Area players honored on All-Northwest District team


Staff reports



A number of area players were recognized on the Ohio Prepwriters High School Northwest All-District teams announced Wednesday.

In Division IV, St. Marys’ Sean Perry was named defensive player of the year and teammate Blake Kanorr was shared lineman of the year honors with Hunter Tollison from Bellville Clear Fork. Van Wert head coach Keith Recker garnered coach of the year honors.

Known for his running, Perry was recognized for his defensive back efforts where he 122 tackles and two interceptions. He also added seven sacks. Kanorr the WBL defensive lineman of the year, 104 tackles with 20 tackles for loss. He also had 11 sacks and one interception.

Recker was 9-3 this year and coached the Cougars to its first playoff appearance in 2000.

Columbus Groves’ Cody Johnson was honored as the Division VI lineman of the year. A first-team, all-NWC offensive lineman, had 42 tackles with 13 for loss. He also had two sacks.

Here is the complete list of All-Northwest Conference teams:

The 2018 All-Northwest District football teams, as selected by an Ohio Prep Sportswriters Association media panel from the district.

DIVISION II

Second team

Offense

Ends- Max Bradfield, Whitehouse Anthony Wayne, 6-2, 210, sr.; Bryce McKinstry, Fremont Ross, 6-4, 190, sr.; Jaleel King, Lima Senior, 6-4, 190, sr.

Tight end- Joey Carroll, Toledo St. Francis, 6-6, 235, sr.

Linemen- Mike Cousino, Whitehouse Anthony Wayne, 6-2, 280, sr.; Cade Zimmerly, Perrysburg, 6-2, 235, so.; Matthew Broyles, Toledo Waite, 6-5, 270, sr.; Cordell Wyatt, Ashland, 6-2, 260, sr.

Running backs- Caleb Gerken, Perrysburg, 5-11, 180. Jr.; Jonzell Norrils, Toledo Central Catholic, 5-10, 200, jr.

Quarterbacks- A.J. Gucciardo, Holland Springfield, 6-1, 175, sr.; Mitch Heilman, Ashland, 6-0, 175, jr.; Hayden Lehmann, Fremont Ross, 6-2, 205, sr.

Kicker- Jerod Landrum, Toledo Central Catholic, 5-10, 175, sr.

Defense

Linemen- Jack Nicholson, Toledo St. John’s, 6-2, 280, sr.; Jacob Jackson, Toledo Central Catholic, 6-0, 280, jr.; Carl Conley, Perrysburg, 6-3, 230, sr.; Brandon Taylor, Lima Senior, 6-3, 245, jr.

Linebackers- Caleb Wood, Fremont Ross, 6-0, 210, sr.; J.T. Hale, Holland Springfield, 6-2, 235, jr.; Jacob Kirby, Whitehouse, Anthony Wayne, 5-11, 175, sr.; Clay Denstorff, Perrysburg, 6-1, 210, sr.

Defensive backs- Jaron Swain, Toledo Central Catholic, 5-8, 165, sr.; Trent Simms, Sylvania Northview, 6-1, 195, jr.; Ross Garrison, Ashland, 6-0, 170, sr.; Ashton Helman, Holland Springfield, 5-11, 180, sr.

Punter- Noah Hotz, Fremont Ross, 5-11, 175, sr.

Honorable mention: Adam Ummel, Oregon Clay; Jake Novak, Oregon Clay; Trey Reddick, Oregon Clay; Kameron Miller, Oregon Clay; Ian Riddle, Perrysburg; Carson Gulgin, Perrysburg; Nick Harshman, Sylvania Southview; Parker McClure, Sylvania Southview; Alex Yarrito, Sylvania Southview; Jonzell Norrils, Tevin Gregory, Toledo Bowsher; Tyler Payton, Toledo Bowsher; Jordan Jarvis, Toledo Bowsher; Khason Rhatcliffe, Toledo Bowsher; Jamon Gibson, Toledo Central Catholic; Jarrett Puckett, Toledo St. Francis; Gary Batch, Toledo St. John’s; Antonio Jeffries, Toledo St. John’s; Javon Pratt, Toledo Waite; Mason Alberts, Whitehouse Anthony Wayne; Carter Holck, Whitehouse Anthony Wayne; Nolan Bishop, Whitehouse Anthony Wayne; Jacob Neumeyer, Whitehouse Anthony Wayne; Mike Thomas, Fremont Ross.

DIVISION III

First team

Offense

Ends- Brandon Haraway, Norwalk, 6-2, 190, sr.; Nick Koerper, Tiffin Columbian, 5-10, 152, jr.; Angelo Grose, Mansfield Senior, 5-9, 175, jr.

