Last updated: April 02. 2014 11:55PM - 933 Views
By Mark Altstaetter TLNsports@limanews.com



Story Tools:

Font Size:

Social Media:

Note: All capsule information was supplied by the coaches. Any team not listed did not supply its information by the deadline.


Ada


Ada


Division: III


Coach: Tyler Craig


Years at school, record: first, N/A


Last year’s record/finish: fourth in the Northwest Conference


Returning letterwinners: 7


Key returners: Matthew Wilcox (Sr., 400, sprints, state-qualifier); Austin Dumbaugh (Sr., thrower); Tristan Armbrecht (Sr., distance); Dylan Hannah (Jr., middle distance, pole vault); Mitchell Wilcox (Jr., middle distance); Luke Long-Green (Jr., sprints); Danny Klingler (Sr., wheelchair athlete, state-qualifier)


Promising newcomers: Jake Agin (Frosh., thrower); Terrel Huff (Frosh., sprints, high jump); Jarrod Craig (Frosh., middle distance); Trent Jolliff (Frosh., sprints); Blake Willeke (Soph., middle distance); Levi Bass (Jr., throws); Grant McBride (Jr., middle distance); Blake Ansley (Soph., thrower); Saed Al-Olimat (Sr., thrower)


Season outlook: With several top-notch performers from last season, the Bulldogs look to be competitive in the NWC and in the postseason.


Allen East


Division: III


Coach: Cam Staley


Years at school, record: 3, N/A


Last year’s record/finish: ninth in the Northwest Conference


Returning letterwinners: 6


Key returners: Evan Thomas (Sr., sprints – state-placer in 1,600 relay); Logan Rex (Sr., sprints – state-placer in 1,600 relay); Matt Shuey (Sr., sprints – state-placer in 1,600 relay); Isaac Ackerman (throws); Jacob Sherrick (Sr., throws); Ben Thayer (Jr., distance)


Promising newcomers: Spencer Miller (sprints); Caleb Austin (hurdles); Chris Kleman (jumps); Aaron Runk (Jr., middle distance)


Season outlook: The numbers are up at Allen East this spring. The Mustangs will be strong in the sprints and sprint relays. Look for Allen East to improve on last season’s performance.


Bath


Division: II


Coach: Bill Vermillion


Years at school, record: first, N/A


Last year’s record/finish: 10th in the Western Buckeye League


Returning letterwinners: 10


Key returners: Trent Jones (Sr., throws); Zack Jones (Sr., hurdles); Shawn Jorden (Soph., 400, 800, discus); Joey McConnell (Jr., sprints); Wes Patton (Jr., distance); Jorden Mikesell (Sr., throws); Logan Rex (Sr., sprints); Wyatt Stahl (Soph., distance); Jimmie Sellers (Sr., field events, sprints); Matt Sterling (Jr., distance)


Promising newcomers: Corey Briggs (Jr., sprints); Isaac Ingram (Frosh, sprints, high jump); Billy Nichols (Soph., field events, shot); Logan Patton (Jr., throws); Andrew Reynolds (Frosh, sprints); Zac States (Frosh, distance); Tre’ Terry (Frosh, sprints, high jump); Ryan Kalb (Frosh, sprints); Austin Stahr (Frosh, distance); Tre’ Wheeler (Jr., sprints); Zach Caldwell (Frosh, sprints)


Season outlook: With a solid core of returning letterwinners, the Wildcats look to improve on last season’s performance.


Bluffton


Division: III


Coach: Ryan Dunlap


Years at school, record: first, N/A


Last season’s record/finish: fifth in the Northwest Conference


Returning letterwinners: 12


Key returners: Noah Stratton (Sr., sprints); Kyle Kahle (Sr., throws, jumps); Hunter Smith (Sr., throws); Andrew Hoff (Sr., middle-distance): Julian Harnish (Sr., distance): Andrew Lee (Sr., sprints); Robert Demellweek (Sr., sprints, long jump); Clay Wilson (Jr., pole vault); Robbie Stratton (Jr., high jump, sprints); Dylan Alt (Jr., sprints); Adam Wannemacher (Soph., sprints, long jump); Skyler Noble (Jr., sprints)


Promising newcomers: N/A


Season outlook: With a solid core of key performers back from last season, the Pirates look to be very competitive.


