Quantcast


Last updated: August 24. 2013 1:51PM - 202 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

OHSAA Football Regional Final Pairings



The regional final pairings below include the seeds and won-lost records of the qualifiers. Neutral sites were selected by the OHSAA. Home teams are listed first and appear at the top of the brackets at OHSAA.org.



Division I – Games scheduled for 7 p.m. (unless noted) on Saturday, Nov. 17



Home Team Listed First



Region 1



4 Mentor (11-1) vs. 2 Cleveland St. Ignatius (11-1) at Parma Byers Field



Region 2



1 Massillon Washington (11-1) vs. 2 Toledo Whitmer (12-0) at Mansfield Arlin Field



Region 3



4 Pickerington North (11-1) vs. 7 Hilliard Davidson (10-2) at Ohio Wesleyan University Selby Stadium



Region 4



1 Cincinnati Colerain (12-0) vs. 3 Cincinnati Archbishop Moeller (9-3) at University of Cincinnati Nippert Stadium, 7:30 p.m.



Division I State Semifinals, Sat., Nov. 24: Region 1 vs. Region 2 … Region 3 vs. Region 4



Division I State Championship: Saturday, Dec. 1, 7 p.m., Canton Fawcett Stadium



Division II – Games scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 16



Home Team Listed First



Region 5



4 Chardon (10-2) vs. 3 Aurora (11-1) at Twinsburg Tiger Stadium



Region 6



4 Avon (11-1) vs. 2 Toledo Central Catholic (11-1) at Clyde Robert Bishop Jr. Stadium



Region 7



4 New Albany (10-2) vs. 3 Columbus Marion-Franklin (11-1) at Gahanna Lincoln Stadium



Region 8



1 Cincinnati Turpin (12-0) vs. 6 Trotwood-Madison (10-2) at Kings Stadium



Division II State Semifinals, Fri., Nov. 23: Region 5 vs. Region 6 … Region 7 vs. Region 8



Division II State Championship: Friday, Nov. 30, 7 p.m., Massillon Paul Brown Tiger Stadium



Division III – Games scheduled for 7 p.m. Saturday, Nov. 17



Home Team Listed First



Region 9



1 Chagrin Falls (11-1) vs. 6 Akron St. Vincent-St. Mary (10-2) at Solon Stewart Field



Region 10



1 Napoleon (11-0-1) vs. 2 Bellevue (11-1) at Findlay Donnell Stadium



Region 11



4 Dover (10-2) vs. 2 Millersburg West Holmes (11-1) at Canton Fawcett Stadium



Region 12



1 Dayton Thurgood Marshall (11-1) vs. 3 The Plains Athens (11-1) at Reynoldsburg Raider Stadium



Division III State Semifinals, Sat., Nov. 24: Region 9 vs. Region 11 … Region 10 vs. Region 12



Division III State Championship: Saturday, Dec. 1, 11 a.m., Canton Fawcett Stadium



Division IV – Games scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 16



Home Team Listed First



Region 13



1 Brookfield (12-0) vs. 2 Creston Norwayne (12-0) at Stow Ron Marhofer Auto Family Field



Region 14



1 Columbus Bishop Hartley (12-0) vs. 2 Ottawa-Glandorf (12-0) at Piqua Alexander Stadium-Purk Field



Region 15



1 St. Clairsville (12-0) vs. 3 Johnstown-Monroe (10-2) at Zanesville Sulsberger Stadium



Region 16



1 Clarksville Clinton-Massie (12-0) vs. 7 West Milton Milton-Union (10-2) at Centerville Stadium



Division IV State Semifinals, Fri., Nov. 23: Region 13 vs. Region 15 … Region 14 vs. Region 16



Division IV State Championship: Friday, Nov. 30, 3 p.m., Canton Fawcett Stadium



Division V - Games scheduled for 7 p.m. Saturday, Nov. 17



Home Team Listed First



Region 17



1 Kirtland (12-0) vs. 7 Youngstown Ursuline (8-4) at Aurora Veterans Stadium



Region 18



4 Findlay Liberty-Benton (11-1) vs. 7 Hamler Patrick Henry (10-2) at Lima Stadium



Region 19



1 Lucasville Valley (12-0) vs. 6 Baltimore Liberty Union (10-2) at Nelsonville Boston Field



Region 20



1 Coldwater (12-0) vs. 3 Covington (12-0) at Dayton Welcome Stadium



Division V State Semifinals, Sat., Nov. 24: Region 17 vs. Region 19 … Region 18 vs. Region 20



Division V State Championship: Saturday, Dec. 1, 3 p.m., Massillon Paul Brown Tiger Stadium



Division VI - Games scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 16



Home Team Listed First



Region 21



1 Mogadore (12-0) vs. 6 Youngstown Christian (9-2) at Ravenna Gilcrest Field



Region 22



1 McComb (12-0) vs. 6 Delphos St. John’s (8-4) at Findlay Donnell Stadium



Region 23



1 Danville (11-1) vs. 2 Newark Catholic (10-2) at Westerville Central Warhawk Field



Region 24



4 St. Henry (9-3) vs. 3 Maria Stein Marion Local (10-2) at Wapakoneta Harmon Field



Division VI State Semifinals, Fri., Nov. 23: Region 21 vs. Region 23 … Region 22 vs. Region 24



Division VI State Championship: Friday, Nov. 30, 11 a.m., Massillon Paul Brown Tiger Stadium



Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Lima Gas Prices provided by GasBuddy.com