Cross country: Van Wert’s Phillips, Parkway’s Roth winners at invitational


By Mark Altstaetter - sports@limanews.com



Van Wert’s Caylee Phillips finished first in the girls race at Saturday’s Van Wert Health Invitational.

Van Wert’s Caylee Phillips finished first in the girls race at Saturday’s Van Wert Health Invitational.


Richard Parrish | The Lima News

Ottawa-Glandorf’s Parker Schomaeker competes in Saturday’s Van Wert Health Invitational.

Ottawa-Glandorf’s Parker Schomaeker competes in Saturday’s Van Wert Health Invitational.


Richard Parrish | The Lima News

Lincolnview’s Madison Langdon finished second in the girls race at Saturday’s Van Wert Health Invitational.


Richard Parrish | The Lima News

Roth


Richard Parrish | The Lima News

Shawnee’s Isaiah Johns finished second in the boys race at Saturday’s Van Wert Health Invitational.


Richard Parrish | The Lima News

Shawnee’s Alaina Williams finished third in the girls race at Saturday’s Van Wert Health Invitational.


Richard Parrish | The Lima News

Spencerville’s Lillee Stewart finished fourth in the girls race at Saturday’s Van Wert Health Invitational.


Richard Parrish | The Lima News

Perry’s Braden Yingst finished fourth in the boys race at Saturday’s Van Wert Health Invitational.


Richard Parrish | The Lima News

Results

Van Wert Invitational

Boys

Team Scores: 1. Ottawa-Glandorf 61, 2. Shawnee 65, 3. Lincolnview 79, 4. Parkway 119, 5. Van Wert 123, 6. Crestview 147, 7. Elida 178, 8. Ottoville 213, 9. Bluffton 217, 10. Paulding 251, 11. Allen East 274, 12. Ada 350.

Top 50 Finishers: 1. Kyle Roth (Park) 16:57.2, 2. Isaiah Johns (S) 17:02.2, 3. Hunter Sherer (VW) 17:11.9, 4. Brayden Yingst (Perry) 17:31.6, 5. Devon Bill (Lin) 17:44.8, 6. Parker Schomaeker (O-G) 17:51.2, 7. Nolan German (Otto) 17:51.5, 8. Aaron Bruns (Park) 17:52.7, 9. Kaleb Egri (S) 17:57.9, 10. Kamron Maag (O-G) 18:00.4, 11. Hunter Stechschulte (O-G) 18:04.2, 12. Blake Strickler (Park) 18:04.3, 13. Max Buddelmeyer (O-G) 18:05.8, 14. Joe Sadowski (Lin) 18:18.7, 15. Justin Altenbach (S) 18:19.2, 16. Jacob Forwerck (Crest) 18:20.6, 17. Kyle Looser (Otto) 18:34.5, 19. Trevor Bowers (S) 18:37.2, 20. Jayden Welker (VW) 18:37.2, 21. Jackson Robinson (Lin) 18:39.5, 22. Ried Johanns (Paul) 18:40.7, 23. Brandon Renner (Lin) 18:40.9, 24. Daegan Hatfield (Lin) 18:41.6, 25. Gage Wannemacher (VW) 18:43.1, 26. Trever Miller (S) 18:48.7, 27. Ty Buckland (O-G) 18:52.7, 28. Erik Nygaard (Bl) 18:52.8, 29. Sean Dancs (E) 18:53.0, 30. Connor Broshes (E) 18:53.6, 31. Hayden Tomlinson (Crest) 18:54.4, 32. Hunter Sidle (AE) 18:54.8, 33. Cameron Cearns (Crest) 19:03.3, 34. Ben Lange (VW) 19:03.5, 35. Elijah Conley (Bl) 19:12.7, 36. Danil Lichtensteiger (Crest) 19:21.3, 37. Conner Douglass (E) 19:21.3, 38. Keagan Gaskill (Spen) 19:22.6, 39. Zachary Wagner (E) 19:29.1, 40. Thomas Cover (S) 19:39.0, 41. Isaiah Watts (Crest) 19:39.6, 42. Dayton Schuerman (Crest) 19:49.2, 43. Brian Myers (Crest) 19:51.7, 44. Brad Korte (Lin) 19:59.9, 45. Riley Samples (Park) 20:01.6, 46. Kohen Cox (Lin) 20:06.9, 47. Nick Manz (Paul) 20:19.1, 48. Matt Schneeg (O-G) 20:23.4, 49. Christian Bauer (Paul) 20:28.5, 50. Jacob Sealscott (VW) 20:28.8.