Columbus Grove


Division: III


Coach: Chris Grothaus


Years at school, record: 9, N/A


Last season’s record/finish: Putnam County League champions, Northwest Conference champions, district champions, regional champions, eighth place at state meet


Returning letterwinners: 14


Key returners: Alec Gladwell (Sr., sprints); David Bogart (Jr., intermediate runs); Joey Warnecke (Jr., pole vault, sprints); Colton Grothaus (Jr., distance – state-qualifier in 3,200 relay); Alex Giesege (Soph., 800 – state-qualifier in 3,200 relay); Hunter Halker (Jr., hurdles, jumps); Baily Clement (Soph., high jump, sprints); Phillip Vance (Soph., distance)


Promising newcomers: Aaron Bremer (Jr.); Jerry Kesselmeyer (Jr., distance); Gabe Stechschulte (Soph., jumps); Austin Price (Soph., sprints); Rece Roney (Frosh., throws); Caiden Grothaus (Frosh., pole vault); Lachlan Clymer (Frosh., sprints, hurdles)


Season outlook: The Bulldogs lost a solid core of athletes to graduation. This season, Columbus Grove should be solid in the distance events and in the field events.


Continental


Division: III


Coach: Mindi Bradford


Years at school, record: N/A


Last season’s record/finish: N/A


Returning letterwinners: N/A


Key returners: Grant Bradford (Sr.); Dallas Geckle (Sr.); Adam Lawhorn (Sr.); Gabe Recker (Sr.)


Promising newcomers: Dean Krendl (Frosh.); Ronnie Rayle (Frosh); Jacob Williams (Frosh.); Trevor Williamson (Frosh.)


Season outlook: With low numbers, the Pirates will try to build on individual successes.


Delphos Jefferson


Division: III


Coach: Damon Ulm


Years at school, record: first, N/A


Last year’s record/finish: eighth in the Northwest Conference


Returning letterwinners: 1


Key returners: Dylan Hicks (Soph., throws)


Promising newcomers: Ryan Wittler (Frosh., 400); Austin Blanten (Soph., 800, 1,600); Caleb Haunhorst (Soph., throws); Hunter Stroh (Frosh., 100, 200); Alex Theobald (Soph., throws); Conner Townsend (Soph., 100, 200); Logan Gross (Sr., 800, 1,600)


Season outlook: With a youthful roster of low numbers, the Wildcats look to have individual improvement as the season progresses.


Delphos St. John’s


Division: III


Coach: Jack DeWitt


Years at school, record: N/A


Last year’s record/finish: N/A


Returning letterwinners: 7


Key returners: Eric Gerberick (Sr., pole vault, relays); Spencer Ginter (Sr., throws, state-qualifier in shot put); Aaron Hellman (Sr. distance, relays); Luke MacLennan (Sr., sprints, long jump, state-qualifier in relays); Tyler Conley (Jr., 800, relays); Nick Martz (Jr., sprints, relays, state-qualifier in relays); Curtis Pohlman (Soph., distance, relays)


Promising newcomers: Derek Anthony (Soph., discus); Trent Closson (Soph., shot put); Evan Mohler (Soph., long jump, sprints); Conner Britt (Soph., hurdles, relays); Tyler Ledyard (Soph., relays)


Season outlook: The Blue Jays are a little low on numbers, but possess several athletes who could do very well in the postseason.


Elida


Division: II


Coach: Kevin Bowers


Years at school, record: N/A


Last year’s record/finish: fourth in the Western Buckeye League


Returning letterwinners: 4


Key returners: Avery Sumpter (Sr., sprints); Clark Etzler (Jr., sprints); Desmond White (Jr., sprints); Gaerid Littler (Soph., distance)


Promising newcomers: Jarrod Wehinger (Sr., field events); Simon Domass (Sr., sprints); Austin Lopez (Jr., sprints)


Season outlook: The Bulldogs will need to fill some voids left to graduation of a very talented class.