Linemen- Trey Leroux, Norwalk, 6-8, 315, jr.; Devin Lee, Clyde, 6-3, 325, sr.; Chad Gunder, Tiffin Columbian, 5-10, 186, sr.; Anthony Hawkins, Mansfield Senior, 6-4, 267, jr.; Devin McBride, Wapakoneta, 6-0, 230, sr.

Running backs- Terion Stewart, Sandusky, 5-9, 205, sr.; Trevon Raymore, Norwalk, 5-10, 223, sr.; Evan Kaeck, Wapakoneta, 6-1, 205, jr.

Quarterback- Chase Frankhauser, Tiffin Columbian, 5-10, 153, jr.

Kicker- Garrison Smith, Norwalk, 5-7, 150, so.

Defense

Linemen- Lawrence Kynard, Toledo Scott, 6-5, 255, sr.; Tche Leroux, Norwalk, 6-4, 225, sr.; Andy Adams, Clyde, 5-9, 260, sr.; Michael Dwyer, Lexington, 5-10, 200, sr.; Brenan Knueve, Wapakoneta, 6-0, 260, sr..

Linebackers- Alec Maloney, Norwalk, 6-3, 220, jr.; Jared Flewelling, Clyde, 6-2, 220, sr.; Alamar Grose, Mansfield Senior, 6-1, 173, sr.; Nick Herzog, Defiance, 6-0, 200, sr.

Defensive backs- Christian Warren, Toledo Rogers, 6-0, 165, sr.; Kaden Livingston, Norwalk, 6-1, 195, sr.; Tabian Goodman, Tiffin Columbian, 6-0, 156, sr.; Cade Stover, Lexington, 6-5, 220, sr.; Aaron Chambers, Wapakoneta, 5-7, 150, sr.

Punter- Cam Farrar, Clyde, 6-0, 195, sr.

Offensive player of the year- Terion Stewart, Sandusky.

Defensive player of the year- Cade Stover, Lexington.

Lineman of the year- Trey Leroux, Norwalk.

Coach of the year- Judd Lutz, Tiffin Columbian.

Second team

Offense

Ends- Jamie Johnson, Toledo Scott, 5-11, 164, jr.; Arzaiah Little, Elida, 6-0, 170, sr.

Linemen- Sincere Barnett, Toledo Woodward, 6-4, 305, sr.; Seth Huston, Celina, 6-1, 270, sr.; Davor Gowdy, Sandusky, 6-3, 300, sr.; Cody Sanders, Lexington, 6-4, 300, sr.; Nate Ambose, Wapakoneta, 5-10, 180, sr.

Running backs- Perrion Jones, Toledo Scott, 5-5, 162, jr.; Gunner Golden, Clyde, 5-9, 195, jr.; Alex Green, Lexington, 5-9, 170, jr.

Quarterback- Darnell Thomas, Toledo Scott, 6-0, 208, jr.; Garrett Chapin, Norwalk, 6-4, 205, so.

Kicker-Luke Beach, Wapakoneta, 5-8, 155, sr.; Noah Adcock, Elida, 5-9, 150, sr.

Defense

Linemen- Max Fausnaugh, Bowling Green, 6-2, 207, jr.; Drake Devore, Tiffin Columbian, 6-1, 251, jr.; Clay Caudill, Mansfield Senior, 6-4, 235, jr.; Isaac Meeks, Wapakoneta, 6-3, 190. Jr.

Linebackers- Javon Johnson, Toledo Scott, 5-10, 218, sr.; Cordell Irby, Sandusky, 6-0, 225, sr.; Reed Merricle, Wapakoneta, 6-0, 175, jr.

Defensive backs- Dominique McClain, Toledo Woodward, 6-0, 190, sr.; Ryan Sowders, Norwalk, 6-1, 195, jr.; Eian Sherman, Sandusky, 5-8, 165, sr.; Dylan Christman, Lexington, 6-0, 185, jr.; Josh Aiello, Lexington, 6-3, 190, sr.

Honorable mention: Kyle Zizelman, Celina; Miles Bond, Mansfield Madison; Bryce Hoehner, Bowling Green; Kyle Jackson, Bowling Green; Brayden Dean-Scheele, Bowling Green; Kejuan Jones, Toledo Rogers; Tracy Eubanks, Toledo Rogers; Cameron Haynes, Toledo Scott; Daryl Houston, Toledo Woodward; Antwon Hunt, Toledo Woodward; John Zirkle, Sandusky Perkins; Samuel McNulty, Sandusky Perkins; Josh Neubürger, Norwalk; Kendrick Scott, Sandusky; Brady Conley, Tiffin Columbian; Donnell Brockington, Tiffin Columbian; Jacob Dennison, Lexington; Kaydan Berry, Lexington; Tylheir Grose, Mansfield Senior; Aiden Crider, Mansfield Senior; Brady Erb, Wapakoneta.