Girls

Team Scores: 1. Van Wert 46, 2. Shawnee 47, 3. Crestview 80, 4. Lincolnview 107, 5. Parkway 138, 6. Ottawa-Glandorf 147, 7. Spencerville 154, 8. Paulding 217.

Top 50 Finishers: 1. Caylee Phillips (VW) 20:20.3, 2. Madison Langdon (Lin) 20:32.5, 3. Alaina Williams (Sh) 20:55.4, Lillee Stewart (Spen) 21:25.2, 5. Ragen Harting (Crest) 21:34.2, 6. Emily Greulach (Crest) 21:44.5, 7. Paige Hoersten (Otto) 21:46.1, 8. Molly Stump (Sh) 21:53.7, 9. Lexie Marshall (Sh) 21:59.3, 10. Tyra McClain (VW) 22:12.2, 11. Kyra Welch (W) 22:13.9, 12. Rachel Spath (VW) 22:17.4, 13. Rachel Barrett (Park) 22:38.2, 14. Emily Bryan (Sh) 22:41.6, 15. Julia Stetler (Lin) 22:42.2, 16. Ali Gemmer (VW) 22:47.5, 17. Hanna Watt (Sh) 23:01.0, 18. Lauren Walls (Crest) 23:02.1, 19. Allison Schroeder (O-G) 23:07.9, 20. Victoria Snyder (Lin) 23:13.7, 21. Ninzi Sackinger (E) 23:46.0, 22. Morgan Hunter (Park) 24:12.6, 23. Lyrissa Hammons (VW) 24:18.1, 24. Liana Rodriguez (Sh) 24:23.9, 25. Liz Schroeder (O-G) 24:25.1, 26. Rylie Edgington (Spen) 24:36.6, 27. Kate Leeth (Crest) 24:37.7, 28. Kirsten Dunning (VW) 24:41.3, 29. Adalynn Longstreth (Crest) 24:53.8, 30. Serena Havill (VW) 25:04.2, 31. Lily Cleaves (Sh) 25:08.1, 32. Ashlyn White (Park) 25:09.9, 33. Megan Mosier (Crest) 25:13.0, 34. Kirsten Wurst (Spen) 25:16.2, 35, Caitlin Dailey (Bl) 25:33.9, 36. Dylann Carey (Lin) 25:34.8, 37. Aubrey Imm (O-G) 25:37.9, 38. Sidney Kohart (Paul) 25:38.4, 39. Lauren Baxter (Sh) 25:40.0, 40. Grace Turnwald (O-G) 25:40.0, 43. Sydney Waters (Park) 25:44.1, 44. Savannah Shepherd (Paul) 35:45.8, 45. Abby Schroeder (O-G) 25:54.8, 46. Elyse Schroeder (O-G) 26:16.4, 47. Lily Floyd (Perry) 26:23.2, 50. Kenna Mason (Lin) 26:38.8.

VAN WERT — It normally comes down to when a runner makes their move in a race.

In Saturday’s Van Wert Health Invitational, the winners in the girls and boys cross country races, picked the opportune times to step on the accelerator.

In the boys race, Parkway’s Kyle Roth elected to pick it up on the hill on the second loop of the 5,000-meter course around the reservoir and hospital grounds, to put some space between him and the competition.

