Lima area sports results


High Schools

Boys Golf

NWC Tri Match

at Bluffton Golf Club (par 36)

Team scores: Bluffton 173, Spencerville 175, Ada 245

Medalist: Aaron Belcher (B) 34

Bluffton: Aaron Belcher 34, Drew Wilson 43, Cole Fruchey 47, Braeden Edwards 49.

Spencerville: Ethan Harmon 38, Gavin Harmon 44, Collin Davis 45, Alex Gallman 48.

Ada: Brevin Sizemore 58, Austin Anbusey 62, Alex Morgan 62, Rob Allison 63.

Records: Spencerville 15-1 NWC, Bluffton 13-3 NWC, Ada 0-16 NWC

Tri Match

Team scores: Columbus Grove 179, Ottoville 188, Delphos Jefferson 208

Medalist: Owen Macke (CG) 41

CG: Owen Macke 41, Jacob Oglesbee 43, Zach Roberts 44, Austin Macke 51

Ottoville: Andy Schimmoeller 42, Evan Turnwald 44, Ethan Giese 49, Dylan Kemper 53

Jefferson: Braxton Scalf 46, Logan Gallmeier 47, Nathan Pohlman 55, Troy Wolfe 60

Records: CG 11-19, Ottoville 10-9, Jefferson 11-17

Elida 179, Van Wert 189

at Tamarac Golf Course (par 36)

Medalist: Logan Long (E) 38

Elida: Logan Long 38, Dylan Buetner 44, Riley Creps 47, Jacob Ramirez 50.

Van Wert: Jared Hernandez 39, Austin Bissonette 43, Evan Knittle 52, Gavin Flickenger 55

Records: Elida 3-9 WBL, Van Wert 1-8 WBL.

Volleyball

Columbus Grove 3,

Miller City 0

at Miller City

Game scores 27-25, 25-20, 25-19

CG Leaders: Carlee McCluer 13 kills, 18 digs, Paige Bellman 6 blocks, 9 kills, Kayla Reynolds 9 digs.

Leipsic 3, McComb 0

at McComb

Game scores: 25-23, 25-11, 25-14

Leipsic Leaders: Hayley Heitmeyer: 22 kills, 3 aces, 11 blocks, Kierra Meyer 6 kills, 17 digs, Emily Butler 6 kills, 6 blocks, Selena Loredo 17 assists, 8 digs, Lyndie Hazelton 14 assists, 8 digs, Carlee Siefker 4 kills, 11 digs

Record: Leipsic 8-1 (3-1 BVC)

Pandora-Gilboa 3,

Cory-Rawson 1

Game scores: 22-25, 25-18, 25-20, 25-17

P-G Leaders: Kayla Ferguson 16 kills, 14 digs, Paige Fenstermaker 23 kills, 16 digs, 5 blocks, 3 aces, Addilyn Diller 42 assists, 10 digs, Madison Hovest 10 digs, Makayla Kinsinger 3 aces.

Colleges

Women’s Soccer

Ohio Northern 1,

Denison 0

at ONU

Goal: Jenna Fuller

Shots on Goal: Denison 4, ONU 11

Saves: Jenny Herold (D) 10, Meagon Grierson (ONU) 4.

Records: Denison 2-2-2, ONU 3-1-1.\

Volleyball

ONU 3, Bluffton 0

at Bluffton

Game scores: 25-16, 25-19, 25-10

ONU Leaders: McKenna Jordan 14 kills, Chelsea Huppert 11 kills, Sydney Bapst 10 kills, Katie Wade 38 assists, 11 digs, Kristin Langston 11 digs, McKenna Hostetler 11 digs.

Bluffton Leaders: Remi Bower 7 kills, Bethany Martini 6 kills, Erin Weisgarber 23 assists, Sydney Mohler 18 digs.

Records: ONU 7-2, Bluffton 4-5

Men’s Soccer

Muskingum 6, Bluffton 0

at Muskingum

Goals: Johnny Aisthorpe, John Soppanish, Colton Wilson, Chase Hilliard, Corbin Salyer, Tre Boger.

Multiple Assists: Aisthorpe 2

Shots on Goal: Muskingum 10, Bluffton 5

Saves: Damon Spaeth (M) 5, Connor Kamincki (B) 4

Records: Muskingum 1-4-1, Bluffton 0-5.

UNOH 2, Olivet Nazarine 1

at UNOH

Goals: Pascal Debowiak (UNOH) 2, Marcus Wollak (O).