DIVISION IV

First team

Offense

Ends- Isaiah Alsip, Galion, 6-1, 175, jr.; Jayden Cornell, Kenton, 6-3, 195, so.; Uriah Schwemley, Shelby, 6-3, 200, sr.

Linemen- Mitch Seewar, St. Marys Memorial, 6-1, 230, sr.; Ian Young, St. Marys Memorial, 5-10, 200, sr.; Morgan Mallory, Port Clinton, 6-3, 320, sr.; Hunter Tollison, Bellville Clear Fork, 6-2, 295, sr.; Nick Amstutz, Shelby, 6-4, 285, sr.

Running backs- Trevon Trammell, Bellville Clear Fork, 6-0, 185, sr.; Nate Place, Van Wert, 6-2, 185, sr.

Quarterbacks- Elias Middleton, Galion, 6-0, 165, sr.; Jaron Sharp, Kenton, 6-3, 200, sr.

Kicker-Gabe Vandever, St. Marys Memorial, 5-11, 175, sr.

Defense

Linemen- Blake Kanorr, St. Marys Memorial, 6-4, 265, jr.; Michael Chillemi, Bellville Clear Fork, 6-2, 260, sr.; Mitchell Pittman, Ontario, 5-9, 185, sr.; Trevor Rodriguez, Wauseon, 6-2, 230, sr.; Keagon Hammons, Van Wert, 6-0, 190, jr.; Alex Kuhl, Huron, 6-0, 260, sr.

Linebackers- Eddie Fowler, St. Marys Memorial, 5-10, 170, sr.; Noah Creed, Ontario, 5-11, 185, sr.; Angel Granados, Napoleon, 5-7, 154, sr.; Jack Howey, Bellevue, 6-1, 195, jr.

Defensive backs- Sean Perry, St. Marys Memorial, 5-10, 180, sr.; Carter Ballweg, St. Marys Memorial, 6-1, 175, sr.; Jared Schaefer, Bellville Clear Fork, 6-2, 190, sr.; Casey Scroggins, Huron, 5-11, 165, sr.

Punter- Joey Shema, Wauseon, 6-0, 185, sr.

Offensive player of the year- Jaron Sharp, Kenton.

Defensive player of the year- Sean Perry, St. Marys Memorial.

Co-Linemen of the year- Hunter Tollison, Bellville Clear Fork and Blake Kanoor, St. Mary Memorial.

Coach of the year- Keith Recker, Van Wert.

Second team

Offense

Ends- Caden Flynn, Bellville Clear Fork, 5-11, 160, sr; Landon Rush, Kenton, 6-3, 195, so.; Gavin Sparling, Bellevue, 6-5, 195, sr.

Linemen- Nick Myers, St. Marys Memorial, 5-11, 265, sr.; James Watt, Bellville Clear Fork, 6-0, 250, sr.; Cody Butler, Napoleon, 5-11, 258, sr.

Running backs- Cooper Stine, Port Clinton, 5-9, 205, jr.; Jarrett Gerdeman, Napoleon, 5-9, 180, so.

Quarterbacks- McGwire Albert, Shelby, 6-5, 200, jr.; Nate Miller, Bryan, 6-1, 193, jr.

Kicker-Gabe Baluser, Bellville Clear Fork, 6-0, 165, jr.

Defense

Linemen- Braden Weitholter, St. Marys Memorial, 6-4, 260, sr.; Gunar Zink, Port Clinton, 6-4, 215, sr.; Jay Swainhart, Bellville Clear Fork, 5-10, 195, sr.; Matt Herold, Bryan, 6-3, 190, sr.; Joey Schaufelberger, Van Wert, 6-5, 230, sr.; Noah Eikenbary, Kenton, 6-0, 220, jr.

Linebackers- Max Brenner, Port Clinton, 6-0, 200, sr.; Marek Albert, Shelby, 6-2, 215, so.; Alex Potvin, Bryan, 5-11, 184, sr.; Parker Conrad, Van Wert, 6-0, 185, jr..

Defensive backs- Mitch Kruse, Napoleon, 6-0, 182, sr.; Noah Tester, Wauseon, 5-11, 158, jr.; Jalen McCracken, Van Wert, 5-10, 165, sr.; Dalton Hay, Bellevue, 5-8, 160, sr.

Punter- Marshall Shepherd, Shelby, 5-11, 165, fr.

Honorable mention: Brennan South, Bellville Clear Fork; Kyle Rettig, Napoleon; Drew Bagley, Van Wert; Austin Moore, Kenton; Keegan Ray, Bellevue; Colton Ray, Bellevue; Jason Taylor, St. Marys Memorial; Owen Hatfield, Ontario; Logan Hissong, Ontario; Tate Rubenstein, Napoleon; Isaac Wilson, Wauseon; Miguel Gomez, Wauseon; Damion Hay, Bellevue; Carson Ehrhardt, Milan Edison; Jared Tomson, Milan Edison; Jonah Pfeil, Vermilion; Davis McDaniel, Vermilion; Connor Arthur, Bryan; Brycen Andrews, Bryan.

