Last updated: August 25. 2013 8:10AM - 455 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

NOTE: Boys track preview information was submitted by coaches. Any team not appearing, did not return information to the Lima News.



Allen East



Division: III



Coach: Cameron Staley



Years at school: N/A



Last year’s record/finish: Ninth in the Northwest Conference



Returning letterwinners: Four



Key performers: Logan Rex (Jr., long sprints/relays; regional qualifier in 1,600 relay); Evan Thomas (Jr., sprints/long jump, regional placer in 400; regional qualifier in 1,600 relay); Trey Gossard (Sr., middle distance; regional qualifier in 1,600 relay); Tyler Friesner (Jr., sprints; regional qualifier in 1,600 relay)



Promising newcomers: Matt Shuey (Jr., sprints/jumps); Ross Stewart (Jr., sprints/throws); Trevor Smelcer (Soph., sprints); Alfred Conyers (Jr., jumps); Logan Schick (Fr., sprints)



Season outlook: With the numbers increasing, the Mustangs will try to develop more depth in its relays and field events.



Bath



Division: II



Coach: Daniel Grime



Years at school: Two



Last year’s record/finish: Seventh in the Western Buckeye League



Returning letterwinners: Nine



Key performers: Trent Jones (Jr., throws); Tyler Baxter (Sr., high jump/long jump); Zach Jones (discus); Joey McConnell (high jump); Jordan Mikesell (throws); Wesley Patton (discus); Logan Rex (sprints); Jimmie Sellers (throws); Matt Sterling (discus)



Promising newcomers: N/A



Season outlook: The Wildcats look to improve in the league this season.



Bluffton



Division: III



Coach: Denny Phillips



Years at school: Five



Last year’s record/finish: Third in the Northwest Conference, fourth at districts



Returning letterwinners: Eight



Key performers: Robert Demellweek (Jr., sprints/long jump); Noah Stratton (Jr., 400); Kyle Kahle (Jr., throws/high jump); Clay Wilson (Soph., pole vault); Eli Runk (Soph., hurdles/relays); Andrew Hoff (Jr., middle distance)



Promising newcomers: Dylan Alt (Frosh., sprints/relays); Blake Sampson (Fr.); Hunter Smith (Jr.); Brady Parkinson (Soph., throws); Robbie Stratton (Soph., sprints); Adam Wannemacher (Soph., sprints/relays)



Season outlook: With eight returning letterwinners and a solid group of underclassmen, the Pirates look to improve on last year’s performance.



Columbus Grove



Division: III



Coach: Chris Grothaus



Years at school: Eight



Last year’s record/finish: Putnam County League champions, Northwest Conference champions



Returning letterwinners: 14



Key performers: Dakota Vogt (Sr., high jump/throws, third at state meet in discus); Jacob Roebke (Sr., discus); Troy Meyer (Sr., distance); Alex Shafer (Sr., distance); Nick Schmiesing (Sr., throws): Trevor Schroeder (Sr., throws); Jake Graham (Sr., distance/relays; state qualifier in 3,200); Collin Grothaus (Sr., pole vault/hurdles/relays; seventh at state meet in pole vault); Derek Rieman (Sr., hurdles/relays; fourth at state in 110 hurdles); Alec Gladwell (Jr., sprints); Brandon Cotrell (Soph., pole vault/sprints); Joey Warnecke (Soph., pole vault/relays); David Martin (Soph., sprints/relays); Colton Grothaus (Soph., distance/relays)



Promising newcomers: David Bogart (Soph., middle distance); Bailey Clement (Fr., high jump); Gabe Stechschulte (Fr., jumps); Austin Price (Fr., long jump/sprints)



Season outlook: With plenty of depth, especially in the field events and distance events, the Bulldogs look to be the team to beat in both the PCL and NWC.



