Roundup: Columbus Grove clinches share of NWC in boys basketball


By Staff Reports - sports@limanews.com



Aldrich

Aldrich


COLUMBUS GROVE — Columbus Grove clinched at least a share of the Northwest Conference crown Friday night with a 60-43 triumph over Ada.

Alex Schneider led balanced Columbus Grove (15-4, 7-0 NWC) with 13 points, followed by 12 from Gabe Clement, 11 by Grayson Flores and 10 from Tayt Birnesser.

Phillip Coulson led Ada (3-16, 2-5 NWC) with 19 points and Connor Frazier 12.

Shawnee 95, Bath 38

BATH TOWNSHIP — Shawnee’s balanced offense was far too much in a Western Buckeye League destruction of Bath.

George Mangas led the Indians (18-2, 7-1 WBL) with 19 points and four assists, along with 18 points, six rebounds and four steals from Johnny Caprella, 14 points by Jake Hutchins, 13 from John Barker and 10 points, six rebounds and three blocks from Tyson Elwer.

R. J. Cortez led the Wildcats (1-20, 0-8 WBL) with 13 points.

Elida 58, Kenton 52

ELIDA — Elida placed three in double figures to down Kenton in a Western Buckeye League tilt.

Matt Fish netted 22 points for the Bulldogs (11-9, 5-3 WBL), along with 12 by Dante Wheeler and 10 from Drew Brockert.

Jaron Sharp’s 24 points paced the Wildcats (12-7, 1-7 WBL) and Jayden Cornell 15.

Defiance 63, St. Marys 62

ST. MARYS — Defiance slid by St. Marys in the Western Buckeye League.

Leading the Roughriders (6-12, 2-6 WBL) were Ethan Steger with 20 points and 15 from Carter Ballweg.

The Bulldogs are now 12-7, 5-3 WBL.

Hardin Northern 62,

Elgin 52

DOLA — Hunter Joliff netted 23 points to bring Hardin Northern a Northwest Central Conference win over Elgin.

Devin Robson added 14 for the Polar Bears (6-12, 4-4 NWCC) and Owen Wetherill 11.

Elgin is 6-14, 1-7 NWCC.

Upper Scioto Valley 84,

Riverside 65

MCGUFFEY — Wayne Lowery scored his 1,000th point to guide Upper Scioto Valley to a Northwest Central Conference win over Riverside.

Lowery and Quinn Sanders led the Rams (14-5, 7-1 NWCC) with 22 points each and Dylan Thompson added 18.

Riverside falls to 8-12, 3-5 NWCC.

Liberty-Benton 56, Leipsic 44

FINDLAY — Josh Reindel dropped in 21 points to lead Liberty-Benton over Leipsic in the Blanchard Valley Conference.

Dylan Schroeder and Cole Rieman led the Vikings (9-10, 6-4 BVC) with 13 points each.

The Eagles are 6-14, 4-6 BVC.

Pandora-Gilboa 43, Cory-Rawson 36

PANDORA — Pandora-Gilboa grabbed a Blanchard Valley Conference win over Cory-Rawson.

Riley Larcom’s 14 points paced the Rockets (12-7, 8-2 BVC) and 10 came from Austin Miller.

Leading the Hornets (6-13, 2-8 BVC) was Tommy Stauffer with 15 points.

Bluffton 68, Delphos Jefferson 43

BLUFFTON — Mason Soper scored 23 points to guide Bluffton over Jefferson in the Northwest Conference.

Luke Denkecker chipped in 20 for the Pirates (14-6, 4-3 NWC) and Jared Piercefield 15.

Ian Wannemacher was high scorer for the Wildcats (3-17, 1-6 NWC) with 11 points.

Crestview 60, Spencerville 36

SPENCERVILLE — Kalen Etzler’s 21 points paced Crestview in a Northwest Conference triumph over Spencerville.

Drew Kline chipped in 12 for the Knights (19-1, 6-1 NWC).

Eli Harter hit for 10 points for the Bearcats (3-17, 0-7 NWC).

Lehman Catholic 46,

Temple Christian 36

SIDNEY – Sidney Lehman battled by Temple Christian in a Northwest Central Conference matchup.

Brody Bowman scored 31 points for the Pioneers.

