Track honor roll


BOYS

Shot put – Austin Clay (Van Wert) 56-11 1/2; Brock Waitman (Waynesfield-Goshen) 52-4 1/4; Max Prenger (Minster) 52-3

Discus – Brock Waitman (Waynesfield-Goshen) 164-7; John Dirksen (Marion Local) 163-4; Tyler Ross (Celina) 163-3

High jump – Blake Henry (Van Wert) 6-4; Eli Troyer (Continental) 6-2; Kaleb Jefferson (Bluffton) 6-2

Long jump – Gabriel James (Waynesfield-Goshen) 21-1; Eli Rager (Van Wert) 20-11 3/4; Cameron Worsham (Temple Christian) 20-10 3/4

Pole vault – Chris Reichenbach (Wapakoneta) 13-0; Cameron Bye (Coldwater) 12-0; Galen Backs (Coldwater) 12-0; Broc Miller (Minster) 12-0

100 meters – Josh Verhoff (Kalida) 10.79; Robby LeFevre (Fort Recovery) 10.94; Tyler Eller (Waynesfield-Goshen) 10.95

200 meters – Robby LeFevre (Fort Recovery) 22.21; Cameron Worsham (Temple Christian) 22.25; Tyler Eller (Waynesfield-Goshen) 22.37

400 meters – Adrian Hurley (Celina) 50.48; Christian Ford (Shawnee) 51.12; Kole Murlin (Celina) 51.22

800 meters – Adrian Hurley (Celina) 1:59.14; Drew Muhlenkamp (Fort Recovery) 2:02.10; Brendan Siefker (Ottoville) 2:02.53

1,600 meters – Brendan Siefker (Ottoville) 4:30.06; Brady Hipsher (Upper Scioto Valley) 4:37.97; Karter Tow (Lincolnview) 4:43.23

3,200 meters – Brendan Siefker (Ottoville) 9:50.50; Karter Tow (Lincolnview) 10:05.58; Matt Gaerke (Parkway) 10:11.90

110 meter hurdles – Xavier Gilkey (Elida) 14.43; Cameron Worsham (Temple Christian) 14.81; Ian Ricker (Fort Jennings) 14.98

300 meter hurdles – Cameron Worsham (Temple Christian) 40.08; Brendon James (Waynesfield-Goshen) 40.09; Xavier Gilkey (Elida) 40.10

400 meter relay – Wapakoneta 43.70; Elida 44.37; Fort Recovery 44.43

800 meter relay – Fort Recovery 1:32.43; Elida 1:33.06; Celina 1:33.34

1,600 meter relay – Celina 3:29.24; Elida 3:32.01; Van Wert 3:33.59

3,200 meter relay – Bath 8:26.36; Minster 8:27.54; Van Wert 8:29.95

GIRLS

Shot put – Grace Rigel (Leipsic) 44-10; Kylee Hoersten (Ottoville) 40-4 3/4; Tabatha Saam (Van Wert) 39-5 1/2

Discus – Briana Wright (Lima Senior) 144-11; Kirsten Clay (Van Wert) 135-5; Jill Gemmer (Delphos St. John’s) 131-5 1/2

High jump – Jessica Siefker (Elida) 5-3; Shyah Wheeler (Elida) 5-2; Megan Carey (Upper Scioto Valley) 5-2

Long jump – Megan Braun (Van Wert) 18-5 1/4; Sydney Crouch (Parkway) 17-9 1/2; Macy Puthoff (New Bremen) 17-6 1/2

Pole vault – Meadow Cromer (Ridgemont) 11-0; Gabrielle Goecke (Spencerville) 10-6; Cienna Kuhn (Elida) 10-6; Celeste Kuck (New Bremen) 10-6; Grace Butler (Minster) 10-6

100 meters — Suerethia Henderson (Lima Senior) 12.06; Megan Braun (Van Wert) 12.56; Sydney Richardson (Ridgemont) 12.56

200 meters –Suerethia Henderson (Lima Senior) 24.99; Megan Braun (Van Wert) 26.21; Kelsey Ward (Bath) 26.36

400 meters – Suerethia Henderson (Lima Senior) 56.87; Megan Braun (Van Wert) 58.14; Hannah Holland (Kenton) 59.10

800 meters – Madeline Magoto (Minster) 2:16.32; Lauren Jackson (Celina) 2:20.10; Cassie Francis (Minster) 2:20.87

1,600 meters – Emma Watcke (Minster) 5:03.24; Alyssa Ellerbrock (Columbus Grove) 5:17.18; Lauren Jackson (Celina) 5:18.17

3,200 meters – Emma Watcke (Minster) 10:42.45; Alyssa Ellerbrock (Columbus Grove) 11:21.32; Erin Downing (Columbus Grove) 11:48.00

100 meter hurdles – Nelaya Burden (Spencerville) 14.75; Carlee McCluer (Columbus Grove) 14.98; Megan Carey (Upper Scioto Valley) 15.70

300 meter hurdles – Carlee McCluer (Columbus Grove) 45.83; Nelaya Burden (Spencerville) 46.95; Kylie Albers (Marion Local) 47.23

400 meter relay – Lima Senior 49.34; Minster 50.32; Spencerville 51.59

800 meter relay – Lima Senior 1:43.52; Bath 1:48.33; Elida 1:48.86

1,600 meter relay – Minster 4:01.31; Lima Senior 4:07.19; Coldwater 4:07.19

3,200 meter relay – Minster 9:23.63; Celina 9:52.34; Columbus Grove 9:53.68

https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2018/05/web1_Logo-Track-and-Field.jpg

Post navigation