Friday, July 11, 2014





Area boys track capsules


August 23. 2013 7:55PM
Story Tools
PrintPrint | E-MailEMail | SaveSave | Hear Generate QR Code QR
Send to Kindle


Note: Information was supplied by the area baseball coaches. Teams not listed did not supply information.



Allen East



Division: III



Coach, years at school: Chris Sommers, 4



Last year’s record/finish: fifth in the Northwest Conference



Returning letterwinners: 3



Key returners: Evan Thomas (Soph., sprints, relays); Trey Gossard (Jr., pole vault); Evan Miller (Sr., high jump)



Promising newcomers: Matt Shuey (Soph., middle distance, jumps); Logan Rex (Soph., middle distance, jumps); Tyler Friesner (Soph., middle distance, jumps); John Stephens (Sr., throws); Ross Stewart (Soph., throws, sprints)



Season outlook: With only three returning letterwinners, Allen East will be relying on its sophomore class to step up and fill some of the voids.



Bath



Division: II



Coach, years at school: Daniel Grime, first year



Last year’s record/finish: third in the Western Buckeye League



Returning letterwinners: 6



Key returners: Trent Jones (Soph., shot put); Blake Van Vorce (Sr., long jump); Dustin Gordon (Sr., middle distance); Austin McDermitt (Soph., hurdles); Logan Rex (Soph., sprints); Tyler Baxter (Jr., middle distance)



Promising newcomers: N/A



Season outlook: With a very young team, the Wildcats will be looking for the underclassmen to step up this season.



Bluffton



Division



:



III



Coach, years at school: Denny Phillips, 4



Last year’s record/finish: first in the Northwest Conference



Returning letterwinners: 11



Key returners:



Tyler Begg (Soph., distance); Lucas Harnish (Sr., middle distance; state-placer in 3,200 relay); Keshaun Hughes (Sr., sprints); Kyle Bassitt (Sr., high jump); Kyle Kahle (Soph., high jump); Isaac Little (Soph., sprints); Nathan Little (Sr., sprints); Sam Neff (Sr., pole vault); Kyle Risner (Sr., throws); Noah Stratton (Soph., sprints; state-placer in 1,600 relay); Chase Wilson (Sr., pole vault)



Promising newcomers:



David Nester (Soph., distance, long jump); R.J. Stratton (Sr., sprints, long jump); Eli Runk (Frosh., hurdles); Stephen Tatarkov (Soph., middle distance); Logan Stengass (Sr., sprints)



Season outlook:



With 11 returning letterwinners, the Pirates look to be very competitive across the board.



Columbus Grove



Division:



III



Coach, years at school:



Chris Grothaus, 7



Last year’s record/finish: Putnam County League champions; second in the Northwest Conference



Returning letterwinners:



15



Key returners:



Tyler Wolfe (Sr., pole vault, relays; state champion in the pole vault); Wade Heffner (Sr., 400, 800, relays); Dane Stechschulte (Sr., 800, relays); Caleb Grothaus (Sr., long jump, relays); Trent Kerns (Sr., sprints); Jeff Birkemeier (Sr., jumps); Jake Graham (Jr., distance, relays); Collin Grothaus (Jr., pole vault, sprints, relays, hurdles); Derek Rieman (Jr., hurdles); Alex Shafer (Jr., distance); Trevor Schroeder (Jr., throws); Dakota Vogt (Jr., high jump, discus); Grant Schroeder (Jr., distance); Alec Gladwell (Soph., sprints); Will Selhorst (Soph., distance)



Promising newcomers:



Jordan Travis (Sr., high jump, relays); David Martin (Frosh., sprints); Brandon Cotrell (Frosh., pole vault, sprints); Colton Grothaus (Frosh., distance); Joey Warnecke (Frosh., pole vault)



Season outlook:



The Bulldogs look to be very strong and deep in all of the field events. Their distance events should be really solid.



Crestview



Division:



III



Coach, years at school:



James Lautzenheiser, 2



Last year’s record/finish: fourth in the NWC



Returning letterwinners:



7



Key returners:



Chase Walters (Sr., throws); Nick Cunningham (Sr., sprints, relays); Shawn Clouatre (Sr., pole vault, relays); Shelby Ripley (Jr., distance); Avery Jones (Jr., sprints, relays); Joel Genter (Jr., distance); Zach Burdette (Jr., middle distance)



Promising newcomers:



Trevor Roop (Jr., sprints, relays); Trevor Saylor (Jr., sprints, relays); Preston Zaleski (Frosh., middle distance); Branden Clayton (Frosh., middle distance, relays); Mycah Grandstaff (Frosh., distance, relays); Zach Jellison (Frosh., sprints, relays); Malcolm Oliver (Frosh., sprints, relays, jumps)



Season outlook:



With a good mixture of underclassmen and underclassmen, the Knights look to be competitive this season.



