Roundup: Area athletes claim Division III track & field district titles


By Staff Reports - sports@limanews.com



 Click here to view attached document

Findlay Division III district results


 Click here to view attached document

Archbold Division III district results


Individual titles as well as regional spots were secured during Division III track and field districts that began Thursday night.

At Findlay, the Bluffton 3,200 relay team of Asher Antrim, Christopher Harnish, Luke Young and Baylor Garmatter won in 8:34.08 with the Ada team of Michael Crouse, Reese Evans, Carson Hissong and Miguel Jordan finishing fourth in 8:57.68. The top four in each event qualified for regionals.

Bluffton Kaleb Jefferson was third in the discus (132-07) and Pandora-Gilboa’s Riley Larcom was second in the long jump (20-02.25). Bluffton with its 16 points is second behind Liberty-Benton (33) in the boys team standings.

Kalida’s Sarah Klausing was second in the shot put (35-06.5) as was the Kalida 3,200 relay team of Taylor Lucke, Carlie Rampe, Kierstan Siebeneck and Kyla Fortman (10:17.95). Upper Scioto Valley’s Megan Carey was second in the high jump (5-02) and the Bluffton 3,200 relay team of Taylor Lucke, Carlie Rampe, Kierstan Siebeneck and Kyla Fortman was fourth (10:17.95). Kalida is in second place in the girls team standings with 16 points behind leader Liberty-Benton (20).

At Archbold, Leipsic’s Grace Rigel won the shot put (42-07.5). In the pole vault, Paulding’s Jacee Harwell was first (10-01) and Leipsic’s Lindie Hazelton was second (9-0). Leipsic lead the girls team standings with 28 points, seven ahead of second place Patrick Henry.

Continental’s Eli Troyer qualified for regionals in the high jump with a third-place finish (6-01), Leipsic’s Carlee Siefker was third in the long jump (16-06).

Spencerville district results were not reported by deadline.

Boys tennis

Division I district

BOWLING GREEN — Wapakoneta singles player Jordan Moening and the doubles team of Curtis Hughes and John Doll dropped opening round matches at Bowling Green State University.

Moening fell 6-0, 6-0 to Perrysburg’s Ben Weider and Hughes and Doll dropped a 6-4, 6-2 match against Aidan Williams and Akhil Katragadda of Toledo St. John’s Jesuit.

Softball

All-WBL

Shawnee’s Chloe Wohlgamuth (player of the year) and Defiance’s Dennis Parrish (coach of the year) received top honors in the Western Buckeye League.

Joining Wohlgamuth on the first team were Teya Castillo (Defiance), Savannah Oen (Wapakoneta), Caroline Turner (Defiance), Annika Heminger (Bath), Maddy Luebke (Celina), Jenna Clum (Kenton), Grace Jolly (Wapakoneta), Emily Poling (Defiance) and Laine Spoor (Van Wert).

Sautter makes

college choice

KIRTLAND — Columbus Grove’s Teyah Sautter has signed to play for Lakeland Community College.

Sautter earned first team all-state honors as a junior. She has been named to the Northwest District, Northwest Conference and Putnam County League first teams and was named the PCL player of the year during her career.

Sautter also earned her academic letter from Ada and Columbus Grove is also a member of the National Honor Society and LEO Club at Columbus Grove.

Lima Senior

Varsity L event

LIMA — The Lima Senior Athletic Department will honor all Lima Senior High School athletes who have earned a varsity letter this year Thursday.

Lima Senior saw 228 athletes earn varsity letters this year.

Lima Senior and Youngstown State University basketball standout Indiya Benjamin will be the guest speaker.

The Varsity L Banquet will begin at 6 p.m., with the awards ceremony starting at 7 p.m. in the high school gymnasium. This year’s team captains will also be honored.

Colleges

Men’s golf

NAIA Championships

SILVIS, Ill. — The University of Northwestern Ohio is in ninth place after three rounds at the par 71 TPC at Deere Run. The Racers have a team score of 877 with Oklahoma City in first at 848. Lewis Scott is the low individual for UNOH at 4-over 217, putting him in a tie for 28th.

Softball

Players receive

region recognition

Players from Ohio Northern and Bluffton have been named All-Central Region by the National Fastpitch Coaches Association (NFCA).

ONU seniors Kirsten Lightel and Bath graduate Jenna Hollar were named to the second team as was Bluffton senior Brittany Huff.

Bluffton senior Josie McElroy was selected honorable mention.

Findlay Division III district results
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2018/05/Findlay-Division-III-track-and-field-results.pdfFindlay Division III district results
Archbold Division III district results
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2018/05/Archbold-Division-III-district-results.pdfArchbold Division III district results
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2018/05/web1_sports-calendar-icon-5.jpg

By Staff Reports

sports@limanews.com

Reach The Lima News sports department at 567-242-0451.

Reach The Lima News sports department at 567-242-0451.

Post navigation