Paulding 66, Lincolnview 52

MIDDLE POINT — Carson Shull exploded for 32 points for Paulding’s Northwest Conference triumph over Lincolnview.

Fletcher Cook added 16 for the Panthers (10-9, 4-3 NWC) and Jaret Miller 11.

Alek Bowersock was high scorer for the Lancers (10-9, 5-3 NWC) with 12 points.

Coldwater 52, Marion Local 42

COLDWATER — Coldwater knocked off defending Division IV state champion Marion Local in a Midwest Athletic Conference game.

Marcus Bruns scored 27 points to pace the Cavaliers (11-8, 5-3 MAC).

Nathan Bruns countered for the Flyers (14-7, 6-2 MAC) with 22 points.

Delphos St. John’s 42, Versailles 33

DELPHOS — St. John’s outscored Versailles 13-4 in the fourth period in a Midwest Athletic Conference victory.

Lucas Metcalfe led the Blue Jays (15-6, 6-2 MAC) with 17 points.

The Tigers are 11-10, 5-4 MAC.

Delphos St. John’s 42, Versailles 33

DELPHOS — St. John’s outscored Versailles 13-4 in the fourth period in a Midwest Athletic Conference victory.

Lucas Metcalfe led the Blue Jays (15-6, 6-2 MAC) with 17 points.

The Tigers are 11-10, 5-4 MAC.

St. Henry 54, Minster 52

MINSTER — St. Henry took a big step toward the Midwest Athletic Conference crown by edging Minster.

Zach Niekamp and Caden Niekamp led the Redskins (18-3, 7-1 MAC) with 11 points each and Jay Knapke 10.

Jarod Schulze topped the Wildcats (13-7, 5-3 MAC) with 20 points and Jack Heitbrink 14.

Parkway 66, New Knoxville 22

ROCKFORD — Parkway’s 16-4 first period paced a Midwest Athletic Conference victory over New Knoxville.

Leading the Panthers (10-9, 2-6 MAC) were Preston Stober with 14 points and 11 rebounds, along with 13 points each by Caleb Kinney and Mason Baxter.

Sammy Anspach topped the Rangers (3-17, 0-8 MAC) with 11 points.

Football

New Bath coach

BATH TOWNSHIP — Ryan Reindel has been nominated to be Bath’s next varsity football coach. He is a 2004 Bath graduate. The school board has been asked for its approval during its Tuesday meeting.

Swimming

D-II district

BOWLING GREEN — Shawnee finished third and Wapakoneta was 10th in the boys standings. Celina finished fourth and Ottawa-Glandorf ninth in the girls standings.

Earning automate state spots with second-place finishes among the area girl swimmers were:

Ada’s Klava Katayama (50 freestyle and 100 butterfly), Celina’s Kenzie Conn (100 backstroke) and Claire Gass (100 breaststroke), the 200 medley relay team of Conn, Gass, Emma Guggenbiller and Kennedy Newell, the 200 freestyle relay team of Newell, Guggenbiller, Zoe Rolfes and Conn.

No area boy swimmers automatically qualified for state. Remaining state swim qualifiers will be determined by their times which area scheduled to be released this weekend on OHSAA.org.

Earlier in the week divers Holden Cubberly (second) of Celina, Isaac Osterfield (fourth) of Coldwater, Charlie Spyker (fifth) of Shawnee and Vivian Niekamp (eighth) of New Bremen qualified for state.

Girls bowling

D-II sectional

NAPOLEON — Lincolnview (3,086) finished seventh and Ottawa-Glandorf (2,911) was 10th in the 12-team competition won by Bryan (3,868). O-G’s Emily Krukowski was 12th among individuals with a 526 total. Lincolnview’s (509) was 17th.

Player of the Week

Shawnee bowler Dayle Aldrich was named one of the Lima News Players of the Week after rolling a 611 series at the Western Buckeye League tournament to earn medalist honors. She also was girls league player of the year. Aldrich’s name was incorrect on 1C of Tuesday’s edition.

Aldrich
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2019/02/web1_Aldridge.jpgAldrich
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2019/02/web1_sports-calendar-icon-7.jpg

By Staff Reports

sports@limanews.com

Reach The Lima News sports department at 567-242-0451.

Reach The Lima News sports department at 567-242-0451.

Post navigation