Defiance varsity, Shawnee JV win WBL scholastic bowl


Wapakoneta varsity runner-up team members include, from left, Gavin Sutton, Nathan Doll, Makahla Schnarre and Drew Pothast.

Wapakoneta varsity runner-up team members include, from left, Gavin Sutton, Nathan Doll, Makahla Schnarre and Drew Pothast.


Defiance varsity winner members include, from left, Xavier Payne, Brandon Morgan, Andrew Sweeney and Caden Hazelton.

Defiance varsity winner members include, from left, Xavier Payne, Brandon Morgan, Andrew Sweeney and Caden Hazelton.


St. Marys junior varsity runner-up members include, from left, Molly Sandberg, Hunter Clausing andSavannah Slater.


Shawnee juvior varsity champion members include, from left, Andrew Mckenzie, Ethan Delgado and Shashank Chanomlu.


LIMA — The Ohio State University-Lima will hold the scholastic bowl tournament in person Friday, welcoming high school teams from the Western Buckeye League region to campus for a round-robin scholastic tournament.

Defiance won the varsity division with a 7-2 record, beating runner-up Waapkoneta in head-to-head competition 9-7.

In the junior varsity division, Shawnee won with an 8-0 record, ahead of St. Marys’ 7-1 record.

Members of the WBL Scholastic All Tournament Team, selected by coaches, included Mason Meyer (Bath), Gage Seals (Celina), Brandon Morgan (Defiance), Cody Crates (Elida), Lily James (Kenton), Tyler Cantrell (Ottawa-Glandorf), Reed Malcolm (Shawnee), Kaden Brackman (St. Marys), Sophie Rutkowski (Van Wert) and Gavin Sutton (Wapakoneta).

Wapakoneta varsity runner-up team members include, from left, Gavin Sutton, Nathan Doll, Makahla Schnarre and Drew Pothast.
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2021/04/web1_2021-Wapak-Varsity-1.jpgWapakoneta varsity runner-up team members include, from left, Gavin Sutton, Nathan Doll, Makahla Schnarre and Drew Pothast.
Defiance varsity winner members include, from left, Xavier Payne, Brandon Morgan, Andrew Sweeney and Caden Hazelton.
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2021/04/web1_2021-Defiance-Varsity-1.jpgDefiance varsity winner members include, from left, Xavier Payne, Brandon Morgan, Andrew Sweeney and Caden Hazelton.
St. Marys junior varsity runner-up members include, from left, Molly Sandberg, Hunter Clausing andSavannah Slater.
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2021/04/web1_2021-St-Marys-Memorial-JV-1.jpgSt. Marys junior varsity runner-up members include, from left, Molly Sandberg, Hunter Clausing andSavannah Slater.
Shawnee juvior varsity champion members include, from left, Andrew Mckenzie, Ethan Delgado and Shashank Chanomlu.
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2021/04/web1_2021-Shawnee-JV-1.jpgShawnee juvior varsity champion members include, from left, Andrew Mckenzie, Ethan Delgado and Shashank Chanomlu.

Post navigation