Crestview



Division: III



Coach: James Lautzenheiser



Years at school: Three, 47-47



Last year’s record/finish: 27-18, fourth in the Northwest Conference



Returning letterwinners: 12



Key performers: Shelby Ribley (Sr., 800/1,600/3,200 relay); Jared Long (Sr., 400/1,600 relay); Josh Ream (Sr., throws); Joel Genter (Sr., 800/1,600/3,200 relay); Zach Burdette (Sr., 400/800/3,200 relay); Tanner Skelton (Jr., 1,600/3,200/hurdles); Copsey Bogel (Jr., hurdles/pole vault/1,600 relay); Preston Zaleski (Soph., high jump/sprints); Malcolm Oliver (Soph., jumps/sprints); Zack Jellison (Soph., sprints/short relays); Mycah Grandstaff (Soph., 800/1,600/3,200/3,200 relay); Branden Clayton (400/800/1,600/3,200 relay)



Promising newcomers: Scott Miller (Jr., throws); Michael Hansard (Jr., sprints); Justin Gibson (Jr., 400/800/hurdles/3,200 relay); Zen Burdette (Jr., throws); Charles Thornburg (Soph., 800/1,600/3,200); Seth Moser (Soph., throws); Corban Grubb (Soph., throws); Andrew Burnett (Soph., 400/800/1,600); Sage Schaffner (Fr., sprints); Adam Saylor (Fr., 1,600/3,200); Isaiah Kline (Fr., sprints); Jared Gibson (Fr., 400/800/3,200 relay); Carter Brown (Fr., throws)



Season outlook: With 12 returning letterwinners and a promising core of newcomers, the Knights look to be competitive this spring. Crestview’s strength will be in its distance events.



Delphos Jefferson



Division: III



Coach: Bub Lindeman



Years at school: Eight



Last year’s record/finish: Fifth in the Northwest Conference



Returning letterwinners: Eight



Key performers: Cody Biglow (Sr., hurdles/relays; state qualifier in 110 hurdles); Nick Gallmeier (Sr., 100/200/relays; regional qualifier in 200); Chris Truesdale (Sr., sprints/relays/pole vault; regional qualifier in relays); Jordan Barclay (Sr., sprints/hurdles/relays/high jump); Evan Stant (Sr., throws); Quentin Wessell (Sr., throws); Austin Pruett (Sr., distance); Tyler Mox (Jr., sprints/relays; regionals in relays)



Promising newcomers: Jordan McCann (Soph., sprints/relays); Trevor Dudgeon (Soph., sprints/relays); Derek Foust (Soph., sprints)



Season outlook: With a strong core of seniors and returning letterwinners, look for the Wildcats to be strong, especially in the sprint relays and hurdles.



Delphos St. John’s



Division: III



Coach: Jay DeWitt



Years at school: 10



Last year’s record/finish: Seventh in the Midwest Athletic Conference



Returning letterwinners: 15



Key performers: Isaac Altenburger (Sr.); Mark Boggs (Sr., regional qualifier in 1,600 relay); Cole Fischbach (Sr.); Jake Hays (Sr., regional qualifier in 1,600 relay); Will Buettner (Sr., state placer in 400 relay, regional qualifier in 1,600 relay); Jared Knebel (Sr., regional qualifier in 1,600 relay); Ben Youngpeter (Sr.); Aaron Hellman (Jr.); Luke MacLellan (Jr., state placer in 400 relay); Nick Bockey (Jr.); Eric Gerberick (Jr.); Nate Schroeder (Jr.); Quinn Wise (Jr.); Nick Martz (Soph.); Tyler Conley (Soph.)



Promising newcomers: Curtis Pohlman (Fr., distance); Spencer Ginter (Jr., throws)



Season outlook: The Blue Jays look to build on its 15 returning letterwinners.



Elida



Division: II



Coach: Kevin Bowers



Years at school: N/A



Last year’s record/finish: Sixth in the Western Buckeye League



Returning letterwinners: Eight



Key performers: Deshea Hughes (Sr., sprints); Mitch Knotts (Sr., pole vault; WBL champion); Austine Onwuegbuchu (Sr., sprints/relays); Nick Pauff (Sr., sprints/relays/pole vault; regional qualifier); Quentin Poling (Sr., throws/sprints; regional qualifier); Kevin Russell (Sr., hurdles); Anthony Sumpter (Sr., sprints/relays); Clark Etzler (sprints/800/field events)



Promising newcomers: Brandon Stinson (Sr., sprints/relays)



Season outlook: With a strong core of athletes, the Bulldogs look to improve on last season’s WBL performance.



