Lima area results


Swimming

Tri County A Championships

At Coldwater

Combined team scores: 1. St. Marys Seahawks 776.5. 2. Troy Dolphins 682, 3. Celina Dolphins 606.5, 4. New Bremen Barracudas 438, 5. Coldwater Cudas 366.5, 6. St. Henry Stingrays 310.5, 7. Tecumseh Woods 182.

Girls team scores: 1. Troy Dolphins 392, 2. St. Marys Seahawks 305.5, 3. Coldwater Cudas 248.5, 4. New Bremen Barracudas 239.5, 5. Celina Dolphins 204, 6. St. Henry Stingrays 166.5, 7. Tecumseh Woods 146.

Boys team scores: 1. St. Marys Seahawks 471, 2. Celina Dolphins 402.5, 3. Troy Dolphins 290, 4. New Bremen Barracudas 198.5, 5. St. Henry Stingrays 144, 6. Coldwater Cudas 118, 7. Tecumseh Woods 36.

Area race winners

100 Meter Medley Relay

Girls 8 & Younger: St. Marys (Claire Turner, Ava Botkin, Piper Triplett, Nora Fischbach), 1:34.21.

Boys 8 & Younger: Celina (Zaden Rolfes, Gavin Luebke, Caleb Schlater, Jackson Hoenie), 1:35.86.

Girls 9-10: St. Henry (Mackenzie Harmer, Lauren Thieman, Rachel Hartings, Molly Wendel), 1:24.53.

Boys 9-10: New Bremen (Grant Dicke, Maddox Wells, Andy Jiang, Noah Schwieterman), 1:22.39.

Girls 11-12: St. Marys (Ciera Rupert, Brynn Clark, Emma Link, Darcie Liming), 1:09.85.

Boys 11-12: St. Marys (Reese Triplett, Marcus McClain, Cobain Owens, Jackson Monroe), 1:10.12.

200 Medley Relay

Boys 13-14: St. Marys (Charlie Krebs, Austin Hertenstein, Xander Spees, Ryan Meier), 2:16.05.

Girls 15-18: Celina (Emma Guggenbiller, Claire Gass, Amanda Slechter, Kennedy Newell), 2:13.62.

25 Freestyle

Boys 8 & Younger: Caleb Schlater (Celina), 18.31.

Girls 9-10: Molly Wendel (SH), 16.78.

Boys 9-10: Brock Walley (Celina), 15.63.

Boys 11-12: Reese Triplett (SM), 15.42.

25 Breaststroke

Girls 8 & Younger: Campbelle Gass (Celina), 25.48.

Boys 8 & Younger: Grady Hughes (SM), 25.71.

Boys 9-10: Bradey Triplett (SM), 22.26.

Girls 11-12: Mia Niekamp (SH), 19.41.

Boys 11-12: Griffin Luebke (Celina), 19.43.

50 Breaststroke

Boys 13-14: Austin Hertenstein (SM), 40.03.

Girls 15-18: Claire Gass (Celina), 35.85.

50 Freestyle

Boys 9-10: Brock Walley (Celina), 34.32.

Girls 11-12: Annie Jiang (NB), 30.39.

Boys 11-12: Griffin Luebke (Celina), 31.59.

Girls 13-14: Kennedy Newell (Celina), 28.9.

Boys 13-14: Charlie Krebs (SM), 28.08.

Girls 15-18: Macy May (Coldwater), 28.81.

Boys 15-18: Justin Fleagle (Celina), 24.58.

25 Butterfly

Girls 8 & Younger: Layla Irmscher (Celina), 20.86.

Boys 8 & Younger: Grady Hughes (SM), 22.93.

Girls 9-10: Audra Clark (SM), 18.42.

Boys 9-10: Andy Jiang (NB), 18.02.

Girls 11-12: Annie Jiang (NB), 16.19.

50 Butterfly

Girls 13-14: Kennedy Newell (Celina), 31.57.

Boys 13-14: Xander Spees (SM), 30.13.

Girls 15-18: Macy May (Coldwater), 31.88.

Boys 15-18: Keaton McMurray (Celina), 27.12

100 Freestyle Relay

Girls 8 & Younger: St. Marys (Ava Botkin, Claire Turner, Nora Fischbach, Piper Triplett), 1:20.63.

Boys 8 & Younger: Celina (Zaden Rolfes, Jackson Hoenie, Gavin Luebke, Caleb Schlater), 1:22.57.

100 IM

Boys 9-10: Andy Jiang (NB), 1:29.53.

Girls 11-12: Annie Jiang (NB), 1:17.12.

Boys 11-12: Griffin Luebke (Celina), 1:18.9.

Girls 13-14: Kennedy Newell (Celina), 1:13.95.

Boys 13-14: Xander Spees (SM), 1:13.58.

Girls 15-18: Claire Gass (Celina), 1:13.8.

Boys 15-18: Keaton McMurray (Celina), 1:03.77.

25 Backstroke

Girls 8 & Younger: Piper Triplett (SM), 23.43.

Boys 8 & Younger: Zaden Rolfes (Celina), 24.4.

Girls 9-10: Audra Clark (SM), 20.96.

Boys 9-10: Brock Walley (Celina), 19.08.

Girls 11-12: Kylie Niekamp (SH), 17.06.

Boys 11-12: Reese Triplett (SM), 18.39.

50 Backstroke

Girls 13-14: Emma Guggenbiller (Celina), 34.25.

Boys 13-14: Xander Spees (SM), 34.54.

Girls 15-18: Macy May (Coldwater), 34.48.

Boys 15-18: Justin Fleagle (Celina), 27.11.

100 Freestyle Relay

Girls 9-10: St. Marys (Alexis Shadrach, Kailyn Verbryke, Peyton Gabel, Audra Clark), 1:13.5.

Boys 9-10: New Bremen (Noah Schwieterman, Maddox Wells, Grant Dicke, Andy Jiang), 1:12.13.

Boys 11-12: St. Marys (Marcus McClain, Cobain Owens, Jackson Monroe, Reese Triplett), 1:02.9.

200 Freestyle Relay

Boys 13-14: St. Marys (Charlie Krebs, Austin Hertenstein, Ryan Meier, Xander Spees), 1:58.09.

Girls 15-18: Celina (Amanda Slechter, Zoe Rolfes, Claire Gass, Kennedy Newell), 2:00.17.

Boys 15-18: Celina (Mason Baker, Garrett Weininger, Keaton McMurray, Justin Fleagle), 1:39.67.

Head to Lima area results at LimaOhio.com to see complete meet results.

https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2017/07/web1_swimlogo-1.jpg

More Stories


Post navigation