Delphos Jefferson



Division:



III



Coach, years at school:



Bub Lindeman, 7



Last year’s record/finish: seventh in the Northwest Conference



Returning letterwinners:



5



Key returners:



Darren Edinger (Sr., sprints, relays, pole vault); Nick Gallmeier (Jr., sprints, relays); Cody Biglow (Jr., sprints, hurdles, relays); Jordan Barclay (Jr., distance)



Promising newcomers:



Jared Boop (Sr., throws); Chris Truesdale (Jr., sprints, relays); Tyler Miller (Jr., middle distance, pole vault); Austin Pruett (Jr., distance); Marc Wollenhaupt (Soph., sprints); Dominic Munoz (Frosh., sprints, relays); Devin Van Dyke (Frosh., sprints, relays); Chandler Brantley (Frosh., sprints); Cole Fleck (Frosh., sprints); Troy Claypool (Frosh., sprints); Zach Hittle (Frosh., sprints)



Season outlook:



With a lack in numbers, look for Jefferson to excel in several events, but possibly struggle in team scoring.



Elida



Division: II



Coach, years at school:



Kevin Bowers, 15



Last year’s record/finish: 10th in the WBL



Returning letterwinners:



17



Key returners:



Keaton Brenneman (Sr., 800, 1,600, 3,200); Theran Carroll (Sr., throws); Austin Etzler (Sr., long jump, relays); Keaton Greeley (Sr., relays); Sam Kerber (Sr., 800, relays); Michael Lee (Sr., long jump, 400, relays); Jeremy Newby (Sr., 100, relays); Chris Radebaugh (Sr., 1,600, 3,200, 3,200 relay); Kane Brookman (Jr., 1,600, 3,200, 3,200 relay); Deshea Hughes (Jr., 100, 200, sprint relays); Mitchell Knotts (Jr., pole vault, hurdles, relays); Nick Pauff (Jr., pole vault, relays); Quentine Poling (Jr., throws. relays); Dameer Relford (Jr., relays); Uriel Sellers (Jr., relays); Anthony Sumpter (Jr., 100, 200, relays); Darius Relford (Soph., hurdles, relays)



Promising newcomers:



Kevin Russell (Jr., 110 hurdles); Clark Etzler (Frosh., relays)



Season outlook:



With many returning letterwinners, Elida looks to be deep in most events.



Indian Lake



Division: III



Coach, years at school: Mike Pusey, 20



Last year’s record/finish: N/A



Returning letterwinners: 15



Key returners: Derek Bingman (Sr., distance); Jacob Varney (Sr., middle distance); Coty Eubanks (Jr., sprints); Brendon Harford (Jr., throws); Seth Macksey (Jr., distance); Brad McIntire (Jr., distance); Klay Nichols (Jr., distance); Zack Oakley (Jr., distance); Evan Zorn (Jr., throws); Bobby Dye (Soph., pole vault); Daniel Fry (Soph., distance); Jayce Isaacs (Soph., sprints); Montel Morgan (Soph., spinrts); Chris Teague (Soph., sprints, middle distance); Ben Wahl (Soph., pole vault, middle distance)



Promising newcomers: Keith Harvey (Sr., sprints, throws); Michael Gamble (Jr., sprints, throws); Josh Gamble (Frosh., sprints); Hunter Vance (Frosh., middle distance)



Season outlook: With a good balance between upperclassmen and underclassmen, look for Indian Lake to be competitive.



Jackson Center



Division:



III



Coach, years at school:



Steve Hoover, 17



Last year’s record/finish: N/A



Returning letterwinners:



10



Key returners:



Matthew Tussing (Sr., 1,600, 3,200); Timmy Burch (Sr., 400, relays); Steven Dearwester (Sr., 800, relays); Ricky McGowan (Sr., 400, relays); Nathan Wahrer (Sr., 400, relays); Kyle Rasawehr (Sr., 400, 800); Joseph Forsythe (Sr., long jump, 100, relays); Zach Buckmaster (Soph., 800, relays); Troy Opperman (Soph., relays); Nathan Hensley (Jr., 200, relays)



Promising newcomers:



Jacob Frieders (Soph., throws); Travis Helmstetter (Frosh., sprints)



Season outlook:



With a solid core of experience, the Tigers look to score well.