Fort Jennings



Division: III



Coach: Kevin Horstman



Years at school: 15



Last year’s record/finish: 2-53, sixth in the Putnam County League



Returning letterwinners: Five



Key performers: Adam Kleman (Sr., mid-distance); Garrett Berelsman (Jr., distance); Tyler Blankemeyer (Jr., distance); Logan Sickels (Jr., distance); Evan Ricker (Soph., hurdles)



Promising newcomers: Allen Fischbach (Sr., distance); Alex Ketcham (Jr., throws); Tyler Ricker (Soph., distance); Austin Metzger (Fr., sprints); Dillon Schimmoeller (Fr., sprints); Drew Grone (Fr., hurdles); Alex Berelsman (Fr., distance)



Season outlook: The Musketeers are hoping to build around the newcomers and become competitive.



Fort Recovery



Division: III



Coach: Eric Hemmelgarn



Years at school: First



Last year’s record/finish: N/A



Returning letterwinners: Two



Key performers: David Trobrige (Jr., 100/200/400); Derek Sutter (Jr., 1,600/3,200)



Promising newcomers: Sam Huelskamp (Soph., 800/1,600/long jump)



Season outlook: The Indians look to improve as the season progresses.



Jackson Center



Division: III



Coach: Steve Hoover



Years at school: 17



Last year’s record/finish: Sixth in Shelby County Athletic League



Returning letterwinners: Five



Key performers: Nathan Wahrer (Sr., 400/relays); Nathan Hensley (Sr., sprints/relays); Ryan Booser (Soph., high jump); Zach Buckmaster (Jr., 800/relays); Travis Helmstetter (Soph., 1,600/3,200)



Promising newcomers: Tyler Lett (Fr., sprints/relays); Drew Sosby (Fr., 1,600/3,200)



Season outlook: Jackson Center is counting on the underclassmen to step into varsity roles.



Kenton



Division: II



Coach: Chuck Downing



Years at school: 13



Last year’s record/finish: Ninth in the Western Buckeye League



Returning letterwinners: Seven



Key performers: Logan Cook (Sr., sprints/high jump/hurdles); Damion Marling (Sr., pole vault); Dylon Abrams (Jr., throws); Angelo Lombardo (Jr., sprints); Justin Sawmiller (Jr., sprints/long jumps); Ethan Beverly (Soph., hurdles); Colyn Blackford (Soph., sprints/long jump)



Promising newcomers: Cain Buroker (Jr., sprints); Seth Kuhlman (Soph., sprints); Braiden Bradley (Jr., distance)



Season outlook: Kenton is looking to improve on its WBL finish from a year ago. The Wildcats should be able to advance some individuals through the postseason tournament.



Leipsic



Division: III



Coach: Nate Reynolds



Years at school: Five



Last year’s record/finish: Third in the Putnam County League



Returning letterwinners: Five



Key performers: Derek Steffan (Sr., jumps/400; regional placer in high jump); Oscar Lopez-Gonzalez (Jr., 800); Terrill Muriel (Jr., 800); Jordan Chamberlain (Soph., sprints; regional qualifier); Randy Avila (Soph., sprints/long jump)



Promising newcomers: Matt Schroeder (Fr., middle distance); Nate Brecht (Fr., hurdles/high jump); Kenny Lewis ( Jr., throws); Garret Bardall (Jr., throws)



Season outlook: The Vikings look to improve this season. They have several individuals who have the ability to advance to at least the regional meet this season.



Lima Central Catholic



Division: III



Coach: Nate Garlock



Years at school: Two



Last year’s record/finish: Fifth in the Northwest Conference; district runners-up



Returning letterwinners: Nine



Key performers: Mykale Rogers (Jr., 200/400 relay/800 relay/long jump; state champion in long jump); Eric Bennett (Sr., throws); Jon Washington (Sr., 100/400 relay/800 relay); Lee Stewart (Jr., 200/400 relay/800 relay/1,600 relay); Jamir Coleman (Jr., 100/long jump/400 relay/800 relay); Scott Willeke (Jr., distance/relays); Jaegar Schlumpberger (hurdles); Alex Rigg (Soph., distance/3,200 relay); Nick Frisby (Jr., distance/3,200 relay)



Promising newcomers: Darius West (Jr.); Sean Daley (Jr.); Ben Stechschulte (Jr.); Nick Taflinger (Fr.); Nick Crow (Fr.); Kalito Lasenby (Jr.); Shaine Jackson (Fr.)



