Lima area results


High Schools

Boys Golf

Wildcat Invitational

at Country Acres Golf Club

Team Standings: 1. Shawnee 340, 2. Bryan 342 (based on fifth score tiebreaker), 3. Defiance 342, 4. Bath 344, 5. Ottawa Hills 346, 6. Kalida 347, 7. Delphos St John’s 356, 8. Tinora 360, 9. Meadowbrook 361, 10. Paulding 362, 11. Napoleon 371, 12. Lima Central Catholic 374, 13. Ottawa-Glandorf 386, Wayne Trace 386, 15. Arlington 388, 16. Elida 392, 17. Van Wert 396, 18. Ottoville 426, 19. Fort Jennings 501. Celina did not have enough players for team score.

Medalist: Dylan VonDeylen (Tinora) 76

Area Scores use for team totals:

Bath: Isaiah Bolon 79, Jeremiah Bolon 84, Hunter Iiames 85, Joey Miller 96

Celina: Lance Mawer 89, Tyler Johnson 109

Delphos St Johns: Adam Gerker 87, Grant Csunker 89, Robert Buescher 90, Jared Lucas 90

Elida: Jared Ramirez 89, Riley Creps 97, Logan Long 102, Skyler Smith 104, Jacob Ramirez 104

Kalida: Christian Nartker 84, Josh Klausing 86, Josh Recker 86, David Peck 91

Fort Jennings: Logan Schimmoeller 119, Colin Young 126, Will Cavclage 128, Simone Smith 128

LCC: Ross Otto 87, Caden Brunner 95, Alex Wisser 95, Marcus McGee 97

O-G: Austin Radcliff 81, Evan Ellerbrock 95, Alex Ellerbrock 97, Calen Sonnenberg 113

Ottoville: Andy Schimmoeller 102, Dylan Kemper 103, Evan Turnwald 108, Ethan Geire 113

Paulding: Cade McGarvey 86, Kolson Egnor 90, Flecther Cook 93, Hunter Kauser 93

Shawnee: John Barker 82, Jake Hutchins 85, Justin Bernke 86, Drew Bullock 87

Van Wert: Jared Hernandez 87, Gavin Flickinger 95, Austin Bissionette 103, Evan Knittle 111

Auglaize County Invitational

at Prairie View Golf Club

Team Standings: 1. Wapakoneta 304, 2. Minster 344 (won fifth-score tiebreaker), 3. St Marys 344, 4. New Bremen 375, 5. New Knoxville 402, 6, Waynesfield-Goshen 445.

Medalists: Logan Miller (Wapakoneta) 76, Tanner Sweede (Wapakoneta) 76, Drew Zwiebel (Wapakoneta) 76, Dusty Haggard (Wapakoneta) 76

Area scores used for team totals:

Wapakoneta: Logan Miller 76, Tanner Swede 76, Drew Zwiebel 76, Dusty Haggard 76.

Minster: Logan Lazier 85, Adam Knapke 86, Grant Koenig 86, Joseph Magoto 87.

St. Marys: Jill Schmitmeyer 79, Clay Quellhorst 81, Austin Boley 85, Grant Harris 99.

New Bremen: Ezra Ferguson 87, Derek Bergman 94, Cole Hemmelgarn 96, Devon Thieman 98.

New Knoxville: Ray Newton 93, Jack Bartholomew 94, Nathan Tinnerman 105, Trent Lehman 110.

Waynesfield-Goshen: Jaden Maxwell 92, G. Rumer 100, Mason Boggs 109, G. Shepard 144.

Girls Golf

Mercer County Elks Invitational

at Mercer County Elks

Team Standings: St. Henry 395, New Bremen 434, Coldwater 485, Marion Local 504, Celina 510, Fort Recovery 522

Medalist: Karlee Staugler (St Henry) 94

Area scores used for team totals

St Henry: Karlee Staugler 94, Allison Hemmelgarn 97, Ellen Naumann 97, Claire Clune 107.

New Bremen: Sarah Parker 101, Amy Balster 106, Caylie Hall 111, Cassie Stachlei 116.

Coldwater: Payton Kunk 105, Emma Eckstein 119, Abby Ashbaugh 129, Lexi Wright 132.

Marion Local: Marah Moeller 119, Maddie Smith 121, Kendra Price 131, Sarah Fleck 133.

Celina: Madelynn Sudoff 112, Riley Miller 119, Aisha Saleem 138, Kendra Marsee 141.

Fort Recovery: Kirsten Keller 110, Eryn Litmer 132, Becca Wood 137, Devin Jutte 143.

From Tuesday

Girls Golf

Wayne Trace 181, Parkway 225

At Celina Lynx Golf Club

Wayne Trace: Gracie Gudakunst 43, Brooke Sinn 44, Kenadie Daeger 47, Hailey Dempsey 47, Ginny Wiseman 49, Olivia Klinker 54

Parkway: Haylee Stukey 52, Mecaylah Hesse 52, Autumn Ellis 52, Lauren Henderson 69, Emma Gause 74, Maddy Kroeger 85

Post navigation