Kenton



Division:



II



Coach, years at school:



Chuck Downing, 12



Last year’s record/finish: eighth in the Western Buckeye League



Returning letterwinners:



9



Key returners:



Maty Mauk (Sr., long jump, relays; third at state in long jump); Lance Taylor (Sr., 400, 800); Alex Lanney (Sr., high jump, hurdles); Nathan Hicks (Sr., throws); Logan Cook (Jr., 400); Kieran Fetter (Sr., 400, 800); Nick Valerio (Sr., 1,600, 3,200); Gabe King (Sr., throws); Justin Sawmiller (Soph., 400); Seth Oberlitner (Jr., distance)



Promising newcomers:



N/A



Season outlook:



Several top quality athletes return for the Wildcats. However, a lack of numbers will make it difficult to win the big meets.



Leipsic



Division:



III



Coach, years at school:



Nate Reynolds, 4



Last year’s record/finish: N/A



Returning letterwinners:



5



Key returners:



Oscar Lopez Gonzalez (Soph., 800, 3,200 relay); David Moore (Jr., sprints); Derek Steffan (Jr., 200, 400 jumps); Nate Nuveman (Sr., 400, 800, 3,200 relay); Joe Berger (Sr., throws)



Promising newcomers:



Jordan Chamberlain (Frosh. sprints); Randy Avila (Frosh., middle distance, long jump); Aric Schroeder (Jr., middle distance); Terrill Murriel (Soph., middle distance)



Season outlook:



The Vikings will be competitive, but a lack of depth will hurt them in the team scoring.



Lima Central Catholic



Division:



III



Coach, years at school:



Nate Garlock, first year



Last year’s record/finish: sixth in the Northwest Conference



Returning letterwinners:



9



Key returners:



MyKale Rogers (Soph., long jump, sprints, relays; second at state in long jump; state placer in 400 relays, state qualifier in 200 and 800 relay); Brandon Meyer (Sr., throws); Eric Bennett (Jr., throws); Sean Clements (Sr., 400, 800); Jamir Coleman (Soph., long jump, sprint relays); Nick Frisby (Soph., distance); Casey Moore (Sr., throws); Jaeger Schlumberger (Soph., hurdles); Lee Stewart (Soph., sprints, relays)



Promising newcomers:



Alex Rigg (Frosh.); Jon Washington (Jr.); Alex Turner (Jr.); David Gremling (Sr.)



Season outlook:



With a very young but experienced team, led by MyKale Rogers, the potential for multiple conference champions and state qualifiers are high.



Lima Senior



Division: I



Coach, years at school: Stephen Carter, 11



Last year’s record/finish: fifth in the Greater Buckeye Conference



Returning letterwinners: 8



Key returners: Swancey Daniel (Jr., high jump, 200, 800 relay); Jalen Glenn (Jr., 800, 1,600 relay); Jayshawn Martin (Soph., hurdles, pole vault); Rayshon Bates (Sr., 800, 1,600 relay); Samuel Arrick (Sr., 800, 3,200 relay); Nick Torbet (Soph., 800, 1,600); D’Ante Barginere (Sr., throws); Andreas Williams (Jr., 400 relay, 800 relay)



Promising newcomers: La Quandodom (Soph., hurdles); Da’Quan Knuckles (Jr., 400); Terrell Lavenda (Sr., 1,600, 3,200); Ian Gully (Soph., 100, 200); Devion Smith (Jr., 100, 200)



Season outlook: The underclassmen will be given the opportunity to step into varsity roles this season. With a mixture of underclassmen and upperclassmen, the Spartans look to improve as the season progresses.



Lincolnview



Division:



III



Coach, years at school:



Matt Langdon, N/A



Last year’s record/finish: ninth in the NWC



Returning letterwinners:



13



Key returners:



Brandon Jacomet (Sr., pole vault, sprints); Lucas Myers (Sr., middle distance); Nick Sowers (Sr., sprints, relays); Wes Collins (Sr., throws); Levi Brake (Sr., sprints, long jump); Austin Treesh (Jr., long jump, middle distance); Evan Williams (Jr., hurdles, sprints); Angelo Katalenas (Jr., middle distance); Jeff Jacomet (Jr., distance); Dalton West (Soph., throws); Ben Bilimek (Soph., distance); Michael Garay (Soph., sprints); Doug Hicks (Soph., hurdles)



Promising newcomers:



Bayley Tow (Frosh., distance)



Season outlook:



With many returning letterwinners, the Lancers look to be balanced across the board.