DIVISION V

First team

Offense

Ends- Cam Reynolds, Rossford, 6-5, 195, jr.; Austin Meier, Tontogany Ostego, 6-3, 179, sr.; Harry Jackson, Millbury Lake, 5-10, 185, sr.

Tight end- Nate Lewis, Genoa, 6-2, 190, sr.

Linemen- C.J. Johnson, Liberty Center, 6-1, 260, sr.; C.J. Spradlin, Liberty Center, 5-11, 225, sr.; Joe Muetze, Millbury Lake, 6-3, 270, sr.; Cole Heffernan, Oak Harbor, 6-1, 255, sr.; Reid Buchman, Pemberville Eastwood, 5-11, 192, sr.; Brent Deyarmond, Rossford, 6-4, 250, sr.

Running backs- Jaden Rayford, Pemberville Eastwood, 6-1, 295, jr.; Scott Mackiewicz, Millbury Lake, 5-10, 170, jr.; Daniel Novotney, Genoa, 6-0, 240, jr.; Caleb Carpenter, Liberty Center, 6-2, 215, sr.

Quarterbacks- Mitchell Downs, Tontogany Otsego, 5-11, 185, sr.; Jacob Plantz, Genoa, 6-3, 200, sr.

Kicker- Orry Killam, Liberty Center, 5-11, 150, sr.

Defense

Linemen- Kasyn Schaffner, Archbold, 6-1, 180, sr.; Cole Roob, Oak Harbor, 5-11, 270, sr.; Cole Steele, Tontogany Otsego, 5-8, 190, sr.; Damion Allison, Millbury Lake, 6-0, 255, sr.; Zach Mahl, Willard, 6-0, 225, sr.

Linebackers- Luke Walsh, Millbury Lake, 6-2, 205, sr.; Maguire Volkmar, Liberty Center, 5-11, 155, jr.; Clay Schulte, Oak Harbor, 5-11, 170, jr.; Andrew Bench, Genoa, 6-5, 215, sr.

Defensive backs- Austin Like, Liberty Center, 5-11, 185, sr.; Tyler Safran, Millbury Lake, 5-9, 145, so.; Hunter Wilkins, Oak Harbor, 5-10, 175, sr.

Punter- Sam Witt, Genoa, 5-10, 185, jr.

Offensive Players of the Year- Jacob Plantz, Genoa.

Defensive Player of the Year- Andrew Bench, Genoa

Lineman of the Year- CJ Johnson, Liberty Center; Damion Allison, Millbury Lake.

Coach of the Year- Paul Patterson, Genoa.

Second team

Offense

Ends- Hunter Kesler, Paulding, 6-2, 165, sr.; Brevon Polachek, Willard, 5-10, 155, sr.; Harley Robinson, Bucyrus, 6-1, 165, sr.

Linemen- Matthew Gladieux, Archbold, 6-1, 225, jr.; Brendan Zink, Millbury Lake, 5-7, 220, jr.; Logan Clark, Ottawa-Glandorf, 6-4, 235, sr.; Kaleb Snodgrass, Van Buren, 6-3, 230, jr.; Micah Graves, Bucyrus, 6-0, 225, soph.

Running back- Maalik Tucker, Fostoria, 5-8 160 sr.; Zach Bowers, Liberty Center, 6-2, 215, sr.; Justin Pickerel, Pemberville Eastwood, 5-10, 175, jr.

Quarterbacks- Cooper Parrott, Willard, 6-3, 190, jr.; Jac Alexander, Oak Harbor, 5-10, 180, jr.

Kicker- Thomas Piccirillo, Van Buren, 5-10, 165, sr.

Defense

Linemen- Hunter Dotson, Millbury Lake, 6-1, 255, sr.; Logan Hoffman, Ottawa-Glandorf, 6-3, 330, sr.; Ron Koehnke, Van Buren, 6-1, 190, sr.; David Maassel, Liberty Center, 5-10, 200, sr.; Sanford Fraley, Bloomdale Elmwood, 5-9, 192, jr.

Linebackers- Dylan Tippe, Ottawa-Glandorf, 5-10, 170, sr.; Andrew Pifer, Bucyrus, 5-10, 180, jr.; Ryan Harroun, Tontogany Otsego, 6-2, 187, sr.; Zach Kwiatkowski, Pemberville Eastwood, 5-6, 152, soph.

Defensive backs- Elijah Zimmerman, Archbold, 6-1, 175, jr.; Will Kaufman, Ottawa-Glandorf, 6-0, 175, soph.