Shots on Goal: UNOH 7, Olivet 5

Saves: Caio Preza (UNOH) 2, Mark McMillan (UNOH) 2, Chris Taborn (O) 5.

Ohio Wesleyan 3, ONU 2

at ONU

Goals: Adam Yingling (OW), Matt Yingling (OW), Cory Lains (ONU), J.J. Fortner (ONU), Ryan Roberts (OW)

Shots on Goal: Ohio Wesleyan 8, ONU 5

Saves: Mike Heeschen (OW) 3, Dylan Plank (ONU) 5

Records: Ohio Wesleyan 3-2, ONU 3-2-1

From Tuesday

High Schools

Boys Cross Country

Elida Invitational

Team Scores: 1. Lincolnview 23, 2. Columbus Grove 76, 3. Ottawa-Glandorf 94, 4. Elida 115, 5. Kenton 146, 6. Bath 159, 7. Lima Senior 174, 8. Ottoville 184, 9. Pandora-Gilboa 230, 10. Allen East 278. Delphos St. John’s did not have enough runners for team score.

Top 35 finishers: 1. Brendon Siefker (O) 16:16.3, 2. Karter Tow (L) 17:06.3, 3. Jacob Keysor (L) 17:33.6, 4. Alek Bowersock (L) 17:42.6, 5. Grant Mumaugh (CG) 17:45, Devon Bill (L) 18:10.8, Vincent Abrams (B) 18:24.7, 8. Joe Sadowski (L) 18:38.6, 9. Brent Siefker (O-G) 18:42.2, Anthony Lutz (LS) 18:49.5, 11. Cymon Crowe (K) 18:53.4, Tyler Dancs (E) 18:53.5, 13. Jordan Bellman (CG) 18:58.2, 14. Sean Dancs (E) 19:08.7, 15. Parker Schomaeker (O-G) 19:10.8, 16. Max Buddelmeyer (O-G) 19:11.3, 17. Breece Pingle (CG) 19:17.1, 18. Jacob Bish (CG) 19:18.8, 19. Josh Piper (K) 19:27.8, 20. Camden Miller (L) 19:29.4, 21. Gavin Peare (E) 19:34.6, 22. Terris Collier (LS) 19:36.3, 23. Cody Tabler (CG) 19:39.2, 24. Tyler Ross (B) 19:43.9, 25. Tanner Smith (CG) 19:47.9, 26. Daniel Hughes (O-G) 19:55.3, 27. Cameron Hilty (P-G) 20:01.7, 28. Bronson Buddelmeyer (O-G) 20:02.2, 29. Sam Wolfrum (L) 20:08.8, 30. Kamron Maag (O-G) 20:09.5., 31. Evan Cox (L) 20:10, 32. Kyle Looser (O) 20:10, 33. Jonathon Stotts (E) 20:11.3, 34. Noah Daeger (L) 20:13.6, 35. Grant Goecke (O-G) 20:18.7. (out of 96 finishers)

Girls Cross Country

Elida Invitational

Team Scores: 1. Columbus Grove 19, 2. Lincolnview 53, 3. Bath 76, 4. Kenton 99, 5. Ottawa-Glandorf 114. Elida, Ottoville, Delphos St. John’s, Lima Senior and Pandora-Gilboa did not have enough runners for team scores.

Top 25 finishers: 1. Alyssa Ellerbrock (CG) 19:28.8, 2. Taylor Ellerbrock (CG) 20:42.4, 3. Erin Downing (CG) 20:47.4, 4. Charis Barnes (B) 21:07, 5. Sydney Witteborg (CG) 21:12.9, 6. Madison Langdon (L) 21:18.1, 7. Victoria Snyder (L) 21:27.1, 8. Leanndra Price (CG) 21:39.9, 9. Kierra Krohmer (K) 21:40, 10. Sammie Unger (K) 21:52, 11. Madeline Snyder (L) 22:10.5, 12. Emma Deters (B) 22:12.1, 13. Alena Looser (L) 22:18.5, 14. Quinnlyn Conley (B) 22:23.2, 15. Jenia Freewalt (DSJ) 22:32.3, 16. Maggie Rump (O-G) 22:54.8, 17. Brayden Langdon (L) 22:57, 18. Alycea Ruhlen (CG) 23:05.7, 19. Paige Hoersten (O) 23:05.7, 20. Dylann Carey (L) 23:09.9, 21. Callie Wright (K) 23:12.4, 22. Caroline Kopack (DSJ) 23:13.3, 23. Katie Fisher (B) 23:14.3, 24. Frankie Carey (L) 23:18.2, 25. Addi Schafer (CG) 23:20.1. (out of 59 finishers)

Volleyball

Shawnee 3, Lima Senior 0

at Shawnee

Game scores: 25-9, 25-15, 25-8

Lima Senior Leaders: Lexi Williams 3 kills, 3 assists, Haley Williams 3 digs, Sophie Joliff 3 digs.

