The Lima News 2019 Basketball Dream Team


DREAM TEAM BOYS

Brody Bowman (Temple Christian)

5-10, Sr.

29.5

Luke Denecker (Bluffton)

6-1, Jr.

19.2

Javin Etzler (Crestview)

6-7, Sr.

14.2

Josiah Fulcher (Lima Senior)

6-1, Jr.

17.1

Owen Hiegel (Ottawa-Glandorf)

5-11, Sr.

19.7

George Mangas (Shawnee)

6-3, Soph.

18.1

Adam Scott (Wapakoneta)

6-5

20.7

Josh Thorbahn (Ottoville)

6-5, Soph.

18.3

Jamal Whiteside (Perry)

5-11, Sr.

18.2

Jared Wurst (Delphos St. John’s)

6-2, Sr.

18.2

Honorable Mention

Jamir Simpson (Lima Senior), Jaleel King (Lima Senior), Ethan White (Ottawa-Glandorf), Jaron Sharp (Kenton), Drew Bagley (Van Wert), Ben Westrick (Ottawa-Glandorf), Tyson Elwer (Shawnee), Nate Place (Van Wert), Aaron Good (Wapakoneta), Kalen Etzler (Crestview), Drew Kline (Crestview), Wade Sheets (Crestview), Blake Reynolds (Columbus Grove), Tayt Birnesser (Columbus Grove), Jaret Miller (Paulding), Fletcher Cook (Paulding), Zane Miller (Lincolnview), Tyler Clum (Allen East), Jared Piercefield (Bluffton), Mason Soper (Bluffton), Chazz Jackson (Perry), Quinn Sanders (Upper Scioto Valley), Wayne Lowery (Upper Scioto Valley), Nevin Robson (Hardin Northern), Ryan Yingst (Perry), Landon Newland (Ridgemont), Mason Stuck (Ridgemont), Layton Campbell (Waynesfield-Goshen), Marcus Bruns (Coldwater), Nathan Bruns (Marion Local), Cole Frilling (Coldwater), Payton Jutte (Fort Recovery), Mike Ketner (Minster), Jarod Schulze (Minster), Jay Knapke (St. Henry), Caden Niekamp (St. Henry), Zach Niekamp (St. Henry), Trevor Lambert (Kalida), Dylan Schroeder (Leipsic), Jared Breece (Pandora-Gilboa), Mitch Coleman (Continental), Luke Erhart (Kalida), Luke Lammers (Miller City), Ryan Suever (Ottoville), Riley Larcom (Pandora-Gilboa), Biggz Johnson (Lima Central Catholic).

DREAM TEAM GIRLS

Chandler Clark (Bath)

5-5, Soph.

12.8

Erin Kaufman (Ottawa-Glandorf)

5-6, Sr.

12.8

Kasey Knippen (Ottoville)

5-7, Sr.

15.3

Alivia Koenig (Bluffton)

5-5, Sr.

12.8

Destiny McDonald (Lima Senior)

5-5, Sr.

15.7

Courtney Prenger (Minster)

6-2, Sr.

11.1

Rylee Sybert (Columbus Grove)

5-8, Sr.

14.1

Betty Vorst (Delphos St. John’s)

5-8, Sr.

13.3

Rosie Williams (Lima Central Catholic)

5-11, Jr.

15.6

Ivy Wolf (Minster)

5-8, Soph.

13.8

Honorable Mention

Makenzie Wilson (Wapakoneta), Katie Engle (Wapakoneta), Lauren Cisco (St. Marys), Carly Caywood (St. Marys), Ashley Schroeder (Ottawa-Glandorf), Kelsey Erford (Ottawa-Glandorf), Trinity Gearing (Shawnee), Madelyn Renner (Bath), Maddy Luebke (Celina), Nakiya Sigman (Lima Senior), Averey Rumer (Bluffton), Lexi Gregory (Crestview), Emma Leis (Spencerville), Makenzie King (Columbus Grove), Nelaya Burden (Spencerville), Aly Lindeman (Delphos Jefferson), Tori Newland (Allen East), Bailey Gregory (Crestview), Olivia Cunningham (Crestview), Lauren Langhals (Kalida), Kristen Luersman (Fort Jennings), Natalie Koenig (Miller City), Addyson Armey (Continental), Abby Wurth (Kalida), Claire Rigel (Leipsic), Haley Hoersten (Ottoville), Lauren Gilliland (Coldwater), Val Muhlenkamp (Fort Recovery), Kelly Naylor (New Bremen), Megan Jurosic (New Knoxville), Erin Scott (New Knoxville), Danielle Lange (St. Henry), Paige Gaynier (Delphos St. John’s), Maddie Grappy (Hardin Northern), Kayla Wicker (Waynesfield-Goshen), Tia Barfield (Perry), Faith Jenkins (Ridgemont), Cassidy Craig (Waynesfield-Goshen).

https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2019/04/Dream-Team-Page-1.pdf

Post navigation