Honorable mention: Anthony Cruz, Archbold; Jarrod Beach, Ottawa-Glandorf; Garrett Wright, Bloomdale Elmwood; Dawson Delventhal, Millbury Lake; Jacob Romine, Liberty Center; Noah Gomez, Archbold; Tony Grime, Archbold; Joey Holida, Willard, Jerett Sowers, Willard; Tyler May, Oak Harbor; Austin Martikan, Oak Harbor; Jordan Arnold, Oak Harbor; Brady Rader, Van Buren; Blake Jones, Van Buren; Nate McMillan, Upper Sandusky; Diago, Cazares, Upper Sandusky; Garrett Wright, Bloomdale Elmwood.

DIVISION VI

First team

Offense

Ends- Caleb Frank, Sherwood Fairview, 6-1, 165, soph.; Nick Tangeman, Maria Stein Marion Local, 6-4, 175, sr.; Cole Frilling, Coldwater, 6-4, 175, sr.; Cole Fletcher, Harrod Allen East, 6-2, 195, jr.; Paul Latz, Oregon Cardinal Stritch, 5-8, 151, sr.

Linemen- Payton Lange, St. Henry, 6-3, 220, sr.; Reece Eifert, Maria Stein Marion Local, 5-10, 200, sr.; Ethan Truex, Lima Central Catholic, 5-10, 275, jr.; Jacob Maley, North Robinson Colonel Crawford, 6-4, 260, sr.; Jacob Boes, Carey, 6-0, 270, sr.; Dave Chappell, Northwood, 6-0, 201, sr.

Running backs- Payton Pease, Montpelier, 5-10, 155, sr.; Zach Niekamp, St. Henry, 6-1, 195, sr.; Blaine Swartzmiller, Attica Seneca East, 6-3, 225, sr.; Cannan Johnson, Spencerville, 5-8, 150, sr.

Quarterbacks- Cade Polter, Sherwood Fairview, 6-0, 160, jr.; Nathan Bruns, Maria Stein Marion Local, 6-6, 195, sr.; Jake Hemmelgarn, Coldwater, 5-11, 150, jr.

Kicker- Blake Dippold, Coldwater, 5-9, 190, jr.

Defense

Linemen- Brian Merritt, Haviland Wayne Trace, 5-10, 245, sr.; Micah Pearson, Lima Central Catholic, 6-2, 201, sr.; Cody Johnson, Columbus Grove, 6-4, 380, sr.; Gavin Leffler, Bucyrus Wynford, 6-2, 245, jr.; Tyler Turek, Attica Seneca East, 6-6, 230, sr.; Adam Hackworth, Carey, 6-1, 210, sr.

Linebackers- Chayse Singer, Sherwood Fairview, 5-9, 185, jr.; Sam Huelsman, Maria Stein Marion Local, 6-4, 230, sr.; Mitch Niekamp, Coldwater, 5-10, 180, sr.; Eli Yahl, Spencerville, 6-2, 225, jr.; Brady Hauenstein, Columbus Grove, 6-3, 200, sr.; Jonah Studer, North Robinson Colonel Crawford, 6-0, 215, sr.

Defensive backs- Matt Rethman, Maria Stein Marion Local, 5-11, 155, sr.; Kale Lee, Spencerville, 5-9, 160, sr.; Caleb Barrientes, Columbus Grove, 5-11, 170, sr.; Seth Benedict, Bucyrus Wynford, 5-10, 155, jr.; Addison Weaver, Gibsonburg, 6-4, 191, sr.

Punter- Hunter Tresman-Reighard, Delta, 6-4, 215, jr.; Brandon Fleck, Maria Stein Marion Local, 5-11, 185, jr.

Offensive Player of the Year- Blaine Swartzmiller, Attica Seneca East.

Defensive Player of the Year- Sam Huelsman, Maria Stein Marion Local.

Lineman of the Year- Cody Johnson, Columbus Grove.

Co-Coach of the Year- Mike Lee, Gibsonburg; Andy Schafer, Columbus Grove.

Second team

Offense

Ends- Chandler Lumbreezer, Metamora Evergreen, 6-2, 185, sr.; Jordan Fenner, North Robinson Colonel Crawford, 6-0, 150, jr.; Griffin Summit, Carey, 6-1, 175, sr.; James Weaver, Castalia Margaretta, 6-0, 165, sr.

Linemen- Devin Siefring, St. Henry, 5-10, 195, sr.; Jack Knapke, Fort Recovery, 6-4, 250, sr.; Derek Wilker, Maria Stein Marion Local, 6-3, 215, sr.; Caleb Heider, Lima Central Catholic, 5-10, 195, jr.; Zach Collum, Kansas Lakota, 5-11, 260, sr.