Shawnee stats not reported.

Continental 3, Kalida 2

at Continental

Game scores: 25-21, 25-19, 13-25, 22-25, 15-7

Continental Leaders: Amber Logan 19 kills, 4 aces, Hannay Troyer 21 digs, Jessica Stauffer 38 assists, 15 digs.

Kalida Leaders: Sarah Klausing 14 kills, Tori Niese 12 kills, Morgan Mock 24 digs, Grace Klausing 28 digs, Sarah Klausing 20 digs, 12 assists, Tara Gerding 20 assists

Hardin Northern 3,

Riverdale 0

HN Leaders: Shelby Alloway 12 kills, 11 digs, 4 aces, Maddy Robson 33 assists, Rylie Bame 12 digs, 3 blocks.

Parkway 3, Wapakoneta 1

Game scores: 25-17, 25-21, 16-25, 25-21

Wapak Leaders: Sarah Pothast 12 kills, Makenzie Wilson 10 kills, MacKenzie Lange 22 assists, Kayla Crowford 15 digs, Alexa Lambert 13 digs.

Record: Wapak 6-4.

St. Marys 3, Minster 2

Game scores: 19-25, 25-17, 18-25, 25-21, 15-10

St. Marys Leaders: Makenna Mele 18 kills, 17 digs, Danielle Bertke 14 kills, Madi Howell 34 assists, 15 digs, Aaleyiah Williams 15 digs.

Misnter Leaders: Brooke Wolf 38 assists, 14 digs, 3 aces, Danielle Barhorst 15 digs, 11 kills, Paige Thobe 16 kills, Regan Wuebker 15 digs.

Record: St. Marys 3-7.

St. Ursula 3,

Ottawa-Glandorf 0

Game scores: 26-24, 25-15, 25-23

O-G Leaders: Carly Alt 8 kills, 3 aces, Taylor Alt 7 kills, 11 digs, Kendra Kahle 26 assists, 3 aces, 3 blocks, Sydney Heitmeyer 3 aces.

Crestview 3, Columbus Grove 0

Game scores: 25-16, 25-21, 25-16

Crestview Leaders: Lexi Gregory 16 kills, Abby Bagley 31 assists, Lyvia Black 13 digs

Columbus Grove Leaders: Paige Bellman 7 kills, Rylee Sybert & Carlee McCluer 13 digs, Paige Bellman 2 blocks

Record: Crestview 5-1 (1-0 NWC)

Allen East 3, Delphos Jefferson 0

Game scores: 25-17, 25-12, 25-16

Allen East Leaders: Abby Kennedy 10 kills, Summer McCloskey 39 assists, Anamya Truex 10 blocks, Kyra Clark 4 aces.

Paulding 3, Spencerville 0

Game scores: 25-15, 25-13, 25-14.

Paulding Leaders: Cassidy Posey 14 kills, 3 blocks, Audrey Manz 17 assists, Megan Tope 11 digs.

Spencerville Leaders: Kaitlyn Carpenter 6 digs, Julie Mulholland 5 kills, Emilee Stumbaugh 4 aces, Abby Satterfield 3 aces.

Boys Soccer

Bluffton 6, Lincolnview 0

Goals: Jesse Montel 3, Luke Young 2, Collin Oglesbe.

Shots on Goal: Bluffton 25, Lincolnview 1

Saves: Jessee Creed (L) 19, Nic Essinger (B) 1.

Shawnee 4, St. Marys 4

At St. Marys

Goals: Ethan Swallow (S) 2, Cameron Tenwalde (S) 2, Vogel (SM), Vnoch (SM), Vondrell (SM), Wilker (SM)

Shots on goal Shawnee 10, St. Marys 7

Saves: Landon Hoehn (S) 3, Spencer (SM) 6.