Fort Jennings


Division: III


Coach: Kevin Horstman


Years at school, record: 16, N/A


Last year’s record/finish: sixth in the Putnam County League


Returning letterwinners: 8


Key returners: Garrett Berelsman (Sr., distance); Tyler Blankemeyer (Sr., distance); Logan Sickels (Sr. distance); Evan Ricker (Jr., distance); Tyler Ricker (Jr., distance); Alex Berelsman (Soph., distance); Drew Grone (Soph., sprints); Dillon Schimmoeller (Soph., sprints)


Promising newcomers: Alex Ketcham (Sr., throws); Seth Ricker (Sr., sprints); Craig Stewart (Sr., sprints); Chad Wurst (Jr., sprints); Isaac Fischbach (Soph., sprints); Quinton Neidert (Frosh., sprints); Dyan Weichert (Frosh., distance)


Season outlook: With plenty of youth on the roster, the Musketeers hope the underclassmen will improve and mature as the season progresses.


Lima Central Catholic


Division: III


Coach: Nate Garlock


Years, record at school: 3, N/A


Last year’s record/finish: runner-up in the Northwest Conference; runner-up at state meet in Division III


Returning letterwinners: 10


Key returners: Mykale Rogers (Sr., sprints, long jump, relays – state champion in long jump, 400 relay and 800 relay); Jamir Coleman (Sr., sprints, long jump – state champion in 400 relay and 800 relay); Scott Willeke (Sr., 400, 800); Sean Daley (Sr., 400, 800); Ben Stechschulte (Sr., 400, 800); Jaegar Schlumpberger (Sr., hurdles); Alex Rigg (Jr., 1,600, 3,200, 800); Sean Currens (Jr., 1,600, 3,200, 800); Nick Taflinger (Soph., sprints, 400 – state champion in 400 relay, 800 relay); Darius West (Sr., sprints – state champion in 400 relay, 800 relay)


Promising newcomers: Drew Contini (Sr., sprints, 400); Tate Lamb (Soph., sprints, 400); Christian Wannemacher (Sr., sprints); Keegan Finn (Sr., throws); Cory Stewart (Sr., throws)


Season outlook: With a long list of key performers from last season’s squad, the T-Birds are looking to get back to state and vie for a state title.


Lima Senior


Division: I


Coach: Stephen Carter


Years, record at school: N/A


Last year’s record/finish: eighth place in the Three Rivers Athletic Conference; seventh at districts


Returning letterwinners: 10


Key returners: Bryan Mays, Jr. (100, 200); Cory Jackson (Jr., hurdles); Marquis Graham (Jr., hurdles, jumps); Casey Stidham (Sr., throws); Devin Colley (Jr., throws); Shyhiem Watson (Sr., 400); Norris Bevis III (Jr., 800, 1,600); Deshawn Hogue (Sr., 100, 200); Justice Ford (Soph., 800)


Promising newcomers: Jaden Walker (Frosh., 100, 200); Rico Stafford (Soph., jumps, 400); Ruben Flowers (jumps, 400); Tydus Chutzs (Frosh., hurdles); Demontay Liles (Soph., 100, 200)


Season outlook: The Spartans are young, but should be competitive. With their youthful roster, the Spartans hope to show improvement as the season progresses.


Ottawa-Glandorf


Division: II


Coach: Rick Hughes


Years at school, record: 19, 681-357-4


Last year’s record/finish: Western Buckeye League champions; 52-2


Returning letterwinners: 6


Key returners: Matias Trampe-Kindt (Sr., distance); Collin Laubenthal (pole vault); Sid Moening (hurdles, middle distance); Brad Recker (800)


Promising newcomers: N/A


Season outlook: With the loss of many seniors from last year’s squad, the Titans will be looking to fill those voids. Look for O-G to be strong in the field events and distance events.