Running backs- Nolan Habodasz, Maria Stein Marion Local, 5-11, 175, sr.; Joel Lotz, Spencerville, 5-8, 160, sr.; Shaun Thomas, Lima Central Catholic, 6-0, 170, soph.; Trevor Franks, Kansas Lakota, 5-7, 155, jr.

Quarterbacks- Chase Foos, Attica Seneca East, 6-0, 205, jr.; Nick Leibacher, Castalia Margaretta, 6-0, 170, sr.; Jay Moten, Northwood, 6-1, 155, soph.

Kicker- Rece Verhoff, Columbus Grove, 5-4, 105, fr.

Defense

Linemen- Zac Brickel, Hicksville, 6-0, 175, sr.; Darrin Hays, Maria Stein Marion Local, 5-8, 180, sr.; Tom Catlin, Spencerville, 5-10, 160, sr.; Shane Overly, Lima Perry, 6-0, 195, sr.; Jake Foster, Gibsonburg, 6-3, 212, jr.; Donte Dixon, Northwood, 6-0, 236, sr.; Nate Kohlhofer, Delta, 6-2, 250, sr.

Linebackers- Kyle Ordway, Defiance Tinora, 6-0, 200, sr.; Ben Wenning, Coldwater, 5-10, 180, sr.; Nylan Cannon, Lima Perry, 6-4, 200, sr.; Jordan Clauss, Carey, 6-0, 190, sr. Hunter Smith, Gibsonburg, 5-11, 200, jr.; AJ Rable, Northwood, 5-9, 202, soph.

Defensive backs- John Tangeman, Maria Stein Marion Local, 5-10, 170, sr.; Sam Lefeld, St. Henry, 6-3, 185, sr.; Chazz Jackson, Lima Perry, 6-0, 170, jr.; Hunter Paxson, Harrod Allen East, 5-11, 195, jr.; Kolton Kissel, Ashland Crestview, 6-0, 180, sr.;

Punter- Brycetyn Hedden, Castalia Margaretta, 6-0, 210, jr.; Garret Bartel, Findlay Liberty-Benton, 5-11, 177, sr.

Honorable mention: Tallen Kennedy, Kennedy, Castalia Margaretta; Gavin Thobe, Fort Recovery; Owin Severs, North Robinson Colonel Crawford; Payton Chance, North Robinson Colonel Crawford; Brad Mendoza, Gibsonburg; Garrett Nemire, Columbus Grove; Trevor Taylor, Columbus Grove; Eric Schlarman, Maria Stein Marion Local; Nate Showalter, Haviland Wayne Trace; Ethan Halker, Columbus Grove; Austin Campbell, Lima Central Catholic; T.J. McAvene, Ashland Crestview; Jordan Dasher, Carey; Hunter Vanwert, Metamora Evergreen; Luke Timbrook, Sherwood Fairview; Ron Banks, Lima Central Catholic; Louis Hoersten, Lima Perry; Blake Reynolds, Columbus Grove; Tyler Clum, Harrod Allen East; Caden Hill, Ashland Crestview; Blake Hershberger, Harrod Allen East; Brayden Owens, Lima Perry; Carter Reinhart, Kansas Lakota; Ron Banks, Lima Central Catholic; Rossy Moore, Lima Central Catholic; Jay Knapke, St. Henry; Myles Blasingame, Coldwater; Jeremey Allen, Lima Central Catholic; Marshall Rose, Findlay Liberty-Benton; Theo Hernandez, Gibsonburg; Mason Commisso, Hicksville; Devares Gleen, Lima Perry; Brevan Moore, Castalia Margaretta; Ross Kuhn, Ashland Crestview; Jakob Backhaus, Mitchell Breckler, Sherwood Fairview; Andrew Imthurn, Defiance Tinora; Braden Langham, Hicksville; Parker Thiel, Hicksville; Nick Beemer, Metamora Evergreen; Grant Baumle, Haviland Wayne Trace; Nick Hawk, Rockford Parkway; Carter Reinhart, Kansas Lakota; Devin Keim, Kansas Lakota; Collin Hipsher, Kansas Lakota; Connor Williams, Carey; Willie Schafer, Carey; Ethan Beringer, Carey; Ian Yeater, Carey; Kane Lynch Attica Seneca East; Skyler Walker, Attica Seneca East; Anthony Williams, Northwood; Austin Cole, Northwood; Demond Marks, Northwood; Sam Bullimore, Northwood; Cayden Schober, Northwood; Tyler Hughes, Northwood; Cam Noel, Northwood; Thomas Foust, Oregon Cardinal Stritch; Ben Dunsmore, Oregon Cardinal Stritch; Hunter Crippen, Oregon Cardinal Stritch; Noah Power, Oregon Cardinal Stritch; Trevor Taylor, Columbus Grove; Ethan Hall, Ada; Riley Schumacher, Columbus Grove; DeAndre Nassar, Bluffton; Mason Ault, Bluffton; Devin Good, Collins Western Reserve; Cody Benesh, Collins Western Reserve; Josh Hess, New London; Kevin Fridenstine, New London.

