Education Roundup


Chelsea Matson, of Continental

Chelsea Matson, of Continental


Photo courtesy of Northwest State Community College

Putnam County resident recognized

CONTINENTAL — Chelsea Matson, of Continental, was recognized by Northwest State Community College, in Archbold. Matson was given an award of merit, which are chosen by faculty from the respective divisions based on leadership involvement, special talents or abilities in their academic field and significant contributions to Northwest State.

Matson is studying practical nursing.

Waynesfield grad member of honor society

WAPAKONETA — Mackenzie Turner, of Wapakoneta, is a member of the Alpha Gamma Omega Nu Honor Society at Ashland University.

Turner is majoring in exercise science.

She is the daughter of Deb and Kim Turner, of Wapakoneta, and is a 2013 graduate of Waynesfield High School.

University of Findlay students participate in symposium

FINDLAY — Nearly 600 students at the University of Findlay participated in the annual Symposium for Scholarship and Creativity. Held on campus, undergraduate and graduate students were given the opportunity to share their research, creativity and professional learning experiences with the University and community. Many students received honors during the Symposium’s awards ceremony.

Local students included:

Elizabeth Aller of Lima; Torie Allgire of Cloverdale; Evan Bader of Saint Marys; Kelsey Baldwin of Ottawa; Kate Bauer of Van Wert; Samuel Beining of Cloverdale; Jenise Berning of Minster; April Blue of Forest; Kathryn Burke of Saint Marys; Tyler Carroll of Bluffton; Britney Closson of Ottawa; Charity Clum of Ada; Alyssa Ebbeskotte of Ottawa; Courtney Ellerbrock of Leipsic; Ross Ellerbrock of Ottawa; Tyler Ellerbrock of Ottawa; Ashley Evans of Harrod; Erica Frantz of Bluffton; Cody Frick of Leipsic; Lydia Guagenti of Bluffton; Levin Hovest of Ottawa; Megan Hovest of Ottawa; Carrie Kaufman of Ottawa; John Kidd of Lima; Addie Kiene of Columbus Grove; Kathryn Kohls of Columbus Grove; Brianna Kuhlman of Pandora; Brandy Lawrence of Kenton; Kayla Mansfield of Cloverdale; Jenna Moots of Lima; Jordin Moots of Lima; Nathaniel Painter of Lima; Allison Parker of Ottawa; Trevor Randolph of Cridersville; Gayle Rayman of Cloverdale; Shannon Roof of Ottawa; Catherine Schnipke of Fort Jennings; Parker Schroeder of Columbus Grove; Amanda Schuller of Ottawa; Nathan Schutz of Pandora; Andrew Shepherd of Kenton; Nicholas Shun of Ada; Austin Siebeneck of Ottawa; Carlie Stump of Dola; Patrick Walker of Columbus Grove; Cody Warnecke of Delphos; Shelby Warner of Elida; Elaina Winhover of Convoy; Johanna Winner of Minster.

Rhodes State College Foundation Awards Student Scholarships

LIMA — The 19th Annual Rhodes State College Scholarship Awards reception was held. For the 2016-17 academic year, the Rhodes State College Foundation has 142 scholarship awards totaling $127,500 to award to students. Over the past 17 years, the Foundation has awarded 1,757 scholarship awards to students totaling almost $1.9 million through endowed and annual scholarships.

The scholarship recipients for the 2016-17 academic year are:

ALLEN COUNTY: Austin Carter, Roger P. Jones Concrete Technology Scholarship; Gwen Downing, Dr. Norman and Margaret Browning Scholarship; Avis Hardin, Smith Memorial Scholarship; Edward Eghan, Frank and Shirley Hill Scholarship; Kaley Fleeger, Dr. Norman and Margaret Browning Scholarship and Rhodes State College Faculty and Staff Scholarship; Brianna Godsey, Rhodes State College Faculty and Staff Student Scholarship; Melissa Griesdorn, Marilyn Shaffer Office Administration Scholarship; Savannah Haithcox, Nursing Scholarship; Abagail Hurles, Dr. Norman and Margaret Browning Scholarship, Gilbert Scholarship and Marcia Jeanne Woodfield Memorial Scholarship; Favour Ihekoronye, Borra Family Foundation Nursing Scholarship and Dr. Carolyn Hull-Anderson Scholarship sponsored by the National Council on Black American Affairs; Maranatha Ihekoronye, Borra Family Foundation Nursing Scholarship and Avis Hardin Smith Memorial Scholarship; Bailey Lauderman, James J. Countryman Scholarship; Gregory Odenweller, Avis Hardin Smith Memorial Scholarship; Hailey Perkins Thomas R. and Gloria P. Leech Scholarship and Bettye Roeder Nursing Scholarship; Katelyn Richardson, Rhodes State Scholarship; Alexandria Rowland, Jane P. Krites Scholarship and Bettye Roeder Nursing Scholarship; Lauren Sanders-Kohrn, One-Night-a-Week Champion Scholarship; Ashton Salyers, Roger P. Jones Concrete Technology Scholarship; Austin Shellabarger, Rhodes State Scholarship; Sandra Squire, Dr. Carolyn Hull-Anderson Scholarship sponsored by the National Council on Black American Affairs, Rhodes State College Faculty and Staff Student Scholarship and David and Marie Steiner Scholarship; Jeffrey Suchar, Rhodes State Scholarship, West Central Ohio Manufacturing Consortium (WCOMC) Scholarship and Dr. Norman and Margaret Browning Scholarship; Donald Terrace, Borra Family Foundation Nursing Scholarship; Jennifer Truman, Dr. Norman and Margaret Browning Scholarship; Kati Walters, Borra Family Foundation Scholarship and Dr. Norman and Margaret Browning Scholarship; Tereka Worthy, Rhodes State Scholarship.

AUGLAIZE COUNTY: Andrea Angstmann, Borra Family Foundation Scholarship; Julie Brown, Memorial Scholarship; Jenna Crawford, Alumni Legacy Scholarship; Jessica Drummond, Rhodes State Scholarship; Elizabeth Griffin, Gary Weaver Public Service Scholarship and John and Irene Kinkley Scholarship; Spencer Knous, American Society for Quality Assurance (ASQ) Section 0808 Scholarship; Jennifer Lauth, Rhodes State College Faculty and Staff Student Scholarship; Carter Mox, Alberta M. Lee Scholarship; Madeline Paul, Elizabeth Enneking Memorial Scholarship and Nursing Scholarship; Chelsey Schneider, David and Marie Steiner Scholarship; Jay Shannon, David and Marie Steiner Scholarship; Brock Sharp, Lima Elks Fifty Four Scholarship; Jennifer Spradlin, Borra Family Foundation Nursing Scholarship; Amy Wicker, Rhodes State Scholarship.

PUTNAM COUNTY: Erin Basinger, Jack and Margaret Howell Putnam County Scholarship; Connor Britt, Frank and Shirley Hill Scholarship; Karissa Dorn, Alumni Legacy Scholarship; Sydney German, Rhodes State Scholarship; Brent Hovest, Jack and Margaret Howell Putnam County Scholarship; Brooke Kuhlman, Jack and Margaret Howell Putnam County Scholarship; Jill Rosselit, Jack and Margaret Howell Putnam County Scholarship and George B. Quatman Scholarship; Sarah Schnipke, Jack and Margaret Howell Putnam County Scholarship; Madeline Schroeder, Thomas and Linda Lesher Dental Hygiene Scholarship; Stephanie Wiseman, Jack and Margaret Howell Putnam County Scholarship and Kevin Kemper Memorial Scholarship.

VAN WERT COUNTY: Natalie Breece, Rhodes State College Faculty and Staff Student Scholarship and David and Marie Steiner Scholarship; Makayla Ryan, Rhodes State Scholarship.

Dukehart to graduate from Hope College

ELIDA — Ian Dukehart, son of Joseph and Bethany Dukehart, of Elida, will graduate Sunday with a bachelor of arts degree in exercise science from Hope College in Holland, Michigan.

Chelsea Matson, of Continental
https://www.limaohio.com/wp-content/uploads/sites/54/2016/05/web1_ed-brief_chelsea-matson_7.PutnamCoSM.jpgChelsea Matson, of Continental Photo courtesy of Northwest State Community College

Post navigation