Ottoville


Division: III


Coach: Ryan Horstman


Years at school, record: 14, N/A


Returning letterwinners: 1


Key returners: Colin Bendele (Jr., throws, 400)


Promising newcomers: Vander Sluijs (Sr.)


Season outlook: With very low numbers, Ottoville will be trying to improve as the season progresses. The Big Green should be strong in the throwing events and in the middle-distance races.


Perry


Division: III


Coach: Dan Kirby


Years at school, record: 5, N/A


Last year’s record/finish: third in the Northwest Central Conference


Returning letterwinners: 3


Key returners: Wesley Godfrey (Soph., 400, 800, 1,600 relay, 3,200 relay); Brandon Neal (Soph., 100, 200, 400 relay, 1,600 relay); John Hairston (Soph., 300 hurdles, 3,200 relay, 800 relay, 1,600 relay)


Promising newcomers: Jakabya Lane-Harvey (Frosh., 1,600, 3,200, 1,600 relay, 3,200 relay); Maleek Cole (Soph., 100, 200, 400 relay, 800 relay); Matthew Satterfield (Soph., throws); Wanya’ Smith (Frosh, 100, 200, 400 relay, 800 relay); Alloyius Cole (Frosh, 110 hurdles, 300 hurdles, long jump)


Season outlook: With only three letterwinners, the Commodores will be trying to fill many voids.


Shawnee


Division: II


Coach: Russ Holly


Years at school, record: 47, N/A


Last season’s record/finish: sixth in the Western Buckeye League


Returning letterwinners: 13


Key returners: Evan Bell (Sr., high jump, pole vault, sprints); John Miller (Sr., middle distance); Jon Andrews (Soph.); Derek Kuhlman (Jr., distance); Kyle Tatad (Jr., hurdles): Jake Thomas (Soph., pole vault, sprints); Zach Virdin (Jr., 400, relays); Sam Way (Jr., distance); Andrew Gleason (Sr., throws); Mike Wise (Sr., throws); Ian Plaugher (Sr., middle distance); Matt Pheneger (Sr., distance); Levi Dahlke (Soph., hurdles)


Promising newcomers: Angelo Fox (Jr., sprints); Jabnill Williams (Frosh., sprints); Dominic DeLuca (Frosh., pole vault, sprints); Noah Hanjora (Frosh., pole vault, sprints); Logan Reese-Blevins (Soph., throws)


Season outlook: The Indians have good depth in the middle distance events, but will need to fill some gaps in the sprints and field events. With a good core of returners and several promising newcomers, look for the Indians to improve as the season progresses.


Spencerville


Division: III


Coach: Bruce McConnell


Years at school, record: 26, N/A


Last season’s record/finish: third in the Northwest Conference


Returning letterwinners: 8


Key returners: Matthew Hurles (Sr., distance); Colton Miller (Sr., jumps, sprints); Anthony Schuh (Sr., hurdles); Grant Goecke (Jr., middle distance); Trevor McMichael (Jr., middle distance, jumps – reg. qualifier); Logan Vandemark (Jr., throws, sprints – reg. qualifier in shot); Zach Goecke (Soph., sprints, jumps); Evan Pugh (Soph., throws)


Promising newcomers: Bailey Croft (Frosh., high jump, hurdles); Mason Nourse (Soph., distance): Griffin Croft (Frosh., middle distance, discus); Chandler Kahle (Frosh., hurdles); Brandon Patterson (Frosh., hurdles): Dylan Shelhart (Frosh., throws); Ed Smith (Frosh., distance); Calvin Wilson (Frosh., pole vault, sprints)


Season outlook: The Bearcats’ strengths are in the hurdles and jumping events. Look for another competitive season for Spencerville this spring.


Temple Christian


Division: III


Coach: Adam Blevins and Jennifer Blevins


Years at school, record: N/A


Last season’s record/finish: N/A


Returning letterwinners: N/A


Key returners: Seth Lugibihl (Jr.); Aaron Hagen (Jr.)


