Beach 53 pass from Jacob Balbaugh (Ethan Alt kick)

W: Connar Penrod 24 pass from Cody Figy (Samuel Blanco kick).

O-G: Eric Heebsh 4 run (Ethan Alt kick).

O-G: Jacob Balbaugh 1 run (Ethan Alt kick).

W: Connar Penrod 29 pass from Cody Figy (Samuel Blanco kick).

Wauseon ` ` O-G

22`First downs`14

396`Total yards`292

55`Rushing yardage`71

13.6`Passing yardage`15.8

25-47`Passing`14-20

3-2`Fumbles-Lost`1-0

4-31.8`Punts`6-45.0

7-55`Penalties`5-65

Individual leaders:

Passing: Wauseon-Cody Figy 25-47-341.; Ottawa-Glandorf-Jacob Balbaugh 14-20-221.

Rushing: Wauseon-Isaac Wilson 10-49.; Ottawa-Glandorf-Eric Heebsh 21-63.

Receiving: Wauseon-Jonas Tester 8-103. Connar Penrod 2-100.; Ottawa-Glandorf-Jarrod Beach 5-119.​

Records: Ottawa-Glandorf 9-3; Wauseon 9-3.

Post navigation