Minster



Division:



III



Coach, years at school:



Larry Topp, 24



Last year’s record/finish: MAC champions; district and regional champions; eighth at state



Returning letterwinners:



16



Key returners:



Derek Collins (Sr., long jump, relays; finished sixth at state in 800 relay); Ryan Will (Sr., throws; sixth at state in the shot put); Jake Winner (Sr., throws; state qualifier in discus); Francis Slonkosky (Sr., 800, 1,600, 3,200, relays; eighth at state in 3,200 relay); James Borges (Jr., sprints); Eric Dahlinghaus (Jr., distance); Troy Kaufman (Jr., sprints, relays; state champion in 800 relay); Korey Schultz (Jr., sprints, relays; state champion in 800 relay); Josh Spieles (Jr., sprints, relays); Alan Tebbe (Jr., pole vault, sprints; state qualifier in pole vault); Andy Albers (Soph., hurdles, relays; placed sixth at state in 3,200 relay); Paul Dues (Soph., high jump, sprints); Wes Hegemann (Soph., throws); AJ Huelsman (Soph., pole vault, sprints); Scott Sekas (Soph., hurdles); Dominic Slonkosky (Soph., distance)



Promising newcomers: N/A



Season outlook: The Wildcats look to be deep in most events. Look for Minster to be at or near the top of the MAC.



New Bremen



Division:



III



Coach, years at school:



Gary Jones, 18



Last year’s record/finish: seventh in the MAC



Returning letterwinners:



12



Key returners:



Derek Bornhorst (middle distance); Dillon Boroff (pole vault, sprints); Ben Chaney (hurdles, relays; eighth place at state in 1,600 relay); Jared Kremer (sprints; eighth place at state in 1,600 relay); Drew McClurg (distance); Brandon Meyer (throws); Alex Speelmam (middle distance); Jacob Swiger (sprints); Matthew Travis (sprints); Garrett Westerbeck (hurdles, sprints; eighth place in 1,600 relay); Elliot Westerbeck (middle distance); Simon Young (throws)



Promising newcomers:



N/A



Season outlook:



The Cardinals look to be deep in most events this season.



New Knoxville



Division: III



Coach, years at school: Nick Wirwlle, 6



Last year’s record/finish: ninth in the Midwest Athletic Conference



Returning letterwinners: 2



Key returners: Andrew Mackie (Jr., jumps, 400); Issac Kuntz (Soph., high jump, 800, 1,600, 3,200)



Promising newcomers: N/A



Season outlook: With only 15 boys on the roster, New Knoxville will be focusing more on individual successes this season.



Parkway



Division: III



Coach, years at school: Steve Fisher, 5



Last year’s record/finish: fifth in the MAC



Returning letterwinners: 7



Key returners: Austin Eschbach (Sr., distance, pole vault); Cody Stevens (Sr., throws); Phillip Schlemmer (Jr., middle distance, relays); Cameron Strunk (Jr., distance); Aaron Brehm (Jr., middle distance, relays); Cody Carmean (Soph., sprints, relays); Dakota Hucke (Soph., sprints, relays)



Promising newcomers: Luke Bates (Jr., 400, 800, relays); Seth Hippley (Jr., throws); Tyler Matthews (Jr., throws); Adam Carr (Soph., sprints, relays); Kris Gangwer (Frosh., sprints, long jump); Seth Rollins (Frosh., distance)



Season outlook: Parkway is looking for its underclassmen to step up this season.



Perry



Division:



III



Coach, years at school:



Dan Kirby, 3



Last year’s record/finish: seventh in the Northwest Central Conference



Returning letterwinners:



7



Key returners:



Eric Kahn (Sr., 800, relays); Jamal Banks (Sr., relays); Ian Briggs (Sr., 110 hurdles, 400, 800, relays); Kevin Turner (Jr., high jump, 200, sprint relays); Philip Baumgart (Jr., 800, relays); DeAngelo Daniel (Soph., 200, 800, relays); Tae’Quan Callahan (Soph., high jump, hurdles); Zach Kraft (Soph., throws)



Promising newcomers:



Alex Compton (Sr., 1,600, relays)



Season outlook:



The Commodores hope to take it to the next level this spring.



Shawnee



Division: II



Coach, years at school: Russ Holly, 45



Last year’s record/finish: seventh in the Western Buckeye League



Returning letterwinners: 9



Key returners: Cedric McNeal (Sr., sprints, long jump); Tyler Denison (Sr., hurdles); Dee Nance (Sr., sprints, long jump); Eli Tucker (Sr., middle distance); Brandon Sevitz (Jr., distance); Mack Beverly (Sr., hurdles); Tyler Frieson (Jr., hurdles); Cody Rolland (Jr., pole vault); Trace Plaugher (Jr., distance)



Promising newcomers: N/A



Season outlook: With a solid core of returners, the Indians look to be competitive this season.