Once Roth gapped the lead pack, he then pulled away for the win in a time of 16 minutes, 57.2 seconds.

Shawnee’s Isaiah Johns was close behind in 17:02.2. Van Wert’s Hunter Sherer (17:11.9), Perry’s Braden Yingst (17:31.6) and Lincolnview’s Devon Bill (17:44.8) rounded out the top five runners in a field of 150 participants.

“On the second loop, going up the hill, I knew I had to make a move,” Roth said. “I feel confident on my strength of going up the hills. So, I just made my move. I drafted off them in the first lap and tried to conserve for that second lap.”

Roth’s best time this season was 16:42, which he clocked at the Mercer County Meet in late August.

Roth helped lead his team to a fourth-place finish in the 13-team field Saturday.

Roth said he realized, coming in, that the Van Wert course was going to be a challenge.

“We got to see the course, earlier this week,” Roth said. “I knew, going up the hill twice, that we had better be ready to get up that hill.”

Roth is hoping his team can make it to the Division III state meet this fall.

“We’re really starting to gel this year,” Roth said. “That’s my main goal – to get the team back to state.”

Roth, a senior, is a two-time Division III state qualifier. He also went to the state meet his freshman season with the team.

Ottawa-Glandorf won the boys team title Saturday, edging out Shawnee 61-65. Lincolnview finished third (79), Parkway was fourth (119), Van Wert placed fifth (123), while Crestview (147) and Elida (178) rounded out the top seven squads.

Leading the victorious O-G boys team was Parker Schomaeker (sixth, 17:51.2). Rounding out the top five runners for the Titans were Kamron Maag (10th, 18:00.4), Hunter Stechschulte (11th, 18:04.2), Max Buddlemeyer (13th, 18:05.8) and Ty Buckland (27th, 18:52.7).

On the girls side, Van Wert’s Caylee Phillips pulled away from the pack after the first mile, en route to a winning time of 20:20.3 in a field of 86 competitors.

In Saturday’s race, Lincolnview’s Madison Langdon claimed the early lead.

However, after going through the first mile, Phillips made her move and took the race over.

“It was right after the (first) mile mark,” Phillips said in reference to making her move against Langdon and the rest of the field. “She was so close to me, but I finally pulled away once we got to the second hill.

“I felt pretty confident. She (Langdon) is really good, though. I was actually a little scared at the beginning, because she was pretty far in front of me. Then, I finally caught up to her.”

Phillips, a Division II state qualifier in cross country last season, helped lead the Cougars to the team title on Saturday. Van Wert edged out Shawnee, 46-47, for the top spot.

Crestview finished third (80) and Lincolnview was fourth (107). Parkway (138), Ottawa-Glandorf (147), Spencerville (154) and Paulding (217) rounded out the field.

Rounding out the top five runners for Van Wert were Tyra McClain (10th, 22:12.2), Kyra Welch (11th, 22:13.9), Rachel Spath (12th, 22:17.4) and Ali Gemmer (16th, 22:47.5).

“Today, we went by place, because we knew this is a slower course,” Phillips said. “So, we weren’t worried about the times.

“This time of the year, times are good, but placement is more important. Going into WBLs, districts and regionals – that’s what counts – the place and not the time.”