DIVISION VII

First team

Offense

Ends- Cole Seslar, Antwerp, 6-2, 184, sr.; Travis Maag, Pandora-Gilboa, 6-0, 200, sr.; Cristiano Murphy, Greenwich South Central, 5-10, 155, sr.; Zach Hayman, Sycamore Mohawk, 5-11, 160, sr.

Tight ends- Ivan Berry, Arlington, 6-3, 208, sr.

Linemen- Gage Hovest, Pandora-Gilboa, 5-10, 230, sr.; Riley Spangler, Leipsic, 6-4, 228, jr.; Eli Branham, Edgerton, 6-3, 270, sr.; Sam Meyer, Norwalk St. Paul, 5-11, 185, sr.; Noah Price, Fremont St. Joseph Central Catholic, 6-4, 270, sr.; Rylan Wallace, Lucas, 6-0, 207, sr.; Luke Brickner, Tiffin Calvert, 5-10, 220, sr.

Running back- Hunter Prince, Edgerton, 6-0, 195, jr.; Dominic Ruffing, Monroeville, 5-10, 155, sr.; Jeb Grover, Lucas, 5-10, 193, sr.; Kade Collins, Plymouth, 5-10, sr.; Austin Jones, Tiffin Calvert, 6-2, 195, sr.

Athlete- Tanner Schroeder, McComb, 5-11, 190, sr.

Quarterbacks- Jared Breece, Pandora-Gilboa, 6-2, 180, sr.; Drew Kline, Convoy Crestview, 5-10, 160, sr.

Kicker- Jake Griffin, Norwalk St. Paul, 6-6, 175, sr.

Defense

Linemen- Andrew Smith, McComb, 5-10, 175, sr.; Zeb George, Pandora-Gilboa, 6-1, 225, sr.; T.J. Rhamy, Hamler Patrick Henry, 5-9, 175, jr.; Tyler Hartman, Edgerton, 5-6, 175, sr.; Davis Hedrick, Norwalk St. Paul, 6-4, 265, sr.; Alec Scott, Lucas, 6-2, 206, sr.; Cole Zender, Sycamore Mohawk, 5-11, 190, sr.

Linebackers- Brice Markel, McComb, 6-1, 210, sr.; Brody Degryse, Edgerton, 6-2, 185, sr.; Noah Good, Norwalk St. Paul, 5-11, 175, sr.; Kaiden Thomas, Lucas, 5-10, 181, sr.; Ethan Clum, Crestline, 5-11, 180, sr.; Donovan Bickelhaupt, Bascom Hopewell-Loudon, 6-1, 215, sr.; Bryce Kirian, Sycamore Mohawk, 5-10, 200, sr.

Defensive backs- Wade Sheets, Convoy Crestview, 6-3, 190, sr.; Tyler Hiegel, Leipsic, 6-3, 189, sr.; Clayton Flegal, Edgerton, 6-3, 180; Gavin Starcher, Norwalk St. Paul, 5-9, 155, sr.; Logan Niswander, Lucas, 6-3, 183, jr.

Punter- Alec Loveridge, Mt. Blanchard Riverdale, 6-3, 175, sr.

Co-Offensive Players of the Year- Jeb Grover, Lucas; Hunter Prince, Edgerton.

Defensive Player of the Year- Brice Markel, McComb

Lineman of the Year- Eli Branham, Edgerton

Coach of the Year- Ben Wilhelm, Edgerton.

Second team

Offense

Ends- Kolton Holloway, Hamler Patrick Henry, 6-2, 175, Luke Brewer, Antwerp, 5-10, 160, sr.; David Lamoreaux, Greenwich South Central, 6-4, 180, soph.; Nic Somodi, Tiffin Calvert, 6-1, 180, sr.; Kelby Sapp, Edon, 6-1, 175, jr.

Tight ends- Cody Frericks, Minster, 6-6, 195, sr.; Daylin Pees, Dola Hardin Northern, 6-0, 175, jr.

Linemen- Chris Klopp, Sycamore Mohawk, 6-4, 225, sr.; Micah Snyder, Convoy Crestview, 6-0, 225, sr.; Kyle Wasson, McComb, 6-0, 240, jr.; Nate Sheets, Arlington, 6-1, 280, sr.; Garrett Schwiebert, Hamler Patrick Henry, 6-6, 255, jr.; Michal Ritter, Edgerton, 5-11, 220, sr.; Spencer Gerschutz, Hamler Patrick Henry, 6-0, 190, jr.