Spencerville



Division:



III



Coach, years at school:



Bruce McConnell, 24



Last year’s record/finish: third in the NWC



Returning letterwinners:



14



Key returners:



Daniel Binkley (Sr., jumps; sixth at state in high jump); Nick Davisson (Sr., middle distance; state qualifier in 1,600 relay and 3,200 relay); Zach Gray (Sr., throws); Calvin Grigsby (Sr., sprints); Brandon Meyer (Sr., hurdles, high jump); Tyler Shumate (Sr., state qualifier in 3,200 relay); Derek Goecke (Jr., middle distance; state qualifier in 1,600 relay and 3,200 relay); Aaron Hefner (Jr., middle distance, hurdles, state qualifier in 1,600 relay and 3,200 relay); Keith Lenhart (Jr., distance); Cole Roberts (Jr., pole vault. sprints); Lucas Shumate (Jr., throws); Jonathon Smith (Jr., sprints, state qualifier in 1,600 relay); Joe Wisher (Jr., distance); Anthony Schuh (Soph., hurdles)



Promising newcomers:



Trevor McMichael (Frosh., distance); Logan Vandemark (Frosh., throws)



Season outlook:



The Bearcats return many letterwinners from a very successful team. Look for Spencerville to be in the hunt for the NWC title, as well as being strong in the postseason.



Van Wert



Division: II



Coach, years at school: Mark Collins, 6



Last year’s record/finish: fourth in the WBL



Returning letterwinners: 13



Key returners: Jared Fleming (Jr., distance; sixth at state in 1,600); Tyson Crone (Sr., hurdles, sprints); Jacob Myers (Sr., high jump); Chadd Phillips (Sr., sprints); Reggie Phillips (Sr., sprints); Caleb Lloyd (Jr., sprints); Seth Kopp (Soph., sprints); Kase Schalois (Jr., distance); Luke Brubaker (Sr., distance); Nathan Wilhelm (Jr., sprints)



Promising newcomers: Connor Holliday (Frosh., distance); Nick Krugh (Frosh., sprints)



Season outlook: With 13 returning letterwinners, the Cougars look to be competitive in the WBL.



Wapakoneta



Division:



II



Coach, years at school:



Mark Cook, N/A



Last year’s record/finish: ninth in the Western Buckeye League



Returning letterwinners:



5



Key returners:



Ryan Kremer (Sr., high jump, hurdles, relays); Caleb Hennon (Sr., 800, 3,200 relay); Kaleb Huffman (Soph., 100, sprint relays); Alex Curtis (Sr., relays); Nick Warner (Sr., throws)



Promising newcomers:



Brandon Christler (sprints,relays); Kevin Kraft (sprints, relays); Josh Windle (sprints, relays); Kyle Gibson (sprints, relays); Zac Deitering (sprints, relays); Jenson Merricle (sprints, relays); Kaleb Huffman (sprints, relays); Joel Hegemeir (sprints, relays); Sam Harrod (distance); Alex Gornall (distance); Alec Benny (distance); Sam Hinegardner (distance); Caleb Hennon (distance)



Season outlook:



With the addtion of many first-year track athletes from the football team, mixed in with the returning letterwinners, the Redskins look to be very competitive.



Waynesfield-Goshen



Division:



III



Coach, years at school:



Jim Epperly, 13



Last year’s record/finish: third in the Northwest Central Conference



Returning letterwinners:



12



Key returners:



Cody Baker (Sr., sprints, jumps, relays; state qualifier in 3,200 relay); Nate Turner (Sr., sprints, relays); Jon Zeigler (Sr., hurdles); Tod Keiser (Sr., hurdles, pole vault) Eli O’Leary (Jr., middle distance; state qualifier in 3,200 relay); Joliffe Huber (Soph., throws; state qualifier in discus)



Promising newcomers:



Daniel Fridley (Frosh., jumps); Jade Elliot (Frosh., sprints); Khory Kesler (Frosh., sprints); Josh Nadeva (Sr., sprints, hurdles)



Season outlook:



The Tigers look to be the team to beat in the Northwest Central Conference this spring.





Comments
comments powered by Disqus
Poll


Social Media/RSS
LimaOhio.com on Facebook
LimaOhio.com on Twitter
LimaOhio.com on Youtube
LimaOhio.com on Google+
LimaOhio.com on Pinterest
LimaOhio.com RSS Feeds





Civitas Media
COPYRIGHT 2013 CIVITAS MEDIA. ALL RIGHTS RESERVED.