Season outlook: With having the defending long jump state champion back, along with all the sprinters in the short relays, the Thunderbirds are looking to make a run in the postseason tournament.



Lima Senior



Division: I



Coach: Stephen Carter



Years at school: 12



Last year’s record/finish: Eighth in the Three Rivers Athletic Conference



Returning letterwinners: Nine



Key performers: Jalen Glenn (Sr., 400/800/1,600 relay); Swancey Daniel (Sr., high jump/200/400 relay); Andreas Williams (Sr., 100/400 relay); Devin Colley (Sr., throws); Jayshawn Martin (Jr., hurdles/pole vault); Cory Jackson (Soph., hurdles/long jump); Casey Stidham (Jr., throws); Deairrys Bunley (Soph., 100/400 relay); Marquel Houston (Sr., 300 hurdles/400)



Promising newcomers: Bryan Mays (Fr., 200/400); Tre’mon Glenn (Sr., shot put); Josh Gunn (Jr., 800/1,600); Juniel Liles (100/400 relay); Shyhiem Watson (200/400); Darion Grant (long jump/100/400 relay)



Season outlook: The Spartans are young this season. Look for their strongest events to be in the hurdles and throws. Lima Senior is looking to improve on its conference finish from a year ago.



Lincolnview



Division: III



Coach: Matt Langdon



Years at school: 16



Last year’s record/finish: Sixth in the Northwest Conference



Returning letterwinners: 12



Key performers: Austin Treesh (Sr., long jump; regional qualifier in long jump); Bayley Tow (Soph., distance); Jeff Jacomet (Sr.); Ben Bilimek (Jr.); Brooks Ludwig (Sr.)



Promising newcomers: Hunter Blankemeyer (Fr., hurdles); Kade Carey (Sr., sprints/relays)



Season outlook: The Lancers will be strong in the distance events, as well as the jumps and hurdles. With several big scorers back this season, look for Lincolnview to be competitive in many events.



Minster



Division: III



Coach: Larry Topp



Years at school: 25, 1,996-245



Last year’s record/finish: 89-0 (regular season), Midwest Athletic Conference champions, district champions, regional champions



Returning letterwinners: 19



Key performers: Alan Tebbe (Sr., pole vault, hurdles); Troy Kauffman (Sr., sprints/relays; state champ 1,600 relay); Eric Dahlinghaus (Sr., distance; 3,200 relay state qualifier); James Borges (Sr., sprints; regional qualifier); Korey Schultz (Sr., sprints/relay; state champion 1,600 relay); Josh Spieles (Sr., sprints; regional qualifier); Kurtis Thobe (Sr., long jump/sprints); Dominic Slonkosky (Jr., distance/relays; state qualifier in the 3,200 relay); Scott Sekas (Jr., hurdles); Wes Hegeman (Jr., throws; regional qualifier); A.J. Huelsman Jr., sprints/pole vault; fourth at state in pole vault); Paul Dues (Jr., high jump/sprints; 1,600 state champion); Andy Albers (Jr., distance; state qualifier in 3,200 relay); Tate Carlon (Jr., throws); Christian Boenlein (Jr., pole vault/sprints); Eli Wolf (Soph., sprints/high jump); Jonathan Fausey (Soph., middle distance); Andrew Fausey (Soph., distance); Sam Dues (Soph., sprints/hurdles)



Promising newcomers: N/A



Season outlook: With 19 returning letterwinners off a team that ran the table during the regular season, the Wildcats look to be the team to beat.