Running back- Kheaghan Loe, McComb, 5-8, 185, sr.; Will Morrow, Hamler Patrick Henry, 5-11, 200, jr.; Cam Caizzo, Norwalk St. Paul, 5-9, 175, jr.; Alex Schmitmeyer, Minster, 5-11, 180, sr.; Sam Stickley, Bascom Hopewell-Loudon, 5-10, 190, sr.

Quarterbacks- Dylan Schroeder, Leipsic, 6-3, 210, sr.; Keaton Altimus, Antwerp, 6-2, 180, sr.; Evan Legg, Greenwich South Central, 5-10, 160, jr.; Keith Jenkins, Sycamore Mohawk, 6-0, 180, sr.

Kickers- Blake Steiner, Pandora-Gilboa, 6-0, 150, soph.; Jacob Savina, Antwerp, 5-11, 165, jr.

Defense

Linemen- Tyson Speyer, Arlington, 6-5, 204, jr.; Clay Gerdeman, Leipsic, 6-3, 195, sr.; Tyler Sherer, Greenwich South Central, 5-11, 170, sr.; Brandon Heitkamp, New Bremen, 6-2, 201, sr.; Jacob Rindler, New Bremen, 6-2, 204, sr.; Alec Bollinger, Sycamore Mohawk, 5-11, 180, sr.; Robbie Gonzalez, Convoy Crestview, 6-1, 250, sr.

Linebackers- Cole Williamson, Leipsic, 5-11, 193, jr.; Riley Larcom, Pandora-Gilboa, 6-2, 180, 6-2, 180, sr.; Wyatt Caudill, Greenwich South Central, 5-11, 175, sr.; August Boehnlein, Minster, 6-3, 215, sr.; Kedryk Leeth, Sycamore Mohawk, 6-3, 220, sr.; Josh Recker, Tiffin Calvert, 6-1, 210, sr.; Brody Brecht, Convoy Crestview, 5-10, 205, soph.

Defensive backs- Bryce Basinger, Pandora-Gilboa, 6-2, 155, soph.; Braydon Cape, Edgerton, 6-2, 185, sr.; Mike Ketner, Minster, 5-10, 165, sr.; Grant Sepanic, Fremont St. Joseph Central Catholic, 5-6, 145, jr.; Curtis Schwinnen, Delphos St. John’s, 6-1, 175, sr.

Honorable mention: Sam Schmiesing, Minster; Blake Coffman, Lucas; Matt McFarland, Fremont St. Joseph Central Catholic; Matthew Oehrli, Crestline; Ben Schafer, Monroeville; Chayce Schaub, Monroeville; Adam Rogers, Monroeville; Avery Baldosser, New Washington Buckeye Central; Logan Parrella, Crestline; Elijah Reed, Fremont St. Joseph Central Catholic; Evan O’Rear, Arlington; Tristen Arnold, Lucas; Christian McKinney, Hilltop; Carson Hauger, Lucas; Clay Gerdeman, Leipsic; Tristan Sherick, McComb; Logan Korpics, Cory-Rawson; Austin Niese, Pandora-Gilboa; Gavin Lomeli, Leipsic; Peyton Traxler, Pandora-Gilboa; Robert O’Dell, McComb; Jaret Nelson, Hopewell-Loudon; Owen Wetherill, (Dola) Hardin Northern; Tommy Stauffer, Cory-Rawson; Eli Franks, McComb; Gage Murphy, Riverdale; Tyler Durfey, McComb; Jaret Vermillion, Arlington; Isaiah LaTurner, Convoy Crestview; Kyle Searson, Waynesfield-Goshen; Cam Gebers, Hamler Patrick Henry; Braden Petersen, Hamler Patrick Henry; Logan Showalter, Edgerton; Tyler Eustace, Edgerton; Trevor Eustace, Edgerton; Brett Fulk-Antwerp; Tycen Cooper, Greenwich South Central; Everett Samstag, Sandusky St. Mary Central Catholic; Nick Patchen, Sandusky St. Mary Central Catholic; Will Roth, Sandusky St. Mary Central Catholic; Lewis Fabrizio, Tiffin Calvert; Vinny Volpe, Tiffin Calvert; Jake Seifert, Tiffin Calvert; Nick Krajewski, Tiffin Calvert; Aaron Rombach, Tiffin Calvert; Collin Cordell, Sycamore Mohawk; Kobe Stillberger, Sycamore Mohawk; Jared Lindke, Toledo Christian; Antonio Leake, Toledo Christian; Joseph Delvaux, Toledo Christian; Jack Militello, Fremont St. Joseph; Caleb Reed, Fremont St. Joseph; Austin Kiess, Edon; A.J. Healy, Hamler Patrick Henry; Cole Reiman, Leipsic.

Staff reports

Post navigation