Van Wert’s Caylee Phillips finished first in the girls race at Saturday’s Van Wert Health Invitational.
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2019/09/web1_Van-Wert-Invite-RP-01.jpgVan Wert’s Caylee Phillips finished first in the girls race at Saturday’s Van Wert Health Invitational. Richard Parrish | The Lima News
Ottawa-Glandorf’s Parker Schomaeker competes in Saturday’s Van Wert Health Invitational.
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2019/09/web1_Van-Wert-Invite-RP-09.jpgOttawa-Glandorf’s Parker Schomaeker competes in Saturday’s Van Wert Health Invitational. Richard Parrish | The Lima News
Lincolnview’s Madison Langdon finished second in the girls race at Saturday’s Van Wert Health Invitational.
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2019/09/web1_Van-Wert-Invite-RP-02.jpgLincolnview’s Madison Langdon finished second in the girls race at Saturday’s Van Wert Health Invitational. Richard Parrish | The Lima News
Roth
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2019/09/web1_09.21.19.parkway.jpgRoth Richard Parrish | The Lima News
Shawnee’s Isaiah Johns finished second in the boys race at Saturday’s Van Wert Health Invitational.
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2019/09/web1_Van-Wert-Invite-RP-06.jpgShawnee’s Isaiah Johns finished second in the boys race at Saturday’s Van Wert Health Invitational. Richard Parrish | The Lima News
Shawnee’s Alaina Williams finished third in the girls race at Saturday’s Van Wert Health Invitational.
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2019/09/web1_Van-Wert-Invite-RP-03.jpgShawnee’s Alaina Williams finished third in the girls race at Saturday’s Van Wert Health Invitational. Richard Parrish | The Lima News
Spencerville’s Lillee Stewart finished fourth in the girls race at Saturday’s Van Wert Health Invitational.
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2019/09/web1_Van-Wert-Invite-RP-04.jpgSpencerville’s Lillee Stewart finished fourth in the girls race at Saturday’s Van Wert Health Invitational. Richard Parrish | The Lima News
Perry’s Braden Yingst finished fourth in the boys race at Saturday’s Van Wert Health Invitational.
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2019/09/web1_Van-Wert-Invite-RP-07.jpgPerry’s Braden Yingst finished fourth in the boys race at Saturday’s Van Wert Health Invitational. Richard Parrish | The Lima News

By Mark Altstaetter

sports@limanews.com

Results

Van Wert Invitational

Boys

Team Scores: 1. Ottawa-Glandorf 61, 2. Shawnee 65, 3. Lincolnview 79, 4. Parkway 119, 5. Van Wert 123, 6. Crestview 147, 7. Elida 178, 8. Ottoville 213, 9. Bluffton 217, 10. Paulding 251, 11. Allen East 274, 12. Ada 350.

Top 50 Finishers: 1. Kyle Roth (Park) 16:57.2, 2. Isaiah Johns (S) 17:02.2, 3. Hunter Sherer (VW) 17:11.9, 4. Brayden Yingst (Perry) 17:31.6, 5. Devon Bill (Lin) 17:44.8, 6. Parker Schomaeker (O-G) 17:51.2, 7. Nolan German (Otto) 17:51.5, 8. Aaron Bruns (Park) 17:52.7, 9. Kaleb Egri (S) 17:57.9, 10. Kamron Maag (O-G) 18:00.4, 11. Hunter Stechschulte (O-G) 18:04.2, 12. Blake Strickler (Park) 18:04.3, 13. Max Buddelmeyer (O-G) 18:05.8, 14. Joe Sadowski (Lin) 18:18.7, 15. Justin Altenbach (S) 18:19.2, 16. Jacob Forwerck (Crest) 18:20.6, 17. Kyle Looser (Otto) 18:34.5, 19. Trevor Bowers (S) 18:37.2, 20. Jayden Welker (VW) 18:37.2, 21. Jackson Robinson (Lin) 18:39.5, 22. Ried Johanns (Paul) 18:40.7, 23. Brandon Renner (Lin) 18:40.9, 24. Daegan Hatfield (Lin) 18:41.6, 25. Gage Wannemacher (VW) 18:43.1, 26. Trever Miller (S) 18:48.7, 27. Ty Buckland (O-G) 18:52.7, 28. Erik Nygaard (Bl) 18:52.8, 29. Sean Dancs (E) 18:53.0, 30. Connor Broshes (E) 18:53.6, 31. Hayden Tomlinson (Crest) 18:54.4, 32. Hunter Sidle (AE) 18:54.8, 33. Cameron Cearns (Crest) 19:03.3, 34. Ben Lange (VW) 19:03.5, 35. Elijah Conley (Bl) 19:12.7, 36. Danil Lichtensteiger (Crest) 19:21.3, 37. Conner Douglass (E) 19:21.3, 38. Keagan Gaskill (Spen) 19:22.6, 39. Zachary Wagner (E) 19:29.1, 40. Thomas Cover (S) 19:39.0, 41. Isaiah Watts (Crest) 19:39.6, 42. Dayton Schuerman (Crest) 19:49.2, 43. Brian Myers (Crest) 19:51.7, 44. Brad Korte (Lin) 19:59.9, 45. Riley Samples (Park) 20:01.6, 46. Kohen Cox (Lin) 20:06.9, 47. Nick Manz (Paul) 20:19.1, 48. Matt Schneeg (O-G) 20:23.4, 49. Christian Bauer (Paul) 20:28.5, 50. Jacob Sealscott (VW) 20:28.8.