New Bremen



Division: III



Coach: Mark Sharp



Years at school: First



Last year’s record/finish: 33-14, fourth in the Midwest Athletic Conference



Returning letterwinners: 12



Key performers: Alex Speelman (Sr., sprints/throws); Jacob Swiger (Sr., sprints); Parker Manger (Sr., long jump/sprints); Patrick Keyes (Sr., sprints); Jarod Kramer (Jr., sprints); Elijah Niekamp (Jr., hurdles); Garret Westerbeck (Jr., hurdles/sprints); Brice Boroff (Jr., sprints); Zane Furguson (Jr., pole vault); Drew McClurg (Jr., distance); Brad Rammel (Soph., distance); Nate Harriot (Soph., distance)



Promising newcomers: N/A



Season outlook: The Cardinals are looking to build around their underclassmen. With 12 returning letterwinners, only six of them are seniors.



Ottawa-Glandorf



Division: II



Coach: Rick Hughes



Years at school, record: 18, 629-355-4



Last year’s record/finish: 38-17-1, second in the Western Buckeye League



Returning letterwinners: 12



Key performers: Eric Beckman (sprints/long jump); Colton Haselman (800); Wyatt Karhoff (discus); Jason Schmiedebusch (high jump); Zac Closson; Russ Elllerbrock (800/relays; regional qualifier in 1,600 and 3,200 relays); Wayne Erford (Sr., 800; regional qualifier in 3,200 relay); Tristan Parker (sprints/relays); Nate Toumazes (hurdles/1,600 relay; regional qualifier in 1,600 relay); Jacob Wells (throws); Jacob Leopold (Sr., 800/3,200 relay; regional qualifier in open 800, 1,600 relay and 3,200 relays); Matias Trampt-Kindt (distance/3,200 relay; regional qualifier in 3,200 relay and open 1,600)



Promising newcomers: Sid Moening (hurdles)



Season outlook: The Titans return several big scorers from a squad that was battling for a WBL title. Look for O-G to move near the top of the league once again.



Ottoville



Division: III



Coach: Ryan Horstman



Years at school: 14



Last year’s record/finish: N/A



Returning letterwinners: Eight



Key performers: Ryan Honigford (Sr., middle distance); Anthony Eickholt (Sr., pole vault/hurdles/sprints); Matt Burgei (Sr., sprints/throws); Logan Korotkrax (Sr., pole vault/middle distance/sprints); Dylan Klima (Sr., pole vault/sprints); Lucas Maag (Jr., long jump/middle distance/sprints); Austin Honigford (Soph., sprints/shot/middle distance); Colin Bendele (Soph., throws/sprints)



Promising newcomers: Austin Meyer (Sr., long jump/sprints); Jordan Kelch (Jr., middle distance/sprints); Johnny Landwehr (Jr., distance); Andy Horstman (Jr., distance); Ryan Kemper (Jr., long jump/distance); Tyler Winhover (Jr., throws); Ryan Kimmet (Soph., distance); Drew Williams (Fr., middle distance/hurdles); Austin Montaro (Fr., sprints)



Season outlook: With smaller numbers this season, each athlete will need to compete in three or four events in order for the team to be competitive.



Pandora-Gilboa



Division: III



Coach: Eric Osborn



Years at school: First



Last year’s record/finish: N/A



Returning letterwinners: 11



Key performers: Evan Hovest (Jr., throws); Sam Herr (Jr., 1,600/3,200); Grant Lugibihl (Soph., 800.1,600); Joe Hovest (Soph., throws); Addison Diller (Soph., 100/200); Nick Wattler (Sr., throws); Brad Walther (Soph., throws); Jared Tripplehorn (Sr., 100/200); Jared Tousley (Jr., 100/400); Brandon Poyle (hurdles); Tyler Boes (throws)



Promising newcomers: Seth Schmenk (Jr., 100/200); Alex Osborn (Jr., throws); Josiah Basinger (Soph., 100/200); Jacob Merz (100/200)



Season outlook: The Rockets look to improve as the season progresses.



Parkway



Division: III



Coach: Steve Fisher



Years at school: Sixth



Last year’s record/finish: 17-13, ninth in the Midwest Athletic Conference



Returning letterwinners: 10



Key performers: Cameron Strunk (Sr., distance); Phillip Schlemmer (Sr., middle distance/relays); Aaron Brehm (Sr., middle distance/relays); Luke Bates (Sr., 400/800/relays); Seth Hippley (Sr., throws); Cody Carmean (Jr., sprints/relays); Dakota Hucke (Jr., sprints/relays); Adam Carr (Jr., sprints/relays); Kris Gangwer (Soph., sprints/long jump); Seth Rollins (Soph., distance)



Promising newcomers: Devin Joseph (Sr., distance); Austin Dennison (Jr., sprints/long jump); Jacob Stein (Jr., hurdles/relays)



Season outlook: With all last year’s scorers back from last year tournament team, along with several promising newcomers, the Panthers look to be competitive this spring.