Ottawa-Glandorf 5, Van Wert 1

Goals: Bryce Schroeder (O-G) 2, Drew Kuhlman (O-G), Conner Niese (O-G), Ben Schaub (O-G), Eli Eager (VW)

Multiple Assists: Branden Fortman (O-G) 3

Shots on Goal: O-G 23, VW 2

Saves: Ethan Alt (O-G) 1, Ryan Hollingsworth (VW) 18

Elida 4 , Defiance 0

Goals: Logan Johnson, Riley Bartels, Jake Taylor, Seth Mahlmeister

Multiple Assists: Noah Davis 2

Fort Jennings 6, Paulding 0

Goals: Aaron Kloeppel, Nick Fields, Derek Luersman, Evan Hoersten, Eli Zehender, one score came on own goal

Multiple Assists: Ian Ricker 2

Shots on Goal: Fort Jennings 39, Paulding 0

Saves: Cole Horstman (FJ) 0, Paulding (goalie’s name not reported) 19.

Records: Fort Jennings 1-7, Paulding 1-6.

Boys Golf

Shawnee 167, Defiance 176

At Eagle Rock

Medalist Keaton McKinley 38 (Shawnee)

Team Scores

Shawnee: Keaton McKinley 38, John Barker 42, Drew Bullock 43, Jake Hutchins 44

Defiance: Will Lammers 40, Jacob Black 42, Jack Banderhorst 45, Chase Willett 49

Records: Shawnee 8-1 (8-1 WBL), Defiance 6-3 (6-3 WBL)

St. Henry 161, Houston 198

At Shelby Oaks (Sidney)

Medalist Jack Romer (St. Henry) 37

St Henry: Jack Romer 37, Kyle Naumann 40, Rylee Deitch 41, Seth King 43

Houston: Collin Walker 45, Bryan Funk 50, Cole Pitchford 51, Cameron Via 52

Records: St Henry 10-0, Houston 3-6

Waynesfield-Goshen 180, Ridgemont 228

At Prairie View

Medalist: Jaden Maxwell (W-G) 43

W-G: Jaden Maxwell 43, Gauge Boggs 45, Hyatt Kaufman 46, Kale Kaufman 46

Ridgemont: Carson James 48, Lyndon Roof 53, Payne Clark 63, Collin Wallace 64

Tri-Meet

Team scores: Kalida 155, Miller City 178, Ottawa-Glandorf 179

Medalist Christian Nartker (Kalida) 34

Kalida: Christian Nartker 34, Josh Klausing 39, Josh Recker 39, Luke Erhart 43

Miller City: Luke Lammers 39, Boyd Vance 44, Stevan Stechshulte 47, TJ Michel 48

Ottawa-Glandorf: Austin Radcliff 39, Alex Ellerbrock 43, Evan Ellerbrock 47, Caden Sonneberg 50

Tri-Meet

Team scores: Parkway 176, Crestview 196, Celina 206

Medalists: Clayton Agler (P) & Mason Baxter (P) 41

Parkway: Clayton Agler 39, Mason Baxter 39, Ashton Hamrick 43, Jack Wehe 51

Crestview: Colton Lautzenheiser 45, Caden Hurless 46, Jacob Bowman 51, Brett Schumm 54, Olivia Skelton 54

Celina: Lance Mawer 48, Tyler Johnson 51, Parker Maurer 53, Nate Langenkamp 54

Tri-Meet

Team scores: Van Buren 151, Arlington 192, Leipsic 219

Medalist: Connor Ohlrich (VB) 35

Van Buren: Connor Ohlrich 35, Noah Frederick 38, Hunter Foltz 39, Quinten Weddell 39

Arlington: Will Bushong 39, Brayden Bushong 46, Garner Anderson 53, Austin Rausch 54

Leipsic: Mason Tadena 47, Eli Wueller 56, Jaden Siefker 57, Brock Lammers 57

NWC Quad Meet

at Auglaize Golf Club

Team scores: Bluffton 177, Paulding 179, Columbus Grove 190, Delphos Jefferson 200.

Medalist: Aaron Belcher (B) 38

Bluffton: Aaron Belcher 38, Braeden Edwards 44, Cole Fruchey 46, Drew Wilson 49

Paulding: Cole Heller 43, Hunter Kauser 44, Kolson Egnor 46, Cade McGarvey 46

Columbus Grove: Zach Roberts 44, Jacob Oglesbee 46, Owen Macke 47, Gabe Verhoff 53

Delphos Jefferson: Braxton Scalf 45, Logan Gallmeier 47, Nathan Pohlman 50, Troy Wolfe 58

Records: Bluffton 15-8 (11-3 NWC), Paulding 17-6 (11-2 NWC), Columbus Grove 9-19 (4-12 NWC), Delphos Jefferson 11-15 (5-9 NWC)