Girls

Team Scores: 1. Van Wert 46, 2. Shawnee 47, 3. Crestview 80, 4. Lincolnview 107, 5. Parkway 138, 6. Ottawa-Glandorf 147, 7. Spencerville 154, 8. Paulding 217.

Top 50 Finishers: 1. Caylee Phillips (VW) 20:20.3, 2. Madison Langdon (Lin) 20:32.5, 3. Alaina Williams (Sh) 20:55.4, Lillee Stewart (Spen) 21:25.2, 5. Ragen Harting (Crest) 21:34.2, 6. Emily Greulach (Crest) 21:44.5, 7. Paige Hoersten (Otto) 21:46.1, 8. Molly Stump (Sh) 21:53.7, 9. Lexie Marshall (Sh) 21:59.3, 10. Tyra McClain (VW) 22:12.2, 11. Kyra Welch (W) 22:13.9, 12. Rachel Spath (VW) 22:17.4, 13. Rachel Barrett (Park) 22:38.2, 14. Emily Bryan (Sh) 22:41.6, 15. Julia Stetler (Lin) 22:42.2, 16. Ali Gemmer (VW) 22:47.5, 17. Hanna Watt (Sh) 23:01.0, 18. Lauren Walls (Crest) 23:02.1, 19. Allison Schroeder (O-G) 23:07.9, 20. Victoria Snyder (Lin) 23:13.7, 21. Ninzi Sackinger (E) 23:46.0, 22. Morgan Hunter (Park) 24:12.6, 23. Lyrissa Hammons (VW) 24:18.1, 24. Liana Rodriguez (Sh) 24:23.9, 25. Liz Schroeder (O-G) 24:25.1, 26. Rylie Edgington (Spen) 24:36.6, 27. Kate Leeth (Crest) 24:37.7, 28. Kirsten Dunning (VW) 24:41.3, 29. Adalynn Longstreth (Crest) 24:53.8, 30. Serena Havill (VW) 25:04.2, 31. Lily Cleaves (Sh) 25:08.1, 32. Ashlyn White (Park) 25:09.9, 33. Megan Mosier (Crest) 25:13.0, 34. Kirsten Wurst (Spen) 25:16.2, 35, Caitlin Dailey (Bl) 25:33.9, 36. Dylann Carey (Lin) 25:34.8, 37. Aubrey Imm (O-G) 25:37.9, 38. Sidney Kohart (Paul) 25:38.4, 39. Lauren Baxter (Sh) 25:40.0, 40. Grace Turnwald (O-G) 25:40.0, 43. Sydney Waters (Park) 25:44.1, 44. Savannah Shepherd (Paul) 35:45.8, 45. Abby Schroeder (O-G) 25:54.8, 46. Elyse Schroeder (O-G) 26:16.4, 47. Lily Floyd (Perry) 26:23.2, 50. Kenna Mason (Lin) 26:38.8.

Reach The Lima News sports department at 567-242-0451.

Reach The Lima News sports department at 567-242-0451.

Post navigation