Perry



Division: III



Coach: Dan Kirby



Years at school: Four



Last year’s record/finish: N/A



Returning letterwinners: One



Key performers: Kevin Turner (Sr., 100/200/relays; Northwest Central Conf. champion in the 100 and regional finalist in the 100)



Promising newcomers: Wesley Godfrey (Fr., 400/800/relays); Brandan Neal (Fr., 100/200/relays); John Hairston (Fr., hurdles/relays); Darius Cousey (Soph., throws)



Season outlook: The Commodores have low numbers. Their strengths will be in the sprints, while their weaknesses will be in the distance events and field events.



Shawnee



Division: II



Coach: Russ Holly



Years at school: 46



Last year’s record/finish: Fifth in the Western Buckeye League



Returning letterwinners: 14



Key performers: Brandon Sevitz (Sr., distance/3,200 relay); Tyler Frieson (Sr., hurdles/sprints; regional qualifier); Rory Scott (Sr., middle distance/3,200 relay); Trace Plaugher (Sr., distance/3,200 relay); Cody Rolland (Sr., pole vault; regional qualifier); Joe Arthur (Sr., sprints); Brandon Howell (Sr., throws); Evan Bell (Jr., pole vault/field events); Thad Vernon (Jr., jumps); Andrew Gleason (Jr., throws); Derek Kuhlman (Soph., distance); Zach Virdin (Soph., 400/800); Sam Way (Soph., distance); Kyle Tatod (Soph., hurdles)



Promising newcomers: Jon Andrews (Fr., distance); Noah Curl (Fr., distance); Jake Lambert (Sr., sprints/jumps); Jared Walters (Fr., distance)



Season outlook: With a strong core of returning letterwinners, the Indians look to be competitive.



St. Henry



Division: III



Coach: Nathan Helmstetter



Years at school: First



Last year’s record/finish: Sixth in the Midwest Athletic Conference; fourth at districts



Returning letterwinners: 18



Key performers: Clayton Bruggeman (Sr., 1,600/3,200/3,200 relay); Aaren Hemmelgarn (1,600/3,200/3,200 relay; state qualifier in 3,200 and 3,200 relay); Jacob Rindler (Sr., 800 relay/1,600 relay/3,200 relay/800; state qualifier); Aaron Beyke (Jr., throws); Nicolas Bruggeman (100/200/110 hurdles/300 hurdles); Chris Hess (100/200/400 relay/long jump); Matt Meier (100/200/jumps); Kevin Mestemaker (Jr., 100/400 relay/pole vault; regional qualifier in pole vault); Paul Niekamp (Jr., 100/200/pole vault); Adam Reichart (Jr., 100/200/110 hurdles/300 hurdles/long jump); Ryan Barhorst (Soph., 800/1,600); Ross Gelhaus (Soph., pole vault); Spencer Schulze (Soph., 1,600/3,200/3,200 relay); Alex Hemmelgarn (Soph., 400/800/1,600/3,200 relay); Scott Knapke (Soph., 800/1,600/3,200); Ryan Muhlenkamp (Soph., 800/1,600/high jump); Jake Schlarman (Soph., 110 hurdles/100/200); Tanner Wourms (Soph., 100/200)



Promising newcomers: Chase Hemmelgarn (Jr., sprints/relays); Jesse Niekamp (Fr., sprints/high jump/long jump); Jaden Ontrop (Fr., sprints/jumps); Justin Rindler (Fr., throws)



Season outlook: With 18 returning letterwinners, the Redskins look to battle in both the very competitive MAC and the postseason.