Promising newcomers: Nathan Winegardner (Soph.); DJ Clay (Frosh.); Christian Engle (Soph.); Micah Craig (Frosh.)


Season outlook: With low numbers, the Pioneers will be building on individual successes.


Van Wert


Division: II


Coach: Mark Collins


Years at school, record: 8, N/A


Last season’s record/finish: second in the Western Buckeye League


Returning letterwinners: 11


Key returners: Nick Krugh (Jr., sprints, relays); Terrance Branson (Sr., sprints, relays); Quincey Salcido (Jr., sprints, relays); Connor Holliday (Jr., distance); Tyler Priest (Sr., shot put – Wheelchair); Jordan Butler (Jr., distance); Cade Fleming (Soph., distance); Tymon Moore (Soph., hurdles); Connor Shaffer (Jr., distance); Ryan Rice (Jr., distance); Hunter Perl (Jr., sprints)


Promising newcomers: Kris Hart (Jr., sprints)


Season outlook: The Cougars look to be strong again this season. With a few sprinters back from last season’s successful sprint relays, along with a strong core of distance runners, Van Wert should contend in the WBL.


Wapakoneta


Division: I


Coach: Mark Cook


Years at school, record: 35, N/A


Last season’s record/finish: sixth in the Western Buckeye League


Returning letterwinners: 14


Key returners: Cody Benny (Jr., 400); Hayden Brandenhoff (Jr., 400, 800); Alex Gornall (Jr., distance); Sam Harrod (Sr., distance); Sam Hinegardner (Jr., pole vault); Will Hinegardner (Jr., high jump); Kaleb Huffman (Sr., sprints); Colin Jarvis (Sr., 400, 800); Nathan Kremer (Jr., hurdles); Dylan Kruehl (Soph., hurdles); Cameron Lauck (Soph., sprints, long jump); Zac Neumeier (Sr., distance); Dylan Plaugher (Soph., distance); Nick Steineke (Frosh., hurdles)


Promising newcomers: John Eaton (Jr., pole vault); Alex Lause (Frosh., sprints); Collin Lenhart (Jr., middle distance); Will Zofkie (Frosh., middle distance): Tristen Meyer (Frosh., hurdles, jumps); Alex Lause (Frosh., sprints); Austin Moore (Frosh., throws); Marcus South (Frosh., sprints)


Season outlook: The Redskins are young, but do have a solid core of returners to build around.


Waynesfield-Goshen


Division: III


Coach: Jim Epperly


Years at school, record: 17, N/A


Last season’s record/finish: first in the Northwest Central Conference


Returning letterwinners: 18


Key returners: Alyn Begley (Sr., 400, 800); Jeron Hennon (Sr., 400, 1,600, high jump); Joliffe Huber (Sr., throws); Matthew Motter (Sr., 800, 3,200); Gabriel Wilcox (Sr., throws); Brandon Bly (Jr., throws); James Elliot (Jr., sprints, all-Ohio 400 relay); Daniel Fridley (Jr., high jump, long jump, sprints, all-Ohio 400 relay); Luke Hall (Jr., long jump, sprints); Drew Lament (Soph., multi-events); Levi Miller (Soph., 1,600, 3,200); Connor Whitaker (Soph., sprints, hurdles); Stephen Hayes (Soph., 1,600, 3,200); Quintin Werner (Soph., hurdles); Caleb Beale (Soph., sprints, relays); Colton Wilson (Soph., sprints, relays); Jordan McKinney (Soph., 800, 1,600); Ben Little (Soph., 800, 1,600)


Promising newcomers: Chance Brown (Sr., sprints, relays); Zane Wicker (Frosh., relays, 400, 800); Josh Searson (Frosh., pole vault)


Season outlook: With an abundance of returning letterwinners, the Tigers look to be the team to beat in the NWCC once again. W-G won the conference title from 2001-2010.


Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Lima Gas Prices provided by GasBuddy.com