Upper Scioto Valley



Division: III



Coach: Charles Renner



Years at school: 32



Last year’s record/finish: Fourth in the Northwest Central Conference



Returning letterwinners: 10



Key performers: Jared Cotterman (Sr., sprints); Joey Bauer (Sr., pole vault); Travis Rogers (Sr., throws); Hunter Howard (Jr., high jump/sprints); Woody Prater (Jr., high jump/sprints); Tristan Bruce (Jr., pole vault/800); George Bauer (Soph., sprints/long jump); Dylan Luhta (Soph., throws); Spencer Holbrook (Soph., distance); Jacob Parker (Soph., distance)



Promising newcomers: Tanner Risner (Soph., distance); Aric Jordan-LaRue (Fr., hurdles/jumps/relays); Blake Stephens (Fr., long jump/relays)



Season outlook: With 10 returning scorers, USV is aiming to be competitive in both the NWCC and the postseason tournament.



Van Wert



Division: II



Coach: Mark Collins



Years at school: Seven



Last year’s record/finish: First in the Western Buckeye League; second at districts; ninth at the state meet



Returning letterwinners: 13



Key performers: Jared Fleming (Sr., distance; state champ in 800; fourth at state in 3,200 relay); Kase Schalois (Sr., distance; fourth at state in the 3,200 relay); Nathan Wilhelm (Sr., sprints/distance; fourth at state in 3,200 relay); Seth Kopp (Jr., sprints); Connor Holliday (Soph., distance; fourth at state in 3,200 relay); Hunter Hernandez (Jr., hurdles); Daniel Patterson (Jr., throws); Nick Krugh (Soph., sprints); Spencer Prichard (Sr., distance); Eric Easley (Jr., distance); Nick Keber (Soph., distance); Quincy Salenda (sprints); Connor Shaffer (distance)



Promising newcomers: Tyman Moore (Fr., hurdles); Drew Myers (Fr., throws); Nolan Smith (Fr., throws); Cade Fleming (Fr., distance)



Season outlook: With 13 letterwinners back, the Cougars look to be the team to beat in the WBL and will be trying to advance several athletes to the state meet in June.



Wapakoneta



Division: I



Coach: Mark Cook



Years at school: N/A



Returning letterwinners: 19



Key performers: Mike Greer (Sr., middle distance): Logan Ferenbaugh (Sr., pole vault); Nathan Bracy (Sr., throws); James Toth (Sr., discus); Brandon Christler (Sr., sprints); Sam Harrod (Jr., distance); Kaleb Huffman (Jr., sprints); Kaleb Miller (Jr., middle distance/jumps); Cody Benny (Soph., middle distance); Hayden Brandenhoff (Soph., middle distance); Zac Deitering (sprints); Alex Gornall (Soph.); Joel Hegemeier (Sr.); Sam Hinegardner (Soph.); Will Hinegardner (Soph.); Colin Jarvis (Jr.); Nate Kremer (Soph.); Josh Windle; Nick Steinke



Promising newcomers: Dylan Plaugher (Fr., distance); Dylan Kuehl (Fr., hurdles); Levi Martin (Fr., jumps/sprints); Cameron Lauck (Fr., jumps/sprints); Blake Pfenning (throws)



Season outlook: With a big group of letterwinners back, the Redskins look to battle in the WBL.



Waynesfield-Goshen



Division: III



Coach: Jim Epperly



Years at school: 21



Last year’s record/finish: Second in the Northwest Central Conference



Returning letterwinners: 12



Key performers: Eli O’Leary (Sr., middle distance; regional qualifier); Deryk Plopp (Sr., throws); Alyn Begley (Jr., middle distance); Jeron Hennon (Jr., jumps/distance); Joliffe Huber (Jr., throws; regional qualifier); Matt Motter (Jr., middle distance); Gabe Wilcox (Jr., throws); Brandon Bly (Soph., throws); Jared Elliot (Soph., sprints); Darrell Fridley (Soph., sprints/jumps); Luke Hall (Soph., sprints/jumps)



Promising newcomers: Drew Lament (Fr., multi); Christian Schlota (Jr., sprints); Connor Whitaker (Fr., multi); Roope Metsa (Sr., sprints); Ular Tiitma (Jr., multi)



Season outlook: Despite having 12 letterwinners, the Tigers are young and should still be in the hunt for the NWCC title.


Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute